Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

poniedziałek, 28 lutego 2022

Nie czekaj i nie oglądaj się na innych - zrób to, co należy



Są różne formy pomocy Ukrainie i każda jest dobra, choć należy być uważnym, bo na pewno trafią się i hieny - oszuści próbujący wykorzystać okazję do wyłudzeń.


Ponieważ nie każdy o tym wie, polecam konto specjalne utworzone przez Narodowy Bank Ukrainy do zbierania funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. To możliwość najszybszego, bezpośredniego wsparcia walczących w obronie Ukrainy.


Nie czekaj i nie oglądaj się na innych! Liczy się czas! Nie pytaj jak pomagają inni, ile i w jakiej formie wpłacili znajomi! Zrób to, co możesz i co uważasz za słuszne w swoim własnym sumieniu!
MOŻNA WPŁACAĆ W ZŁOTYCH, W WALUTACH I PRZEZ GPAY.

Linki:
https://www.turysta.org/jak-moge-wesprzec-ukrainska-armie-przelew-wplata/
https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi
przez GPay: https://bank.gov.ua/ua/about/support-the-armed-forces

piątek, 25 lutego 2022

"Death by Water" Kenzaburō Ōe - O tym, że walkę z traumami warto podejmować

Kenzaburō Ōe

Death by Water

Tytuł oryginału: Suishi
Tłumaczenie: Deborah B. Boehm
Wydawnictwo: Atlantic Books
Liczba stron: 432
 
 
 


Nigdy nie jest za późno, by zmierzyć się z prześladującymi nas demonami przeszłości. Ba, można zaryzykować tezę, że w miarę upływu lat, zaznając psikusów kapryśnej fortuny, zyskujemy doświadczenie, jakże pomocne przy konfrontacji z tym, co trudne i bolesne. Tyle, że nawet wiedza zdobyta przez empirię w żadnej mierze nie jest gwarantem odniesienia sukcesu na tym skomplikowanym polu. Dlatego tym bardziej warto mieć świadomość, że miarą ewentualnego powodzenia może być coś zupełnie innego, niż to, co zakładaliśmy przed przystąpieniem do walki z naszymi traumami. Przypomina nam o tym Kenzaburō Ōe (ur. 1935), japoński laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1994 (przyznanej za siłę i poezję w tworzeniu wyimaginowanego świata, w którym życie i mit składają się na poruszający obraz sytuacji człowieka we współczesnym świecie), autor powieści Death by Water.

czwartek, 24 lutego 2022

„Lista śmierci” Jack Carr - o czym myślą sealsi pomiędzy misjami?

Jack Carr

Lista śmierci

tytuł oryg. Terminal List
(Terminal List #1)
tłumaczenie: Bartłomiej Nawrocki
audiobook
czyta: Filip Kosior
czas trwania: 11 godz. 48 min.
wydawnictwo: Czarna Owca 2022


Lista śmierci, debiut powieściowy Jacka Carra, to tytuł jak dla mnie niezbyt zachęcający. Co tu dużo ukrywać – zalatuje sztampą i płytkością, sugeruje dzieło kategorii B. Jednak od dłuższego już czasu odczuwam głód czegoś dobrego plasującego się w obszarze pomiędzy military fiction, technothrillerem i powieścią wojenną osadzoną w najnowszych realiach, więc postanowiłem bliżej przyjrzeć się autorowi. Gdy dowiedziałem się, że Jack Carr dwadzieścia lat spędził w Naval Special Warfare i przeszedł drogę od snajpera Seal, outdoorsmana, specjalisty w komunikacji i wywiadzie, przez dowódcę snajperskich zespołów szturmowych w Iraku i Afganistanie, do stanowiska dowódcy oddziału specjalnego, stwierdziłem, że może warto spróbować.



środa, 23 lutego 2022

„Szukaj mnie” Lisa Gardner - o rodzinnych sekretach


    Lisa Gardner

    Szukaj mnie

    tyt. oryg. Look for Me
    (Detective D.D. Warren #9)
    tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
    audiobook
    czyta: Marta Grzywacz
    długość: 12 godz. 17 min.
    Wydawnictwo Sonia Draga 2020


Nie dalej, jak kilka dni temu, opisując moje wrażenia z lektury świetnej debiutanckiej powieści Delii Owens Gdzie śpiewają raki, wspominałem pokrewieństwo tej książki do twórczości Lisy Gardner przejawiające się w postaciach głównych bohaterek – dziewczyn i kobiet, outsiderek, które mają pod górkę, ale podejmują walkę niczym prawdziwe wojowniczki. No i nadszedł czas na kolejną odsłonę przygód detektyw D.D. Warren pióra pani Gardner.


poniedziałek, 21 lutego 2022

„Studentka” Tess Gerritsen i Gary Braver - kryminał z literaturą antyku w tle


 Tess Gerritsen i Gary Braver

 Studentka

 tytuł oryg. Choose Me
 tłumaczenie: Andrzej Szulc
 audiobook
 czyta: Marcin Popczyński
 długość: 7h38’
Wydawnictwo Albatros 2021


Tess Gerritsen, amerykańska współczesna pisarka, z zawodu lekarz internista, światową sławę zawdzięcza powieściom kryminalnym z wątkami romansowymi oraz thrillerom medycznym. Jest jedną z moich ulubionych autorek, gdyż jej dzieła nie są tylko typowymi produkcjami mającymi zdobyć najwyższe miejsca na listach bestsellerów, choć to zadanie też spełniają jak mało które. Z reguły upowszechniają wśród czytelników świadomość ważkich problemów, z których wielu mogło sobie nawet wcześniej nie zdawać sprawy i kryją w sobie głębie większe, niż z pozoru można by się spodziewać. W dodatku poziom twórczości Gerritsen jest nie tylko wysoki, ale i równy – dotąd ani raz się na niej nie zawiodłem. Z ciekawością więc po raz pierwszy sięgnąłem po koprodukcję Tess i innego autora, nieznanego mi wcześniej amerykańskiego pisarza Gary’ego Goshgariana, ukrywającego się pod pseudonimem Gary Braver i notowanego jednak dużo niżej. Co przyniosła Studentka, bo taki tytuł na polskim rynku nadano ich wspólnej powieści w oryginale zatytułowanej Choose Me?



niedziela, 20 lutego 2022

„Gdzie śpiewają raki” Delia Owens - zaskakujący debiut starszej pani


Delia Owens

Gdzie śpiewają raki

tutył oryg. Where the Crawdads Sing
tłumaczenie: Bohdan Maliborski
audiobook
czyta: Magdalena Boczarska
wydawnictwo: Storyside 2020
ISBN: 9788381396363


Delia Owens, urodzona w 1949, jest amerykańskim zoologiem. Opublikowała dotąd między innymi trzy książki wspomnieniowe poświęcone badaniom nad afrykańską przyrodą, które doczekały się uznania i nagród; publikowała także w prasie naukowej. Jako powieściopisarka zadebiutowała bardzo późno, bo dopiero w roku 2018, książką Gdzie śpiewają raki. Po to ostatnie dzieło sięgnąłem skuszony notką wydawcy zapowiadającą oryginalny kryminał i wysokimi notami na goodreads.com. Okazało się, że wprawdzie znalazłem nie to, czego szukałem, ale…



piątek, 18 lutego 2022

"Zimowe królestwo" Philip Larkin - Wyblakły świat

Philip Larkin

Zimowe królestwo

Tytuł oryginału: Girl in Winter
Tłumaczenie: Jacek Dehnel
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Liczba stron: 210
Format: .epub
 


 

Przez żywot nasz nie sposób przejść bez snucia mniejszych bądź większych planów, które odzwierciedlają nasze marzenia oraz wyrażają wyobrażenia na temat nas samych w perspektywie najbliższych lat. Równie nieunikniony zdaje się być proces weryfikacji tych rojeń oraz zamierzeń, proces tym bardziej brutalny i bolesny, im bliższe jest nasze zetknięcie z Wielką Historią. Przekonuje się o tym choćby Katherine Lind, główna bohaterka powieści Zimowe królestwo, autorstwa Philipa Larkina (1922 – 1985), brytyjskiego prozaika i poety.

poniedziałek, 14 lutego 2022

"Skromna róża" Iris Murdoch - O granicach miłości i wolności

Iris Murdoch

Skromna róża

Tytuł oryginału: An Unofficial Rose
Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Wydawnictwo: Zyska i S-ka
Seria: Kameleon
Liczba stron: 320
 


 

Teoretycznie, brak działania to jeden z najefektywniejszych sposobów zminimalizowania prawdopodobieństwa poniesienia porażki. Bezczynność i brak aktywności to także mniejsze ryzyko, że pobrudzimy się się moralnie, czyniąc coś, co uchodzi za niewłaściwe czy nieetyczne. Tyle, że w praktyce nieustanne przyjmowanie postawy biernego obserwatora jest niemożliwe – prędzej czy później kapryśna fortuna upomni się o nas i sprawi, że i my damy się wciągnąć w wir zachodzących wydarzeń. Przypomina nam o tym Iris Murdoch (ur. 1919) w swojej powieści Skromna róża.

sobota, 12 lutego 2022

„Sołdat” Nikolaj N. Nikulin - o tym, czym jest wojna



Nikolaj N. Nikulin

Sołdat

tytuł oryg. Воспоминания о войне

tłumaczenie: Agnieszka Knyt
audiobook
czyta: Robert Jarociński
czas trwania 8h 32’
wydawnictwo: Parlando 2020
ISBN: 9788395100512


Wydawałoby się, iż w kraju i w narodzie, który tak ucierpiał w wyniku spisku III Rzeszy i ZSRR, który tak się obnosi z pamięcią o tych cierpieniach, powinno być szczególnie promowane wszystko, co obnaża mechanizmy prowadzące do tego, że Rosja była i jest taka, jaka jest, co odkrywa zbrodnie i co pozwala nie zapomnieć o zagrożeniu wciąż wiszącym nad wschodem Europy. Nie zawsze się tak jednak dzieje i dlatego postanowiłem sięgnąć po Sołdata Nikolaja Nikulina, by przekonać się, czy jest o tej książce cicho, gdyż jest słaba, czy też jest ona podobnie jak The Soviet Story (2008) kolejnym paradoksem polegającym na tym, iż choć powinna być promowana ze wszystkich sił, sprawia wrażenie na siłę zapomnianej, co nieodparcie nasuwa myśli o teoriach spiskowych na temat infiltracji Polski przez służby wielkiego sąsiada. Wybrałem wersję audio przygotowaną we współpracy z Ośrodkiem KARTA...


czwartek, 10 lutego 2022

„Czwarta małpa” J.D. Barker - potęga marketingu


J.D. Barker*

Czwarta małpa

oryg. The Fourth Monkey
cykl: Sam Porter
oryg. 4MK Thriller #1)
tłumacz: Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik
audiobook
czyta: Marcin Hycnar
długość: 14 godz. 12 min.
wydawnictwo: Czarna Owca 2019
ISBN : 978-83-814-3316-7


Skuszony wysokimi ocenami zarówno wśród krajowych jak i zagranicznych czytelników, sięgnąłem po Czwartą małpę otwierającą cykl powieściowy Sam Porter pióra amerykańskiego autora J.D. Barkera, znanego jako twórca thrillerów często zawierających elementy horroru, zbrodni, tajemnicy, science fiction i zjawisk nadprzyrodzonych. To ostatnie akurat nie byłoby dla mnie zbyt zachęcające, podobnie jak owe elementy horroru, ale zapowiadało się na kryminał z elementami thrillera. Ponieważ była taka możliwość, wybrałem wersję audio z interpretacji Marcina Hycnara.


środa, 9 lutego 2022

„Niespokojna krew” Robert Galbraith - kryminał z emocjami


Robert Galbraith

(J.K. Rowling)

Niespokojna krew. Część 1 i 2

tytuł oryginału: Troubled Blood
seria: Cormoran Strike część 5
tłumaczenie: Anna Gralak
audiobook
czyta: Maciej Stuhr
czas nagrania: 19:02:12 + 19:51:34
wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie 2020
ISBN: 978-83-271-6065-2 i 978-83-271-6087-4


No i nadszedł czas na piątą już część przygód Cormorana Strike’a, sympatycznego brytyjskiego detektywa oraz jego pięknej wspólniczki Robin Ellacott, pióra znanej i nagradzanej współczesnej brytyjskiej pisarki J.K. Rowling* ukrywającej się na potrzeby tego cyklu powieściowego pod pseudonimem Robert Galbraith. Tradycyjnie zamiast wydania drukowanego wybrałem audiobooka. Mojemu wydaniu głosu użyczył Maciej Stuhr.


wtorek, 8 lutego 2022

„Ja, robot” Isaac Asimov - miejscami wzruszająco, miejscami fascynująco

Ja, robot

Isaac Asimov

tłumaczenie: Edward Szmigiel
audiobook
czyta: Mako


Jakiś czas temu postanowiłem powrócić literacko do czasów młodości i sięgnąłem po Preludium Fundacji Isaaca Asimova. Choć pierwsze wydanie dzieła miało miejsce w roku 1988, co dla hard science fiction jest już poważną próbą czasu, Preludium tak mi się spodobało, iż postanowiłem poznać w kolejności wydarzeń świata przedstawionego całą serię Foundation Universe zawierającą w sobie takie znane cykle powieściowe jak Roboty i Fundacja. Pierwszą książką, którą wziąłem na warsztat, był zbiorek dziewięciu opowiadań zatytułowany Ja, robot.



poniedziałek, 7 lutego 2022

"Przybądź, ciemności" Mayra Montero - O tym, co zostaje z człowieka

Mayra Montero

Przybądź, ciemności

Tytuł oryginału: Tú, la oscuridad
Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Seria: Salsa
Liczba stron: 199
 


 

Jednym z wyznaczników tego, że ludzka cywilizacja nieustannie się rozwija, jest ujawnianie kolejnych praw, wedle których funkcjonuje otaczający nas świat. To, co jeszcze niedawno wydawało się tajemnicą, dziś okazuje się być logiczną konsekwencją określonych zasad. Tyle, że mimo iż w poszczególnych dziedzinach nauk co rusz dokonywane są ważne i przełomowe odkrycia, to natura wciąż dysponuje zagadkami, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać. O tym, że przyroda nadal skrywa przed nami jeszcze niejeden sekret przypomina nam Mayra Montero (ur. 1954 r.), kubańsko-portorykańska pisarka, autorka książki Przybądź, ciemności.

piątek, 4 lutego 2022

„Martwy sad” Mieczysław Gorzka - ciekawy debiut


Mieczysław Gorzka

Martwy sad

seria: Cienie przeszłości #1
audiobook
czyta: Filip Kosior
wydawnictwo: Bukowy Las 2019
ISBN: 9788380742444


Wachmistrz Krzysztofa Bochusa na tyle zatarł me wcześniejsze złe doświadczenia ze współczesnymi polskimi, niesprawdzonymi twórcami kryminałów, iż postanowiłem zaryzykować kolejnego nowego dla mnie autora. Padło na Mieczysława Gorzkę (jeśli się nie odmienia, to przepraszam), Dolnoślązaka rocznik 1970, z wykształcenia ekonomistę. Martwy sad, jego debiut powieściowy z 2019, otwiera cykl kryminalny z wrocławskim komisarzem policji Marcinem Zakrzewskim jako główną postacią.



czwartek, 3 lutego 2022

„Pięć lat kacetu” Stanisław Grzesiuk - inna historia



Stanisław Grzesiuk

Pięć lat kacetu

audiobook
czyta: Arkadiusz Bazak
wydawnictwo: Storybox 2011


Stanisława Grzesiuka (1918 – 1963) postrzegałem do niedawna głównie jako pieśniarza - niezapomnianego barda Czerniakowa. Do jego twórczości pisarskiej jakoś nie mogłem się zabrać. W końcu postanowiłem wziąć byka za rogi i sięgnąłem, pełen po równi obaw co nadziei, po Pięć lat kacetu – wspomnieniową opowieść Grzesiuka z czasów wojennych, a szczególnie z okresu uwięzienia w Dachau i później w Mauthausen-Gusen (najpierw w „starym” Mauthausen, następnie w „Gusen I”), gdzie doczekał wyzwolenia.



środa, 2 lutego 2022

Krzysztof Bochus - Wachmistrz - kryminalnie w przedwojennym Gdańsku


Krzysztof Bochus

Wachmistrz

audiobook
czyta: Mariusz Weber
czas trwania: 10h25’
wydawca: Skarpa Warszawska 2020
ISBN: 9788366644359


Jakiś czas temu sięgnąłem po Czarny manuskrypt, debiut powieściowy z 2017 roku pióra polskiego współczesnego pisarza, dziennikarza i publicysty, Krzysztofa Bochusa. Lektura tego kryminału, którego akcja rozgrywa się na przedwojennym niemieckim Pomorzu i którego protagonistami są radca kryminalny Christian Abell oraz wachmistrz Kukułka, okazała się bardzo przyjemnym zaskoczeniem czytelniczym. Zaskoczeniem, gdyż nie spodziewałem się tekstu, który by mi aż tak przypadł do gustu. Może idealnie nie było, ale za to bardzo klimatycznie, wciągająco i na tyle satysfakcjonująco, iż postanowiłem sięgnąć po Wachmistrza, książkę dużo późniejszą, ale pierwszą w chronologii przygód wspomnianej policyjnej pary.


wtorek, 1 lutego 2022

Oj - słabo, słabo, czyli Max Czornyj i Jestem mordercą

Max Czornyj

Jestem mordercą

audiobook
czyta: Michał Barczak
Wydawnictwo Filia 2021
ISBN: 9788381956284


Do mocno promowanych współczesnych polskich twórców beletrystki, zwłaszcza tych podejrzanie płodnych literacko, podchodzę z dużą ostrożnością. Kilkakrotnie naciąłem się już na powieściach takich rodzimych „gwiazd”, „królowych kryminału”, itd., Na szczęście po jakimś czasie, nawet mimo zakrojonych na szeroką skalę akcji marketingowych, rynek weryfikuje tego typu pisarskie objawienia; moda mija i idą wcześniej lub później w odstawkę. Jednym z autorów, po których twórczość dotąd nie ośmieliłem się sięgnąć, był współczesny polski prozaik Max Czornyj. Okazało się jednak, że lekturą stycznia 2022 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej, do którego należę, była książka pióra tego właśnie pisarza - Jestem mordercą. Dla siebie wybrałem wersję audio w interpretacji Michała Barczaka.