Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

środa, 30 listopada 2022

"Darkroom" Rujana Jeger - O migracyjnej doli raz jeszcze

Darkroom

Rujana Jeger

Tytuł oryginalny: Darkroom
Tłumaczenie: Dorota Jovanka Ćirlić
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Europejki
Liczba stron: 158
 



 
Ciemnia fotograficzna (ang. Darkroom) to miejsce, w którym dokonuje się obróbki chemicznej materiałów fotograficznych w procesie ich wywoływania. Można powiedzieć, że swoistą ciemnią jest człowiecza pamięć, za sprawą której, już po wielu latach, odtwarzane (czyli wywoływane) są klisze z przeszłości – pojedyncze zdarzenia, osoby czy krajobrazy są przywoływane i raz jeszcze nasycane życiem. Cóż jednak, kiedy proces przytaczania wspomnień jest chaotyczny i losowy? Czy posługując się taką formułą można stworzyć z tego obraz na tyle spójny, by był on możliwy do odczytania przez osoby postronne? Taką właśnie ryzykowną drogą kroczy Rujana Jeger (ur. 1968), chorwacka pisarka i felietonistka, autorka powieści Darkroom.

poniedziałek, 21 listopada 2022

Toni Cade Bambara "The Salt Eaters" - O wspólnym pokonywaniu traum

Toni Cade Bambara

The Salt Eaters

WydawnictwoPenguin Books
SeriaPenguin Modern Classics
Liczba stron: 256
 
 
 
 
 

Każdy materiał cechuje się określoną wytrzymałością. Oddziałując obciążeniem wywołujemy w nim siły wewnętrzne, które skutkują jego deformacją, a w krytycznym przypadku, jego zniszczeniem. Podobnie rzecz ma się z ludzką psychiką – człowiek to z reguły istota bardzo elastyczna, potrafiąca dostosować się do skrajnie niekorzystnych warunków, ale długotrwała ekspozycja na negatywne bodźce, prędzej czy później doprowadzi do załamania, kryzysu czy choćby chwili słabości. W takich newralgicznych momentach – kiedy nasz umysł przestaje sobie radzić z narzuconym na niego ciężarem – kluczowe jest wsparcie najbliższych, za sprawą którego możliwe jest przezwyciężenie ciężkich doświadczeń. Aby taka pomoc otoczenia mogła być skuteczna, konieczna jest determinacja zarówno ze strony tych, którzy ją udzielają, jak i tych, którzy jej potrzebują. Przypomina nam o tym Toni Cade Bambara, amerykańska pisarka, wykładowczyni akademicka, aktywistka oraz dokumentalistka, autorka powieści The Salt Eaters.

poniedziałek, 14 listopada 2022

"Amerykańskie lato. Depesze z ulic Chicago" Alex Kotlowitz - O złudnej atrakcyjności przemocy

Amerykańskie lato. Depesze z ulic Chicago

Alex Kotlowitz

Tytuł oryginalny: An American Summer: Love and Death in Chicago 
Tłumaczenie: Michał Szczubiałka
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Amerykańska
Liczba stron: 282
Format: .epub 



Brutalna siła jako argument, z którym każdy musi się liczyć. Gnębienie słabszych jako udowodnienie swojej pozycji. Terror jako narzędzie podporządkowywania sobie innych. Bestialstwo jako sposób na budowanie autorytetu. Agresja jako bagno, które – gdy już w nie wdepniemy – wciąga, nie pozwalając się wyrwać. Jak dotąd atrakcyjności przemocy nie wyjaśniono na tyle efektywnie, by przestała być ona smutną składową naszej codziennej rzeczywistości. Zajęciem łatwiejszym, choć nie mniej cennym, jest ukazanie destrukcyjnego wpływu przemocy, na wszystkich których ona dotyka – tą właśnie ścieżką kroczy Alex Kotlowitz (ur. 1955), amerykański dziennikarz, pisarz i filmowiec, autor książki Amerykańskie lato. Depesze z ulic Chicago.

poniedziałek, 7 listopada 2022

"Negroland. Zapiski z życia afroamerykańskich elit" Margo Jefferson - O dorastaniu z piętnem skóry

Negroland. Zapiski z życia afroamerykańskich elit

Margo Jefferson

Tytuł oryginalny: Negroland a Memoir
Tłumaczenie: Anna Nowakowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Terra incognita
Liczba stron: 248
Format: .epub 



Pisarstwo to sztuka niełatwa i zdradliwa. Bez zachowania należytej ostrożności i czujności, nietrudno jest zabłąkać się na którejś z jego krętych ścieżek. Jeśli bowiem zbyt mocno skupimy się na formie przekazu lub też za bardzo skoncentrujemy się na własnych emocjach, zapominając nieco o odczuciach czytelnika, treść może okazać się dla odbiorcy nieczytelna czy też zamazana. Wydaje się, że taka właśnie przypadłość dotknęła utwór Negroland. Zapiski z życia afroamerykańskich elit autorstwa Margo Jefferson (ur. 1947), amerykańskiej pisarki i wykładowczyni akademickiej.

środa, 2 listopada 2022

"Nigger: An Autobiography" Dick Gregory, Robert Lipsyte - Rzecz o uporze i determinacji

Nigger: An Autobiography

Dick Gregory, Robert Lipsyte

Wydawnictwo: Plume
Liczba stron: 189
Format: .epub
 
 
 
 



Aktualnie, jednym z najpoważniejszych problemów trapiących ludzkość jest fakt, iż nasz rozwój duchowy nie nadąża za postępem technologicznym. Człowiek otacza się coraz większą ilością mechanizmów na tyle złożonych, że jako jednostka nie jest w pełni pojąć istoty ich działania. Tymczasem z punktu widzenia moralnego czy etycznego zaskakująco niewiele różnimy się od naszych przodków – w dalszym ciągu uciekamy się do przemocy, gdy nie potrafimy za sprawą argumentów słownych przekonać innych do naszej racji; wciąż kierujemy się pokoleniowym egoizmem, dbając o komfort naszego tu i teraz, nie troszcząc się zbytnio o przyszłość, z jaką zetkną się nasze dzieci; wreszcie nadal odczuwamy lęk przed wszelakiej maści obcością, podświadomie zakładając, że jeśli coś jest inne, to z automatu jest niebezpieczne, podejrzane czy gorsze. O tym jak wolno zmienia się nasza mentalność wobec osób różniących się od nas, świadczy choćby sytuacja czarnoskórych Amerykanów, którzy jeszcze w latach 50-tych i 60-tych XX wieku musieli bardzo głośno dopominać się o przysługujące im prawa obywatelskie. Okazją, by bliżej przyjrzeć się dyskryminacji rasowej występującej we wspomnianych latach na terenie USA jest choćby autobiografia Dicka Gregory’ego (oficjalnie Richarda Claxtona Gregory’ego), żyjącego w latach 1932 – 2017 afroamerykańskiego komika, aktywisty na rzecz wegetarianizmu i działacza na rzecz ruchu praw obywatelskich. Książka pt. Nigger. An Autobiography (Czarnuch. Autobiografia) napisana została przy wsparciu Roberta Lipsyte (ur. 1938), amerykańskiego dziennikarza sportowego i pisarza.