poniedziałek, 21 stycznia 2013

30 rocznica śmierci Mariana Mazura

 Marian Mazur na przełomie lat 70-80, zdjęcie Marek Banach.

Dziś właśnie przypada 30 rocznica śmierci genialnego polskiego uczonego - Mariana Mazura. Był twórcą polskiej szkoły cybernetyki, a jego teoria systemów autonomicznych i jakościowa teoria informacji do dziś urzekają prostotą, oryginalnością i uniwersalnością. Nie będę tutaj przypominał sylwetki naszego wielkiego rodaka. Jego życiorys można znaleźć choćby w Wikipedii. Pragnę z okazji tej rocznicy zwrócić uwagę na chyba najbardziej popularną książkę Mariana Mazura Cybernetyka i charakter. Pozycja w Polsce dużo mniej znana niż za granicą, podobnie jak sama sylwetka autora i jego teoria. To już chyba taka nasza narodowa tradycja, by cudze chwalić, a swego nie znać. Czasami mam wrażenie, że gdyby Kopernika za swego nie uznawały inne narody, a zwłaszcza Niemcy, co przez zazdrość mobilizuje naszą pamięć o nim, to byłby w kraju zupełnie zapomniany. Analogia tym bardziej uprawniona, iż Marian Mazur dokonał rewolucji na miarę kopernikańską, nie tylko w cybernetyce jako takiej, co choćby w psychologii przy pomocy tejże cybernetyki. By przeciwstawić się zapomnieniu, zapraszam do lektury mojej opinii, a potem samej książki, która wbrew tytułowi więcej rewolucjonizuje w wiedzy o nas samych, niż cybernetyce, a zawarta w niej nowatorska teoria jest narzędziem również dla innych dziedzin. Gorąco polecam

Wasz Andrew

6 komentarzy:

 1. To prawda, że dziwnym jesteśmy narodem.
  A może to zwykła zazdrość, że jakiś rodak wie i potrafi więcej, więc po co się nim chwalić. Nie znam tego świetnego naukowca nawet z nazwiska, ale ilu jeszcze nie znam.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również się zgadzam z tą opinią - ileż to naszych rodaków jest znanych w świecie - nie tylko naukowców, ale też zwykłych pisarzy - o których nic nie wiemy? Wielu dokonało rzeczy o jakich powinno się wspominać chociażby w szkołach...a tu pustka. Ja na Polaków, którzy czegoś dokonali, są znani w świecie, na ogół trafiam przypadkowo i (jeśli idzie o przeglądanie sieci) rzadko zdarza mi się na nich wpaść na polskojęzycznych stronach.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj,
  Ja tak trochę nie na temat - wygrałeś u mnie konkurs, pisałam do Ciebie maila z prośbą o podanie adresu do wysyłki, nie dostałam odpowiedzi. Mógłbyś mi go wysłać? :) misha@autograf.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysłałem na podany adres i jest u mnie w wysłanych. Może u Ciebie leży w spamie? Na wszelki wypadek przed chwilą wysłałem Ci na maila powtórnie. Gdyby nie doszedł daj znać na maila - do mnie Twoje dochodzą.

   Usuń
 4. Zgodnie z zasadą: Cudze chwalicie, swego nie znacie...

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)