Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

niedziela, 28 maja 2023

„Wagnerowcy. Psy wojny Putina” Grzegorz Kuczyński - odczarowanie tematuGrzegorz Kuczyński

Wagnerowcy

Psy wojny Putina

Published January 21, 2023 by Bellona
format:
audiobook
czyta: Kamil Kantor


Grupa Wagnera – co to jest każdy wie. A może nie wie nikt, a przynajmniej mało kto? Książka Grzegorza Kuczyńskiego to kawał dobrego reportażu z elementami historii, polityki i dziennikarstwa śledczego. Wprowadza nas w to, czym naprawdę są formacje kojarzone z Dmitrijem Utkinem "Wagnerem”, jak, dlaczego i po co powstały. Nie ogranicza się tylko do kojarzącej się nam z rosyjskimi najemnikami wojny na Ukrainie, ale szeroko wyjaśnia to, co naprawdę zbudowało „markę” wagnerowców, czyli działania w Afryce i Ameryce Południowej. Odczarowanie tego tematu było bardzo na czasie i autor swym opracowaniem wstrzelił się jak w dziesiątkę.


Siłą tego dzieła jest umiejscowienie wagnerowców w miejscu i czasie, w polityce globalnej, walce o dominację i surowce, o pieniądze i władzę. W książce znajdziemy równie wiele wiedzy o najnowszej historii Rosji, co o historii samych wagnerowców, gdyż ta ostatnia jest nierozerwalnie skorelowana z tą pierwszą. Większości z nas imperialne zapędy Rosji kojarzą się z państwami przyległymi do Imperium Zła, co najwyżej jeszcze z Europą Wschodnią i dawnymi republikami ZSRR. Rosja tymczasem prowadzi bardzo aktywną i perspektywiczną politykę związaną z walką o surowce, które w przyszłości będą decydować o tym, kto się będzie w świecie liczyć, a kto nie, kto będzie biedny i słaby, a kto potężny i bogaty. Rosja konkuruje tu nie tylko z takimi potęgami jak Chiny i USA, ale i z innymi krajami, jak Francja czy Wielka Brytania, zdającymi sobie sprawę, że bez wcześniejszego zabezpieczenia sobie dostaw surowców, w momencie wystąpienia ich niedoboru nie da się zapewnić państwu jakiejkolwiek optymistycznej prognozy długoterminowej. I nie chodzi tu tylko o ropę, diamenty i złoto, ale również, a może przede wszystkim, o metale ziem rzadkich. No, ale wracajmy do książki.

Lektor kompletnie się nie sprawdził. W wersji audio sporo jest nie takich końcówek i innych ewidentnych błędów, a i styl samego opracowania też nie jest doskonały, ale treść! To pozycja absolutnie must read dla każdego, kto chce być świadomy co w politycznej i gospodarczej trawie piszczy. Przy okazji obowiązkowa cegiełka do budowania wiedzy niezbędnej do zrozumienia Rosji. Podkreślić należy ogrom materiału zebranego do stworzenia „Wagnerowców” i błyskawiczne tempo wydania – książka obejmuje już nawet tematykę pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę. Uważam, że w przypadku tej problematyki postawienie treści ponad cyzelowaniem stylu i szybkości przed jakością procesu wydawniczego było jedynym słusznym rozwiązaniem. To jedna z tych książek, które koniecznie trzeba poznać jak najszybciej – dobrze, że już jest!


Wasz Andrew


P. S. Ukraina wciąż walczy nie tylko o swoją wolność, a my, choćby w pewnym stopniu, możemy pomóc jej obrońcom i obrończyniom, w tym także naszym chłopakom na wojnie. Każde wsparcie i każda wpłata się liczy! Można wspierać na różne sposoby, ale trzeba coś robić. Tutaj zrzutka na naszych medyków pola walki działających na froncie pomagam.pl/dfa8df  

1 komentarz:

  1. Mnie się Wagner kojarzy z Syrią i RŚA, i dlatego bardzo mnie tą książką zaciekawiłeś.

    OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)