Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

Najlepsze książkinasze ulubione książki

Pamiętam, jak mój polonista w szkole podstawowej mawiał, że człowiek każdy wykształcony powinien przeczytać... - i tu wymieniał tytuły trzech ksiąg, których jednak nie przytoczę, gdyż z czasem doszedłem do wniosku, że jakkolwiek pozostał dla mnie autorytetem, to w tym się z nim nie zgadzam.

W języku naszym funkcjonuje podobne do wyżej wspomnianej myśli powiedzenie: tę książkę każdy powinien przeczytać. Niestety, takie powiedzenie miało może sens w czasach starożytnych, no może jeszcze w średniowieczu. Teraz, gdybyśmy zaczęli układać listę lektur, które przydałyby się każdemu, gdyż życie każdego stałoby się pod ich wpływem pełniejsze, szczęśliwsze, lepsze, to wkrótce by się okazało, że nawet mistrz szybkiego czytania nie zdołałby strawić choćby ułamka stworzonej przez nas listy przez wiele setek lat.

Ta konkluzja z jednej strony stawia nas, którzy chcemy czytać dobre rzeczy, w trudnej sytuacji, gdyż wiemy, iż nigdy nie spoczniemy, nigdy nie zaspokoimy naszego głodu. Z drugiej strony każe nam tym większą uwagę zwrócić na oszczędność czasu, na to by go nie wypełniać lekturą książek mniejszej wartości lub zgoła bez wartości żadnej. Stąd właśnie pomysł tej strony.

Znajdziecie tutaj książki które sami przeczytaliśmy, które zdecydowanie uznaliśmy za godne polecenia, i które krótko opisaliśmy. Oczywiście, jak wszystko poza naukami ścisłymi, tak i oceny nasze są subiektywne. Mają jednak tę jedną zaletę w porównaniu do list bestsellerów, reklam i innych podobnych źródeł, z których czerpiemy informacje przed wyborem następnego czytadła, iż my nie jesteśmy zainteresowani w wywyższeniu jednych książek nad inne, jeśli nie są po prostu w naszej ocenie lepsze. Nie piszemy ich, nie drukujemy i nie mamy żadnego pisarza w rodzinie ani wśród przyjaciół. W przeciwieństwie do oficjalnych (czytaj zwykle płatnych, co aż nazbyt często przekłada się na uczciwość osądów) recenzentów, możemy szmirę nazwać po imieniu i chwalić tylko to, co autentycznie uważamy za świetne.

Lista, którą tu znajdziecie, nie jest podzielona na wiedzę i rozrywkę. Dobrze napisana książka zawsze jest jakąś formą rozrywki dla naszego umysłu, nawet jeśli ma nieść wiedzę. Podobnie, nawet lektura typowo rozrywkowa, jak powieść kryminalna, romans czy fantasy, zawsze jakąś wiedzę niesie, jeśli jest naprawdę dobra w swej klasie.

Trudno jest porównać wartość dwóch książek, zwłaszcza jeśli są to różne gatunki literatury lub przedział czasowy pomiędzy ich powstaniem jest znaczny. Nieraz dopiero po latach stwierdzamy, że ta czy inna książka zmieniła nasze poglądy lub życie. Z tego powodu nie układamy tu żadnego rankingu, a trzymamy się porządku alfabetycznego tytułów i zapewniamy Was jednocześnie, że każda z tych książek warta jest przeczytania, choć na pewno nie każda wszystkim się spodoba.

Wasz Andrew

Ps. Po dłuższej obserwacji swoich własnych wyborów pragnę dodać, że jedne książki dostały się na tę listę ze względu na wartości literackie, inne z powodu prezentowanych treści, a jeszcze inne po prostu dlatego, że warte są, by do nich powracać, gdyż świetnie mnie relaksują albo jeszcze z innych przyczyn, jak choćby chwilowego nastroju czy zapotrzebowania na akurat taką książkę. W każdym jednak przypadku starałem się opisać dlaczego zaliczyłem książkę do ulubionych i co w niej cenię.

W moim skromnym mniemaniu bardzo ciężko jest tworzyć listę lektur, które ktoś powinien, czy wręcz musi przeczytać. Zadanie jest o tyle żmudne i mało realne do wykonania, że sposób percepcji świata, a więc i przyswajania treści przez każdego z nas jest bardzo indywidualny, jakże różny. Dzieła, które dla jednych przedstawiają wręcz fundamentalną wartość, dla innych okazują się zwykłym gniotem, czy przereklamowaną szmirą. Z tego powodu absolutnie nie pragnę przedstawiać tytułów, z którymi powinien zapoznać się każdy czytelnik. Chciałbym raczej zaprezentować lektury, które w mojej prywatnej, bardzo subiektywnej opinii, są na swój sposób wyjątkowe.

P.S. W zestawieniu umieściłem wyłącznie utwory, na temat których podzieliłem się krótką refleksją. W ten sposób każdy z moich wyborów posiada uzasadnienie, które można odnaleźć w linku prowadzącym do tekstu na temat danego dzieła.


  Wasz Ambrose   2 komentarze:

   1. Dziwny miszmasz;) Fatalna Grzebałkowska, plotkarski Koper, toporny Urbanek, grafomańsko Larsson?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W każdej recenzji zawarte jest wyjaśnienie co i jak. Może warto przeczytać zamiast pytać w komentarzach? Oczywiście każdy ma prawdo do własnego zdania. Nawet nobliści i ci od Pulitzera nie wszystkim się podobają - chyba tak właśnie powinno być?

     Usuń

   Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)