Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

środa, 26 października 2022

"The Magnolia Jungle" Percy Dale East - Cena bycia przyzwoitym

The Magnolia Jungle

Percy Dale East

Wydawnictwo: Valmy Publishing
Liczba stron: 231
Format: .epub
 
 
 
 



John Howard Griffin w trakcie swojego eksperymentu z 1959 roku, polegającego na tymczasowym staniu się czarnoskórym człowiekiem (efekt ten zostaje osiągnięty przez przyjęcie leków na bielactwo w połączeniu z serią naświetleń ultrafioletem), odbywa podróż po południowych stanach USA, znanych z licznych zwolenników idei segregacjonistycznych oraz głosicieli białej supremacji. Wyprawa ta wiąże się z notorycznymi momentami załamania i zwątpienia, bowiem to zetknięcie z tępą i brutalną nienawiścią, której źródłem są uprzedzenia i stereotypy – czarnoskóry Griffin jest sukcesywnie oceniany i kategoryzowany jako człowiek gorszego sortu jedynie na podstawie zawartości melatoniny. Przedzieranie się przez dżunglę rasizmu jest bolesne i nieprzyjemne, ale z tego względu tym mocniej doceniane są wszelkie objawy zrozumienia czy sympatii. Taką właśnie chwilą moralnego wytchnienia i ulgi jest gościna u znajomego białoskórego dziennikarza, Percy'ego Dale'a Easta. W tracie krótkiego pobytu Griffin otrzymuje rękopis autobiografii gospodarza zatytułowanej The Magnolia Jungle – książka okazuje się na tyle interesująca, że mężczyzna spędza na jej lekturze całą noc.

piątek, 21 października 2022

"Czarny jak ja" John Howard Griffin - O konieczności reagowania na cudzą niedolę

Czarny jak ja

John Howard Griffin

Tytuł oryginału: Black Like Me
Tłumaczenie: Małgorzata Glasenapp
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Terra incognita 
Liczba stron: 211
Format: .epub
 



Zrozumienie bliźniego wymaga od nas ogromnych pokładów empatii, które niezbędne są do przyjęcia odmiennej perspektywy. Tyle, że uczucia oraz wyobraźnia nie zawsze okazują się wystarczające, by w pełni pojąć doświadczenie związane immanentnie z daną materią. Dla przykładu, aby uzmysłowić sobie położenie czarnoskórego obywatela w amerykańskim społeczeństwie (szczególnie w realiach Głębokiego Południa) w późnych latach 50-tych XX wieku, należałoby zetknąć się z wszelkimi upokorzeniami i represjami, jakie spotykają Afroamerykanów wyłącznie z racji koloru skóry. Rzecz trudna, lecz niekoniecznie niewykonalna, o czym przekonuje nas John Howard Griffin (1920 – 1980), pochodzący z Teksasu amerykański dziennikarz i działacz na rzecz ruchu praw obywatelskich, autor niezwykłej książki Czarny jak ja.

poniedziałek, 10 października 2022

"Safe from the Neighbors" Steve Yarbrough - O prawach do wolności wolnych od wątpliwości

Steve Yarbrough

Safe from the Neighbors

Wydawnictwo: Knopf Doubleday Publishing Group
Liczba stron: 231
Format: .epub
 
 
 
 
 
 
 
Człowiek to na ogół istota na tyle antropocentryczna, że kiedy przychodzi do miar czasu, to realia pamiętane jeszcze przez dziadów oraz pradziadów, uchodzą niemal za odwieczne, zaś wszelkie usiłowania dążące do ich zmiany, traktowane są w kategoriach zamachu na uświęcone wartości. Umysł z tak zawężoną perspektywą koncentruje się na tu i teraz, nie przyjmując do wiadomości, że obecny stan rzeczy – szczególnie jeśli oparty jest na głębokiej niesprawiedliwości – może być jedynie tymczasowym układem sił, nieuchronnie skazanym na zagładę. Stąd dramatyczne próby obrony tego, co znane i utarte, które, zgodnie z żywionymi nadziejami, winno być niezmienne – tyle, że takie uparte wzbranianie się przed nowym może wydać fatalne owoce, które szybko gniją i zatruwają kontakty z przyszłymi pokoleniami. Przestrzega nas przed tym Steve Yarbrough (ur. 1956), amerykański pisarz i wykładowca akademicki, prywatnie mąż eseistki i tłumaczki Ewy Hryniewicz-Yarbrough, autor nie przełożonej do tej pory na język polski powieści Safe from the Neighbors.

niedziela, 9 października 2022

Rachel Abbott „Obce dziecko” - ciekawy pomysł na intrygę kryminalną



Rachel Abbott

Obce dziecko

tytuł oryg. Stranger Child (2015)
cykl: DCI Tom Douglas #4
tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo Filia 2016, paperback, 448 pages
ISBN: 9788380750937


Cykl powieściowy angielskiej pisarki Rachel Abbot o inspektorze brytyjskiej policji Tomie Douglasie spodobał mi się od pierwszej powieści (Tylko niewinni) i obecnie, po trzech już książkach z tej serii, uczucie to okrzepło na tyle, że sięgając po czwartą odsłonę przygód tego sympatycznego policjanta działałem na pewniaka. Może nie było to pożądanie każdego kolejnego tomu, jakie wzbudził we mnie na przykład cykl Cormoran Strike pióra Roberta Galbraitha*, ale proste oczekiwanie dobrej rozrywki na poziomie, po którą się sięga bez śladu obaw o to, co się okaże po rozpoczęciu lektury.


sobota, 8 października 2022

„Lincoln w Bardo" George'a Saundersa - literacka wydmuszka?



George Saunders

Lincoln w Bardo

tytuł oryg. Lincoln in the Bardo (2017)
tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Wydawnictwo Znak, 2018, harcover, 440 stron
ISBN: 9788324055425


Lekturą przewidzianą na temat wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Rawie Mazowieckiej było dzieło George’a Saundersa Lincoln w Bardo. Temu współczesnemu (ur. 1958) amerykańskiemu pisarzowi nie chodziło bynajmniej o Bardo w Kotlinie Kłodzkiej, choć to też miasto cudów, ale o krainę jeszcze bardziej magiczną. Nie jest to nawet buddyjskie bardo oznaczające między innymi stan pomiędzy śmiercią a kolejnymi narodzinami, lecz chwila jeszcze bardziej szczególna, mianowicie przejście między momentem śmierci ciała i momentem, gdy dusza wchodzi w Bramę Piotrową by po uzyskaniu wyroku udać się na dół bądź na górę zależnie od wyceny zasług i przewinień życia doczesnego.


środa, 5 października 2022

"The Changeling" Kenzaburō Ōe - Zapełniając pustkę

Kenzaburō Ōe

The Changeling

Tytuł oryginału: Torikae ko (Chenjiringu)
Tłumaczenie: Deborah B. Boehm
Wydawnictwo: Atlantic Books
Liczba stron: 381
Format: .epub
 
 


Ludzka psychika to konstrukt niesłychanie zawiły i skomplikowany, który – mimo iż poświęcono mu nielichą ilość badań i studiów – wciąż skrywa przed nami liczne tajemnice i trudne do rozwikłania zagadki. O tym jak nieprzewidywalne bywają meandry człowieczego umysłu przypominają nam niezrozumiałe czy irracjonalne (z naszego punktu widzenia) decyzje bliskich nam osób, które – jak nam się tylko wydaje – znamy bardzo dobrze. Przepaść, jaka rozwiera się pod naszymi stopami na skutek szokującego działania kogoś, z kim łączy nas uczuciowa więź, nierzadko popycha nas do prób uzasadnienia owych niewytłumaczalnych czynów. Przypisując im motyw, racjonalizujemy je i wypychamy obcość, która już zaczyna się mościć pod naszym progiem. Tyle, że poszukiwania bodźców skłaniających ludzi do robienia rzeczy skrajnych czy nieodwracalnych, mogą wiązać się z koniecznością zajrzenia w te zakamarki pamięci, które wolelibyśmy przemilczeć. Czegóż to jednak nie robi się w imię miłości czy przyjaźni, o czym pięknie pisze japoński noblista Kenzaburō Ōe (ur. 1935), autor powieści The Changeling.