Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

piątek, 28 kwietnia 2023

"Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów" Sylwia Frołow - O rosyjskich rewolucjach i jej uczestnikach

Sylwia Frołow

Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów

Wydawnictwo: Czarne
Seria: Sulina
Liczba stron: 271
Format: .epub



 

 

Wydarzenia ważkie, odmieniające bieg historii, mają swoich aktorów – postacie wybijające się na pierwszy plan, które poprzez swoje działania znacząco zmieniają kształt otaczającej ich rzeczywistości. W miarę upływu lat, na skutek destrukcyjnej działalności czasu, część z tych sylwetek zaciera się, pokrywa się całunem przemilczenia – w powszechnej świadomości następnych pokoleń pozostają jedynie nieliczni, zaś pozostali muszą zadowolić się obecności w pamięci badaczy oraz amatorów historii. Na szczęście sukcesywnie czynione są starania by odkurzyć życiorysy wybranych osób i przybliżyć je szerszemu gronu odbiorców. Taką właśnie próbę podejmuje polska reportażystka i dziennikarka Sylwia Frołow (ur. 1965), autorka książki Bolszewicy i apostołowie. Osiem portretów.

środa, 19 kwietnia 2023

"Dobry Stalin" Wiktor Jerofiejew - Wyznania sowieckiego książątka

Wiktor Jerofiejew

Dobry Stalin

Tytuł oryginału: Хopoший Cтaлин
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Wydawnictwo: Czytelnik
Liczba stron: 296
Format: papier
 


 

Po co pisarze piszą swoje autobiografie? Według mnie to ciężka choroba. Coś jak rycie na ławce swoich inicjałów. Zadanie pisarza – to nie napisać autobiografii, wykręcić się, nakarmić nią ryby [1]. Stwierdzenie jest szczególne o tyle, że w tym konkretnym przypadku może uchodzić za autodiagnozę poważnego schorzenia, bowiem książka Dobry Stalin pióra rosyjskiego literata Wiktora Jerofiejewa (ur. 1947), z której cytat pochodzi, to powieść garściami czerpiąca z biografii jej autora. Po cóż więc owo dzieło powstało? O jednoznaczną odpowiedź trudno, ale wydaje się, że z punktu widzenia nas, czytelników, szczególnie tych nierosyjskich, to możność spojrzenia na Rosję, kraj niezwykle specyficzny, odciskający swe brzydkie piętno na historii niejednego sąsiada, z punktu widzenia nietypowego Rosjanina, z dystansem podchodzącego do swojej ojczyzny.

niedziela, 16 kwietnia 2023

Czarne lustro (Black Mirror) - nie aż tak dobre, jak mówią krytycy




Czarne lustro (2011)

(oryg. Black Mirror)
produkcja:
Wielka Brytania
Zeppotron
Charlie Brooker


W 2011 rozpoczęto na Channel 4, a potem na Netflixie, emisję brytyjskiego serialu „Czarne lustro”. Produkcja zostałą doceniona, szczególnie przez krytyków i widzów w USA, między innymi wzbudziła zachwyt Stephena Kinga, więc i ja w końcu postanowiłem ją poznać.

poniedziałek, 10 kwietnia 2023

"Fruwająca dusza" Yōko Tawada - Próbka japońskiego realizmu magicznego

Yōko Tawada

Fruwająca dusza

Tytuł oryginału: Hikon
Tłumaczenie: Barbara Słomka
Wydawnictwo: Karakter
Seria: Literacka Karakteru
Liczba stron: 116
Format: .epub


 

Być może pewnego dnia obudzisz się i ujrzysz Tygrysa u wezgłowia. Lazur nieba zderzy się z bursztynową barwą ziemi, prąd powietrza wessie słowa, a wszelkie stworzenia: zwierzęta, ptaki i ludzie, przestaną rozróżniać ciepło i zimno, radość i smutek. Tygrys przemówi do ciebie. I choć nie można nauczyć się tygrysiej mowy, wsłuchasz się uważnie w to, co powie, i wszystko zrozumiesz [1]. Choć czy na pewno? Czy umysł Twój nie będzie infekowany wirusem niepewności, każącym wątpić w to, co się zobaczyło czy usłyszało? Jak wówczas rozstrzygnąć czy ścieżka, na którą zdecydowało się wkroczyć zaiste wiedzie ku oświeceniu i zrozumieniu? Umysł targany wątpliwościami nie ułatwia wędrówki, lecz być może właśnie to ci, którzy nie dowierzają są bardziej skłonni do zadawania właściwych pytań – takie przynajmniej można odnieść wrażenie, kiedy sięgnie się po Fruwającą duszę, książkę autorstwa japońskiej pisarki Yōko Tawady (ur. 1960).

wtorek, 4 kwietnia 2023

Cienie Calendy - serial prześwietny, choć mniej znany



Cienie Calendy

(hiszp. Luna, el misterio de Calenda)
pierwsza emisja:
2012-2013 na kanale Antena 3
twórcy:
Daniel Écija
Laura Belloso
David Bermejo
(Hiszpania)


Już jakiś czas temu doszły mnie zachęcające opinie o stosunkowo mało u nas znanym hiszpańskim serialu „Cienie Calendy”, więc postanowiłem sam spróbować. Na początku mały zgrzyt, no bo jak zwykle polski tytuł ni z gruszki, ni z pietruszki w odniesieniu do oryginalnego, ale to już chyba taki nasz narodowy rys. A potem?


poniedziałek, 3 kwietnia 2023

"Perfekcyjny świat Miwako Sumidy" Clarissa Goenawan - O (nie)przeźroczystych krzywdach

Clarissa Goenawan

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy

Tytuł oryginału: The Perfect World of Miwako Sumida
Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: z Żurawiem
Liczba stron: 288




Świadome odebranie sobie życia to akt tyleż drastyczny, co nieodwracalny. Targnięcie się na wartość, która w wielu religiach i kulturach uchodzi za największą świętość, jest dramatycznym i ostatecznym potwierdzeniem tego, że ofiara nie zaakceptowała rzeczywistości w zastanej formie. Skąd jednak tak potężny rozdźwięk pomiędzy tym, co oferuje nam świat, a tym, czego byśmy od niego chcieli? Czy źródłem może być poczucie beznadziei i bezsilności, torpedujące wszelkie starania, by swoje otoczenie zmienić i nadać mu bardziej przyjazną postać? Samobójstwo to kwestia złożona, niełatwa i trudna do kompleksowego opisania, ale ciekawym przyczynkiem do rozważań nad powodami śmierci poniesionej z własnej ręki jest powieść Perfekcyjny świat Miwako Sumidy pióra pochodzącej z Indonezji singapurskiej pisarki Clarissy Goenawan (ur. 1988).