Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

niedziela, 20 stycznia 2013

Jak szukać?Wiele jest różnych tricków ułatwiających życie w sieci. Jest jednak jeden taki, który zapamiętałem od razu, gdyż niezmiernie ułatwia wyszukiwanie informacji. Wielu z Was go zna, ale przypuszczam, że są i tacy, którym się przyda.

Na wielu stronach, blogach i serwerach nie ma wyszukiwarek, a jeśli są, to nie zawsze działają tak, jak byśmy chcieli. Co zrobić, by zawęzić pole wyszukiwania, bo Google zwraca zbyt wiele wyników, albo, co ważniejsze, w ogóle nic nie zwraca, a powinno?

Powiedzmy, że chcemy wyszukać recenzję książki "Życie niewłaściwie urozmaicone" tylko wśród blogów na Bloggerze

W okienko googlowe wpisujemy:

"Życie niewłaściwie urozmaicone" site:blogspot.com

Jeśli chcemy, możemy dowolnie zawężać, np.:

"Życie niewłaściwie urozmaicone" site:klub-aa.blogspot.com

Dlaczego wybrałem przykład z własnego bloga? Gdyż właśnie na nim dowiedziałem się, iż komenda pozwala, o czym już wspomniałem, nie tylko zawęzić poszukiwanie do domeny, co jest przydatne przy nadmiarze odpowiedzi z Google, ale działa i w drugą stronę. Kiedy Google nie indeksuje materiałów lub je indeksuje źle i nie mamy żadnych wyników (może to być spowodowane różnymi przyczynami, nawet świadomym działaniem osób trzecich), możemy przeszukać wytypowane domeny i odszukać to, czego według domyślnego ustawienia wyszukiwarki nie ma. U mnie ten post o książce Kazimierza Leskiego był przeniesiony ze starego bloga i opublikowany z pierwotną datą. Google go zablokowało, pewnie z powodu niezgodności dat, nie wiem zresztą. Wpisałem powyższą komendę i już wiedziałem, że wszystko działa O.K., tylko gdzieś mechanizm indeksowania nawalił.

Mam nadzieję, że się to komuś przyda

Wasz Andrew

3 komentarze:

  1. Każda taka podpowiedź jest cenna.)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc nie zwracałam na ten aspekt uwagi - teraz będzie mi łatwiej;)

    OdpowiedzUsuń
  3. O super! Nie wiedziałam i niejednokrotnie namęczyłam się straszliwie żeby coś odszukać:) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)