Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

środa, 29 grudnia 2021

"Potosí. Góra, która zjada ludzi" Ander Izagirre - Cena chciwości

Ander Izagirre

Potosí. Góra, która zjada ludzi

Tytuł oryginału: Potosí
Tłumaczenie: Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawnictwo: Filtry
Liczba stron: 182
Format: .epub
 
 


Surowce kopalne mogą być dla danego kraju zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Z jednej strony bogactwa mineralne, które wykorzystywane są w najróżniejszych gałęziach przemysłu, to gwarancja stałego strumienia gotówki, uzyskiwanej z ich sprzedaży. Z drugiej zaś, aby zamienić kopalinę na pieniądze, najpierw trzeba ją wydobyć spod ziemi, a to może rodzić szereg trudności i problemów, zarówno natury gospodarczej, ekologicznej jak i społecznej. O tym, że górnictwo to skomplikowana sieć naczyń połączonych, w której nie ma ani jednoznacznych odpowiedzi, ani prostych rozwiązań, przypomina nam Ander Izagirre (ur. 1976), hiszpański dziennikarz i podróżnik, autor reportażu Potosí. Góra, która zjada ludzi.

niedziela, 26 grudnia 2021

Wesołych Świąt 2021


Wesołych Świąt!


 

Czołem!

Święta już co prawda trwają, ale chyba wciąż nie jest za późno, by złożyć Wam, drodzy czytelnicy i drogie czytelniczki, świąteczne życzenia. Oby Wasze plany rychło się zrealizowały, niech zdrowie przy tym dopisuje, a i kapryśna fortuna niechaj nie raz i nie dwa, puści do Was oko, użyczając Wam szczęścia i pomyślności. No i, co nie mniej ważne, życzymy interesujących oraz  wartościowych literackich przygód!



Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzą
Ambrose i Andrew


poniedziałek, 20 grudnia 2021

"The Frolic of the Beasts" Yukio Mishima - Taniec śmierci, taniec szaleństwa, taniec autodestrukcji

Yukio Mishima

The Frolic of the Beasts

Tytuł oryginału: Kemono no Tawamure
Tłumaczenie: Andrew Clare
Wydawnictwo: Penguin Books
Seria: Penguin Modern Classics
Liczba stron: 176




Kiedy miłosne uniesienie skażone zostanie ziarnem psychozy, może ono przekształcić się w jedną ze swoich najbardziej pokracznych form, tj. w zaborczą i obsesyjną zazdrość. Obiekt westchnień staje się zarazem źródłem perwersyjnej niechęci, ocierającej się o nienawiść i wzbudza równie silne, co przeciwstawne emocje. Pożądaniu towarzyszy poczucie krzywdy, a w parze z namiastką czułości pojawia się paranoiczna podejrzliwość. Udręczony umysł, targany nieustannym, nerwowym napięciem, zagania się na skraj przepaści, za którą rozpościera się bezdenna otchłań szaleństwa. W takich okolicznościach bywa, że ratunkiem przed samounicestwieniem jest radykalne przecięcie potężnego uczuciowego węzła, tj. wepchnięcie ukochanej osoby w cudze ramiona – powątpiewanie przeradza się w pewność, zaś wydumane przewiny przywdziewają szaty realności. Cóż jednak, jeśli pajęczyna misternie plecionego planu zostanie zaburzona przez przekroczenie założonego marginesu błędu? Jak wygląda krajobraz po burzy, której przebieg jest zupełnie inny, niż zaplanował to sobie jej inicjator? Interesującym pejzażem po tego typu kataklizmie raczy nas Yukio Mishima (1925 – 1970) w swojej powieści The Frolic of the Beasts.

środa, 15 grudnia 2021

"Uczennica" Osamu Dazai - O zieleni majowych ogórków

Osamu Dazai

Uczennica

Tytuł oryginału: Joseito
Tłumaczenie: Iga Rutkowska
Wydawnictwo: Akademickie Dialog
Seria: Skarby Orientu
Liczba stron: 42
Format: .epub



Jednym z objawów geniuszu słownego demiurga jest umiejętność napełnienia kreowanej postaci witalnością tak potężną, że nam, czytelnikom, trudno jest uwierzyć, iż mamy do czynienia jedynie z wytworem cudzej wyobraźni. Już po pierwszych stronach zapominamy o konturach otaczającej nas rzeczywistości i pogrążamy się w poznawaniu kogoś, kto żywo oddziałuje na naszą percepcję, nasycając ją różnorodną paletą emocji. Umowność czy też fikcyjność istnienia zupełnie nie przeszkadza nam w wydawaniu osądów dotyczących charakteru, podejmowanych wyborów czy danych zachowań i dopiero moment zadumy uzmysławia nam, że nasze reakcje odnoszą się do kogoś, kto bytuje wyłącznie na papierowych kartach. O tej potędze słowa przypomina nam choćby Osamu Dazai (1909 – 1948), autor noweli Uczennica.

piątek, 10 grudnia 2021

"Wykluczeni" Elfriede Jelinek - O destrukcyjnych buntownikach

Elfriede Jelinek

Wykluczeni

Tytuł oryginału: Die Ausgesperrten
Tłumaczenie: Anna Majkiewicz, Joanna Ziemska
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 268
 
 



Destrukcyjna moc żywiołu objawia się tym, że zniszczeniom fizycznym, towarzyszą obrażenia psychiczne, jakich doznają ofiary, którym udaje się przetrwać. Te rany są o tyle fatalne, że z reguły goją się znacznie dłużej niż trwa odbudowa tego, co uległo jedynie materialnemu uszkodzeniu. Bez wątpienia takim potężnym, a przy tym zgubnym kataklizmem jest wojna, której echa rezonują jeszcze przez wiele lat po tym, jak umilkną ostatnie działa czy karabiny. Przypomina nam o tym choćby Elfriede Jelinek (ur. 1946), austriacka pisarka i feministka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004, autorka powieści Wykluczeni.

poniedziałek, 6 grudnia 2021

Agnieszka Jelonek "Koniec świata, umyj okna" - O zachowywaniu pozorów mimo nieuchronnej katastrofy

Agnieszka Jelonek

Koniec świata, umyj okna

Wydawnictwo: Cyranka
Liczba stron: 89
 
 
 




Każdy z nas obdarzony jest indywidualnym aparatem percepcyjnym, za pomocą którego rejestrujemy i przetwarzamy płynące z otaczającego nas świata bodźce. Oznacza to, że nasz byt przeżywamy w sposób wysoce niepowtarzalny, co z jednej strony gwarantuje poczucie wyjątkowości, z drugiej zaś sprawia, że nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć swoich bliźnich. To, co dla nas oczywiste i klarowne, dla innych może być niezrozumiałe i zagadkowe. Na szczęście nad tymi dwoma różnymi rzeczywistościami możliwe jest rozrzucenie pomostu umożliwiającego porozumienie – takim trapem nad otchłanią obcości jest literatura, z pomocą której możemy choćby częściowo wyrazić to, co pozornie niewyrażalne. I tak, dzięki krótkiej powieści Koniec świata, umyj okna pióra Agnieszki Jelonek, możemy przekonać się, jak wygląda zmaganie się z nerwicą lękową, zaburzeniem równie podstępnym, co tajemniczym, niejednokrotnie traktowanym w kategoriach wymysłu czy fanaberii.

środa, 1 grudnia 2021

Anna Sudoł "Projekt" - O nadinstytutionalizacji sztuki

Anna Sudoł

Projekt

Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Seria: Prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Liczba stron: 348
 
 




Fałszywe grymasy zadowolenia, nieszczere uśmiechy potakiwania, pochlebcze szczerzenie się – ileż można to znosić? Każdy z nas ma w sobie granicę, po przekroczeniu której wylewa się z nas nagromadzona frustracja i złość. Takie upusty mogą przynosić ulgę i wytchnienie, jeśli gniewem, tym narowistym koniem lubującym się w kłusowaniu w przypadkowych kierunkach, uda się nam stosownie pokierować. Bo przy odpowiednim wysiłku nasze wzburzenie może zostać przekute w coś na tyle trwałego, że zaklniemy w tym prześladujące nas traumy i złe emocje. Wydaje się, że takim właśnie tworem jest powieść Projekt autorstwa Anny Sudoł (ur. 1990).

piątek, 26 listopada 2021

Dunya Mikhail "Pszczelarz z Sindżaru" - Korzenie desperacji

Dunya Mikhail

Pszczelarz z Sindżaru 

Tytuł oryginału: Fi suk as-sabaja
Tłumaczenie z j. ang.: Robert Sudół
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 296
 
 



Wojna to klęska humanitaryzmu, bowiem zbrojny konflikt stwarza warunki, w których de facto obowiązuje prawo silniejszego, co katalizuje zachowania podłe, małostkowe i nikczemne. Moralność musi ustąpić ideologii, która kategoryzuje ludzi, przyklejając im łatki „swoich” oraz „wrogów”, przyzwalając zarazem, by pechowcom zaklasyfikowanym jako „przeciwnicy”, odbierać godność na wszelkie możliwe sposoby. Doraźne sądy napędzane emocjami oraz uprzedzeniami zastępują sprawiedliwość, co jest zarzewiem ogromnych dramatów, których ofiarą padają z reguły ci, którzy wcale nie chwytają za broń, tj. starcy, dzieci oraz kobiety. To właśnie takie ekstremalne warunki stanowią test charakteru danego człowieka – w konfrontacji z czymś nieznanym, straszliwym, wymykającym się ludzkiej zdolności pojmowania, przestają liczyć się słowne deklaracje, zaś istotne stają się czyny i działania, dzięki czemu mogą narodzić się prawdziwi bohaterowie. Do grona takich szlachetnych herosów z pewnością można zaliczyć Abd Allaha, kluczową postać książki Pszczelarz z Sindżaru pióra Dunyi Mikhail (1965), pochodzącej z Iraku amerykańskiej poetki, tłumaczki i dziennikarki.

środa, 24 listopada 2021

Stanisław Lem i Bajki robotów w DKK

Bajki robotów Stanisław Lem audiobook

audiobook

Bajki robotów

by Stanisław Lem

czyta: Borys Szyc
Wydawnictwo Literackie 2012
ISBN: 9788308049983


Lekturą listopada 2021 w moim, czyli rawskim, Dyskusyjnym Klubie Książki były Bajki robotów Stanisława Lema. Tego akurat pisarza bardzo lubię, a jeszcze bardziej doceniam, nie tylko jako polskiego, ale światowego tytana SF i literatury w ogóle. Pierwszym moim kontaktem z jego dorobkiem była powieść Eden, którą czytałem jeszcze w szkole podstawowej, potem było kilka innych książek. Choć dobrze wspominam lekturę bardzo podobnego do Bajek robotów dzieła, czyli Cyberiady, to nie pamiętałem już, czy Bajki robotów też w przeszłości czytałem. Mogło się okazać, że tak, albo że nie...


poniedziałek, 22 listopada 2021

Carson McCullers "Serce to samotny myśliwy" - O potędze ciszy

Carson McCullers

Serce to samotny myśliwy

Tytuł oryginału: The Heart is a Lonely Hunter
Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Liczba stron: 503




Słowo, rozumiane jako zespół dźwięków, którym przypisane jest określone znaczenie, jest podstawą komunikacji. Tyle, że kiedy słów jest zbyt wiele, zamiast informacją, raczeni jesteśmy kakofonią, z której nie sposób wyłowić żadnych treści. Kiedy wszyscy naraz starają się coś powiedzieć, żeby zostać usłyszanym, podświadomość nakazuje coraz mocniej podnosić głos, by wreszcie zacząć krzyczeć, co szybko prowadzi do chaosu, dla którego lekiem okazuje się być cisza. Cisza ucząca cierpliwości, pokory oraz wyrozumiałości, nie mogąca jednak uchronić nas przed samotnością, na którą z reguły skazujemy się sami, poprzez zasklepienie się w naszych egoistycznych skorupach. Przypomina nam o tym amerykańska pisarka Carson McCullers (1917 – 1967), autorka powieści Serce to samotny myśliwy.

czwartek, 18 listopada 2021

Kobieta w klatce - pierwsze spotkanie z Jussim Adler-Olsenem

Kobieta w klatce Departament Q audiobook

Jussi Adler-Olsen

Kobieta w klatce

(tyt. oryg. Kvinden i Buret)
Departament Q, #1
(Afdeling Q, #1)
tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
czyta: Janusz Zadura
ISBN: 9788381102414


Kiedyś kolejne części serii powieściowych, które przypadły mi do gustu, czytałem jedną po drugiej. Prędko się musiałem od tego odzwyczaić. Raz, że przyjemność kończyła się szybko. Dwa, że potem mogło przez dłuższy czas nie trafić się nic równie dobrego. Od jakiegoś więc czasu cykle, które mi się spodobały, dawkuję sobie z umiarem, przeplatając ich kolejne odsłony nowymi powieściami i poszukując wciąż nowych książkowych seriali, które wzbudziłyby moją sympatię. W ramach takich właśnie eksploracji rynku wydawniczego trafiłem na serię Departament Q pióra duńskiego pisarza, wydawcy, redaktora i przedsiębiorcy o nazwisku tak długim, że w pełnej wersji raczej nie nadaje się na okładkę książki - Carl Valdemar Jussi Henry Adler-Olsen. Mimo, iż pisarz ten zebrał imponującą kolekcję nagród i wyróżnień, szczególnie za powieści kryminalne ze wspomnianego wyżej cyklu, to jednak pierwsza jego odsłona zatytułowana Kobieta w klatce nie zebrała szczególnie pochlebnych recenzji, zwłaszcza wśród polskich czytelników. Mimo tego postanowiłem po nią sięgnąć, w ramach próbowania nowych smaków, decydując się, skoro była już dostępna wersja audio, na, jak to się kiedyś mówiło, książkę czytaną.


środa, 17 listopada 2021

Carson McCullers "Zegar bez wskazówek" - O międzypokoleniowych oraz czarno-białych tarciach

Carson McCullers

Zegar bez wskazówek

Tytuł oryginału: Clock without hands
Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Liczba stron: 338




Człowiek z reguły nie jest zastygłą bryłą. Większość z nas z biegiem czasu zmienia się, na skutek różnorakich czynników, wśród których warto wymienić życiowe doświadczenie nabywane wraz z dojrzewaniem, silne i wykraczające poza ramy przyjętych wzorców przeżycia czy głębokie uczucia, jakimi obdarzamy bliskich nam ludzi. Określone bodźce, w zależności od częstotliwości oraz intensywności, oddziałują na nas w danym stopniu, co w pewnych przypadkach prowadzi do zaistnienia momentów, które z perspektywy czasu okazują się kluczowe dla naszej egzystencji. Właśnie na przełomie takich metamorfoz znajdują się bohaterowie powieści Zegar bez wskazówek pióra amerykańskiej pisarki Carson McCullers (1917 – 1967).

niedziela, 14 listopada 2021

Leociaka Biografie ulic - miała być nuda, a było...

Jacek Leociak Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę
audiobook

Jacek Leociak

Biografie ulic

O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę

czytają:
Jacek Leociak – wprowadzenie
Michał Sieczkowski – biografie ulic
Marek Bieńczyk - posłowie
producent: Dom Spotkań z Historią 2018
ISBN: 9788362020911


Sięgając po książkę Jacka Leociaka* o przydługim nieco tytule Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę nie wiedziałem jeszcze niczego o jej autorze. Prawdę mówiąc nawet pełny tytuł jakoś się przetransponował w mojej pod/świadomości i zdawało mi się, że chodzi o Biografie ulic Warszawy. Wzięło się to pewnie stąd, że nie miałem w ręku wersji drukowanej. Okładkę wydania audio widziałem jedynie przez chwilę i nie przykładałem do niej wagi a dzieła słuchałem na smartfonie uruchamiając odtwarzanie jedną, zawsze tą samą ikoną. To jednak i tak mało ważne; chodzi o to, że w konsekwencji takiego a nie innego tytułu i kompletnie mi nieznanego autora spodziewałem się totalnej nudy. Biografie ulic... Brrr...


piątek, 12 listopada 2021

Ingeborg Bachmann "Malina" - Rzecz o przebodźcowanych

Ingeborg Bachmann

Malina

Tytuł oryginału: Malina
Tłumaczenie: Sławomir Błaut
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Liczba stron: 422




W jednym z wywiadów, polska pisarka Dorota Kotas, cierpiąca na zaburzenia ze spektrum autyzmu wyznaje, że: Nie najlepiej funkcjonuję w świecie ludzkich relacji. Niewiele z nich rozumiem i czuję się jak w obcej, kosmicznej przestrzeni, gdzie zbyt dużo się dzieje, jest zbyt wiele podtekstów. Bycie z ludźmi, mówienie im odpowiednich rzeczy jest dla mnie skomplikowane. (...) Okazało się, że myślę w inny sposób. Mój mózg ma inne oprogramowanie. Łatwo się przebodźcowuję [1]. Jak zatem wygląda codzienne funkcjonowanie autyków? Czy faktycznie jest to wyzwanie, do podjęcia którego nie zawsze starcza sił? Czy budowanie kontaktów z innymi ludźmi jest aż tak problematyczne? Wiele odpowiedzi na powyższe pytania zapewnia powieść Malina, pióra Ingeborg Bachmann (1926 – 1973), austriackiej eseistki, poetki, germanistki i pisarki.

wtorek, 9 listopada 2021

Dziwne meandry umysłu uchodźców, czyli refleksja z granicy



W sieci trafiłem na różne memy o uchodźcach koczujących pod naszą wschodnią granicą. Chyba najciekawszy brzmiał - nie zawsze mają dokumenty, ale zawsze mają komórkę. Jednak najciekawszą i najcelniejszą refleksją obdarzyła mnie pewna znana mi z realu osiemdziesięcioletnia dama:

Prawie każdy z uchodźców ma jak nie telefon, to dostęp do niego. Skoro potrafią się przez granicę kontaktować nawet z ośrodkami dla uchodźców w Polsce czy Niemczech, nie mówiąc już o swoich ziomkach, którzy już są po drugiej stronie, skoro przed wyjazdem na pewno mieli dostęp do internetu i fejsa, to jak mogli nie wiedzieć, jaka jest sytuacja na granicy???

poniedziałek, 8 listopada 2021

Stanisław Lem "Prowokacja" - Cenny, choć "fikcyjny" głos w sprawie hitleryzmu

Stanisław Lem

Prowokacja

Wydawnictwo: Lem Estate
Liczba stron: 44
 
 
 
 




Fikcja jest wytworem wyobraźni i odznacza się tym, że nie posiada swego odnośnika w otaczającej nas rzeczywistości. Tyle, że kiedy płodami naszej fantazji zaczynamy się dzielić – choćby poprzez uprawianie sztuki – to siłą rzeczy przyoblekamy je w formę realności. Dzieło naszego umysłu zyskuje postać materialną, ale co istotniejsze, zaczyna rezonować i wpływać na odbiorców. O tym jak potężne może być oddziaływanie czegoś, co początkowo istnieje wyłącznie w świadomości swego demiurga, możemy przekonać się sięgając po Prowokację Stanisława Lema (1921 – 2006), polskiego pisarza, myśliciela, filozofa, krytyka literackiego, eseisty i futurologa.

sobota, 6 listopada 2021

D.D. Warren po raz jedenasty, czyli Lisa Gardner coraz lepsza



audiobook

Lisa Gardner

Czyste zło

(When You See Me)
seria: Detektyw D.D. Warren (tom 11)
(Detective D.D. Warren #11)
tłumaczenie: Andrzej Szulc
czyta: Anna Szawiel
wydawca: Albatros 2021


Sięgając po Czyste zło, jedenasty odcinek serii powieściowej o amerykańskiej policjantce D.D. Warren pióra Lisy Gardner , bodajże najlepiej sprzedającej się amerykańskiej pisarki, wybrałem wersję audio w interpretacji Anny Szawiel. Dotąd wszystkie powieści tej autorki, nie tylko z przedmiotowej serii, zapewniały mi wspaniałe czytelnicze wrażenia mimo mrocznej, nawet jak na kryminały i thrillery, tematyki. Właśnie – nie krwawej, a mrocznej poprzez rodzaj zła, które z nich tchnie. Mimo tych absolutnie pozytywnych zaszłości, do kolejnej powieści podchodziłem z pewną niechęcią. Może było to znużenie tym mrokiem i emocjami, które wzbudzały poprzednio poznane dzieła, a może nałożył się na to niesmak po Krucjacie Bourne’a, którą właśnie skończyłem i na której strasznie się zawiodłem.


piątek, 5 listopada 2021

Arnold Zweig "Marzenia są drogie" - Wojenna opowieść pacyfisty

Arnold Zweig

Marzenia są drogie

Tytuł oryginału: Traum ist teuer
Tłumaczenie: Zofia Jaremko-Pytowska, Janina Szymańska
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Nike
Liczba stron: 572




Zasada złotego środka to filozoficzne podejście polegające na unikaniu skrajności i jednostronności, postulujące zachowanie równowagi pomiędzy nadmiarem a niedomiarem. Taki stosunek do świata jawi się jako niezwykle racjonalny, tyle, że jak to zwykle w życiu bywa, kapryśna fortuna lubi drwić sobie z naszych postanowień i pragmatyczności. Stąd bywają sytuacje, w których umiarkowanie i przezorność mogą okazać się płonnym marzeniem, za które przychodzi nam zapłacić bardzo wysoką cenę – w latach 30-tych XX wieku boleśnie przekonali się o tym politycy krajów zachodnich, którzy za wszelką cenę dążyli do zachowania pokoju, ignorując i lekceważąc militarystyczne zapędy Adolfa Hitlera, co w ostateczności doprowadziło do wybuchu II wojny światowej (1939 – 1945). Areną owego krwawego konfliktu był niemal cały glob, a niemała część walk rozgrywała się w Afryce. O tym jak wyglądał przebieg batalii na Czarnym Lądzie możemy po części dowiedzieć się za sprawą książki Marzenia są drogie, autorstwa Arnolda Zweiga (1887 – 1968), niemieckiego pisarza i pacyfisty o żydowskich korzeniach.

czwartek, 4 listopada 2021

Zaskakująca porażka, czyli powieściowa Krucjata Bourne'a



audiobook

Robert Ludlum

Krucjata Bourne'a

(The Bourne Supremacy)
seria: Jason Bourne #2
tłumaczenie: Andrzej Dobrosz
czyta: Kamil Kula
wydawca: Audioteka


Któż z nas nie oglądał jeszcze Krucjaty Bourne’a*? Dzięki wielu kanałom polskiej telewizji serwującym na zmianę tę drugą (po Tożsamości Bourne’a) część cyklu o tytułowym eksagencie amerykańskich super tajnych służb, jeśli nawet ktoś taki by się znalazł, to łatwo braki nadrobi, gdyż powtórki tego filmu lecą niemal równie często jak Czterej pancerni. Idąc za ciosem po lekturze, a właściwie odsłuchaniu, audiobooka Tożsamość Bourne’a, postanowiłem poznać literacką wersję części drugiej. Z co najmniej dwóch wersji audio, które były w moim zasięgu, wybrałem tę w interpretacji Kamila Kuli. Niestety, była to porażka i lektor nie okazał się bynajmniej głównym winowajcą.


środa, 3 listopada 2021

"Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisios Sturis - Opowieść o Grecji i Helladzie

Dionisios Sturis

Grecja. Gorzkie pomarańcze

Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Reporterska
Liczba stron: 316
Fomat: .epub
 
 



Słowo Grecja z jednej strony przywodzi na myśl czasy starożytnych polis, kiedy to narodził się alfabet, powstały pierwsze zbiory praw, rozwinęła się demokracja ateńska oraz uformowała się tożsamość kulturowa Hellenów bazująca na wspólnocie religii, tradycji i języka. Z drugiej zaś, Grecja ze swoim słonecznym klimatem oraz mrowiem wysp oblewanych przez ciepłe wody Morza Śródziemnego kojarzy się jako jedna z atrakcyjniejszych destynacji turystycznych w Europie. Cóż jednak znajduje się pomiędzy tymi dwoma obrazami, z których żaden, co zrozumiałe, nie jest ani pełni, ani kompletny? Całkiem interesującą, choć oczywiście nie wyczerpującą odpowiedź na to pytanie zapewnia lektura książki Grecja. Gorzkie pomarańcze autorstwa Dionisiosa Sturisa (ur. 1983), polsko-greckiego dziennikarza i pisarza.

piątek, 29 października 2021

Preludium Fundacji - Isaac Asimov

audiobook

Isaac Asimov

Preludium Fundacji

(Prelude to Foundation)
cykl: Fundacja, #6)
(Foundation, #6)
tłumaczenie: Edward Śmigiel
czyta: Mako


Tak ostatnio jakoś mnie naszło, żeby sobie odświeżyć różne serie powieściowe z mojej młodości, a między nimi Fundację Asimova. To jedna z lektur z dawnych lat i szczerze mówiąc nie pamiętam nawet który lub które części cyklu czytałem. Zostały mi jednak w pamięci wrażenia z lektury i były one bardzo pozytywne. Tym razem postanowiłem zacząć od samego początku serii w porządku chronologicznym dziejów uniwersum świata przedstawionego, czyli od powieści Preludium Fundacji, której wcześniej nie czytałem.


wtorek, 26 października 2021

Szczygła Osobisty przewodnik po Pradze


Mariusz Szczygieł

Osobisty przewodnik po Pradze

fotografie: Filip Springer
372 strony
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie 2020


Osobisty przewodnik po Pradze Mariusza Szczygła był lekturą października 2021 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej. Do zabrania się za tę pozycję niespecjalnie się paliłem, gdyż za literaturą o podobnej tematyce nie przepadam. Wynika to z faktu, że preferuję turystkę indywidualną, nastawioną na to, co mnie akurat, osobiście i naprawdę interesuje, a nie na to, co jest w danej okolicy uważane powszechnie za ciekawe lub godne zobaczenia. Szczególnie mierzi mnie myśl o udziale w wycieczce organizowanej przez jakieś biuro podróży, a wręcz odrzuca wyobrażenie takiej scenki, jak grupa osób nie mających żadnego pojęcia o sztuce czy historii, w dodatku w ogóle tymi tematami nie zainteresowanych, ale zwiedzających po kolei wszystkie „warte zobaczenia” muzea i galerie. Na szczęście ideą publikacji Mariusza Szczygła, jak sam tytuł sugeruje, okazał się przewodnik po miejscach raczej niewymienianych w typowych przewodnikach po Pradze. Jak się okazało, formuła ta się sprawdziła, a o każdym z praskich obiektów wymienionych w książce czytelnik dowiaduje się rzeczy naprawdę interesujących. Choć forma jaką przybrała całość, a w szczegóności uporządkowanie, sprawia na mnie wrażenie chaotyczności, to jednak te krótkie opowiadanka, z których się składa, okazały się bardzo interesujące, klimatyczne i miejscami wręcz magiczne.


poniedziałek, 25 października 2021

Genki Kawamura "A gdyby tak ze świata zniknęły koty?" - O oswajaniu strat

Genki Kawamura

A gdyby tak ze świata zniknęły koty?

Tytuł oryginału: Sekai kara neko ga kietanara
Tłumaczenie: Dariusz Latoś
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: z Żurawiem
Liczba stron: 160




Ludzie ciągle próbują zdobyć coś dla siebie, nie dając nic w zamian, ale to zwyczajna kradzież. W takiej sytuacji zysk jednego oznacza stratę dla kogoś innego. Czyjeś szczęście jest budowane na czyjejś krzywdzie [1]. Co by było, gdyby faktycznie nasza rzeczywistość była taką właśnie siecią naczyń połączonym, tj. układem, w którym gwarantem naszego powodzenia jest strata bliźniego? Czy byliśmy w stanie dążyć do osiągnięcia wyznaczonych przez nas celów, mając świadomość, że nieuchronnym następstwem będzie szkoda wyrządzana innym? Jak wiele potrafilibyśmy poświęcić dla własnej korzyści? Oto pytania, przed którymi postawiony zostaje protagonista powieści A gdyby tak ze świata zniknęły koty? autorstwa Genkiego Kawamury, japońskiego pisarza, scenarzysty i producenta filmowego.

środa, 20 października 2021

Hunter S. Thompson "Hell's Angels. Anioły Piekieł" - Rozprawa z mitem

Hunter S. Thompson

Hell's Angels. Anioły Piekieł 

Tytuł oryginału: Hell's Angels
Tłumaczenie: Jarosław Pypno, Radosław Pisula
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Liczba stron: 384
Format: .epub




Pod koniec wspaniałej powieści pt. Oczarowanie Lily Dahl pióra Siri Hustvedt, Boomer, współpracownik tytułowej Lily, dzieli się z nią miejscowymi plotkami, spośród których na pierwsze miejsce wysuwa się informacja, że (...) w miasteczku są Anioły Piekła i tego wieczoru zrobią zadymę na tańcach u Ricka (...) [1]. Lęk przed zamieszkami nie jest bezpodstawny, jako, że rzeczona grupa to cieszący się złą sławą gang motocyklowy, którego członkom przypisuje się szereg wykroczeń i przestępstw, począwszy od nieobyczajności i wulgarności, poprzez kradzieże i handel używkami, a na morderstwach i gwałtach skończywszy. Ile w tych opowieściach jest prawdy, a ile przesady? W jakim stopniu polegać można na plotkach, pogłoskach i tym, co ludzie gadają? W przypadku wątpliwości, co do prawdziwości danego stwierdzenia, najlepszą techniką jest próba weryfikacji, tyle, że Hell's Angels, szczególnie w latach 60-tych XX wieku daleko było do społeczności, która chętnie dzieliłaby się wiedzą na swój temat. Od czego są jednak ludzie pióra, którzy w historii ludzkości mierzyli się z niejednym niebezpieczeństwem, by przyjrzeć mu się z bliska. Podobnie mają się sprawy z Aniołami Piekieł, o których zdecydował się opowiedzieć amerykański reportażysta i pisarz, Hunter S. Thompson (1937 – 2005), autor książki Hell's Angels. Anioły Piekieł.

poniedziałek, 18 października 2021

Droga ucieczki - Rachel Abbott

audiobook

Rachel Abbott

Droga ucieczki

(oryg. The Back Road)
(DCI Tom Douglas #2)
tłumaczenie: Emilia Skowrońska
czyta: Filip Kosior
Wydawnictwo Filia


Cykl o policjancie Tomie Douglasie pióra Rachel Abbott, znanej i uznanej brytyjskiej pisarki, otwiera prześwietna powieść Tylko niewinni (Only the Innocent). Po jej poznaniu zaznaczyłem kolejną, drugą część serii – Drogę ucieczki – jako „poza kolejnością”, przez co znalazła się w najwyższej części mojej listy oczekujących na przeczytanie. Trochę zniechęcał mnie polski tytuł, ale okazało się, że to po raz kolejny cielę chciało być mądrzejsze od krowy i nasz rodzimy wydawca, która to maniera jest chyba szczególnie polską specyfiką i ewenementem, musiał się odróżnić od całej reszty świata dając tytuł inny niż wszyscy*. W oryginale tytuł brzmi dużo lepiej i sugeruje coś całkiem innego, niż w brzmieniu polskim. Ciekawostką jest też fakt, że o ile w tekście powieści tytułowa Back Road pojawia się wielokrotnie, to chyba nawet raz nie została przetłumaczona jako Droga ucieczki.


piątek, 15 października 2021

Siri Hustvedt "Oczarowanie Lily Dahl" - Metafizyka małomiasteczkowości

Siri Hustvedt

Oczarowanie Lily Dahl

Tytuł oryginału: The Enchantment of Lily Dahl
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Liczba stron: 274





Och, Lily, piękna Lily. W Twych oczach, głębokich jak tafla oceanu, utonąć można bez pamięci. Tyle, że nie każdemu dane jest dostąpić łaski Twego spojrzenia – skąpisz nam, Twym adoratorom, swojej osoby. Mechanicznie odwzajemniasz nasze uśmiechy, pozostajesz nieczuła na nasze westchnienia, mijasz obojętnie nasze żebracze dłonie, wyciągnięte w Twym kierunku, by choćby przez ulotną chwilę poczuć ciepło Twego ciała. Och, Lily, piękna Lily, kim Ty właściwie jesteś? Dojrzewającą dziewczynką? Młodą kokietką? Czy może niebezpiecznym sukkubem? Jakże odkryć sekrety drzemiące w Twym sercu? Czy lektura książki Oczarowanie Lily Dahl pióra Siri Hustvedt, to wszystko, co nam pozostaje?

poniedziałek, 11 października 2021

Pandemia kłamstw - co się działo przed covidem?




Pandemia kłamstw

Szokująca prawda o skorumpowanym świecie nauki i epidemiach, których mogliśmy uniknąć


Plague of Corruption: Restoring Faith in the Promise of Science

Judy Mikovits i Kent Heckenlively

tłumaczenie: Emilia Skowrońska
czyta: Bartosz Głogowsk
Audiobook
Published 2021 by Wydawnictwo Kobiece
ISBN139788366967656


Tytuł wywołuje w związku z obecną sytuacją całkiem błędne skojarzenia, iż książka przynajmniej częściowo traktuje o COVID-19. Wrażenie to wzmagają tendencyjne, delikatnie mówiąc, oceny jej autorów w mediach, również internetowych, o wiki nie wspominając, a także takie informacje jak podkreślanie faktu, że filmiki promujące tę pozycję były i są blokowane, ośmieszane i szkalowane we wszystkich mainstreamowych mediach. Tymczasem jest to bardzo interesujące opracowanie popularnonaukowe (fakt, że wzbogacone o wątki osobiste) dotyczące bardzo drażliwych, lecz niezwykle ważnych i interesujących interdyscyplinarnych problemów.


Siri Hustvedt "Na oślep" - O błąkaniu i szukaniu

Siri Hustvedt

Na oślep

Tytuł oryginału: The Blindfold
Tłumaczenie: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Liczba stron: 225





Bywa, że życiowe ścieżki fatalnie się plączą. W którąkolwiek stronę byśmy nie ruszyli, jedyne co na nas czeka, to wrogi gąszcz wyborów pomiędzy złym a gorszym. Wydaje się, że jakikolwiek ruch przyniesie opłakane konsekwencje, stąd staramy się nie podejmować żadnych działań. Tyle, że świat nie stoi w miejscu i za nic ma sobie nasz paraliż. W rezultacie zdarza się, że stawiamy na najprostsze, chociaż niekoniecznie sprawdzone, rozwiązania – zamykamy oczy i gnamy przed siebie na oślep. Niestety, taki bezmyślny pęd nierzadko kończy się bolesnymi potłuczeniami, o czym przekonuje się choćby protagonistka książki Na oślep, autorstwa Siri Hustvedt (ur. 1955), amerykańskiej pisarki, poetki, krytyczki i eseistki.