Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

poniedziałek, 29 maja 2023

„Farciara” Dorota Wachnicka - czytelnicza porażka w DKKDorota Wachnicka

Farciara

Publisher‏:
G+J Gruner+Jahr Polska
Format:
256 pages, Paperback
ISBN: 9788377781913


Lekturą 150-tego spotkania mojego, czyli Rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki miał być bodajże pierwszy w historii klubu romans. Padło na „Farciarę” – debiut powieściowy Doroty Wachnickiej.


Natalia jest załamana, gdy jej wakacyjny kochanek znika bez słowa. Dziewczyna spotyka go niespodziewanie pierwszego dnia swojej pracy w międzynarodowej kancelarii prawnej. Okazuje się, że Wiktor jest szefem Natalii. I kobieciarzem uwielbiającym niezobowiązujący seks…
Tak zaczyna się historia młodej i ambitnej prawniczki, która szuka prawdziwej miłości. Czy będzie nią jej dawny chłopak? A może tajemniczy wielbiciel? W podejmowaniu życiowych decyzji Natalia może liczyć na wsparcie przyjaciółek: zwariowanej Kaśki i Hanki, która uważa, że znalazła patent na facetów.„ - tyle notka wydawcy. Nie zapowiada się zbyt ciekawie, ale jakiś pomysł był, i wcale nie musiało być źle. I nie było – to była po-raż-ka!

„Farciara” została w klubie oceniona wyjątkowo zgodnie – otrzymała komplet najniższych możliwych ocen. Nie chodzi już nawet o samą konstrukcję powieści, jej styl czy inne aspekty. Z treści książki sama autorka jawi się jako osoba, która całe życie spędziła w jakimś matriksie, kompletnie odcięta od rzeczywistości. Nigdy nie była nad polskim morzem, o którym pisze, nigdy nie widziała ulewy gaszącej ognisko, nigdy nie jechała polską autostradą i nawet w internecie nigdy nie była. Za Churchilla opracowującego w paryskim hotelu swe strategie wojny z Hitlerem należy się pani Wachnickiej… chyba nie ma antynagrody, która by odzwierciedlała poziom żenady, jaka dotyka czytelnika przy takich rewelacjach.

W trakcie dyskusji jak widać dostało się nie tylko książce, ale i autorce za to, jak siebie w niej zaprezentowała. Jak twierdzi pisarka, „z miłości do literatury porzuciła zawód psychologa” – zgodnie orzekliśmy, że bardzo dobrze, gdyż książki, nawet tak beznadziejne, nikomu nie zaszkodzą, a poziom wiedzy nie tylko o psychologii, ale i o czymkolwiek, jaki wyziera z każdego dialogu i każdego akapitu „Farciary”, każe przypuszczać, że nikt kto dba o swoje zdrowie z takim psychologiem nie chciałby mieć do czynienia, więc lepiej niech pisze. Pisać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. Trzeci tragicznie...

W trakcie naszych klubowych rozmów o literaturze niezwykle rzadko się zdarza, byśmy z dzieła wysnuwali jakiekolwiek wnioski o jego twórcy. W przypadku „Farciary” nie dało się tego uniknąć, a to wiele mówi o poziomie tego czegoś. Życie jest za krótkie by marnować je na takie czytelnicze eksperymenty.


Wasz Andrew

P. S. Ukraina wciąż walczy nie tylko o swoją wolność, a my, choćby w pewnym stopniu, możemy pomóc jej obrońcom i obrończyniom, w tym także naszym chłopakom na wojnie. Każde wsparcie i każda wpłata się liczy! Można wspierać na różne sposoby, ale trzeba coś robić. Tutaj zrzutka na naszych medyków pola walki działających na froncie pomagam.pl/dfa8df 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)