Anne Sverdrup-Thygeson
Terra insecta
Planeta owadów
tytuł oryginału: Insektenes planet - om de rare, nyttige og fascinerende småkrypene vi ikke kan leve uten
tłumacz:Witold Biliński
wydawnictwo: Znak
Data wydania:2019-04-03
Liczba stron:256
ISBN:9788324055753
Ludzie równie namiętnie co daremnie poszukują tajemnic i niesamowitości w fantastyce, gdy tymczasem w otaczającym nas świecie jest tyle tajemnic, tyle niesamowitości i zaskakujących, fascynujących tematów, że aż trudno sobie wyobrazić. Tyle, że w fantastyce króluje infantylność i łatwostrawność, a ogarnięcie bogactwa realności niejednokrotnie wymaga wysiłku umysłowego i rodzi tym więcej pytań, im więcej wiedzy przyswajamy. Za wiedzą i zrodzonymi z niej pytaniami idą zaś wątpliwości i rozterki dotyczące spraw kardynalnych. Z drugiej jednak strony jest to cena, którą chyba warto zapłacić za przeżycia, których fantastyka raczej nie jest w stanie dostarczyć. Po ostatniej lekturze dotyczącej tematu z pozoru trywialnego, a w rzeczywistości fascynującego i wieloaspektowego, czyli po Tajemniczym życiu grzybów, ostrzę już sobie ząbki na kolejne tajemnicze życia. W międzyczasie zwróciła moją uwagę ta książka. Ciekawe, czy też jest na podobnie wysokim poziomie. Mam przeczucie, że może być nieźle, a i notka wydawcy jest zachęcająca:
Mamy miliony powodów, żeby pokochać owady.
Fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem.
Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek ratują nam życie każdego dnia.
Występują w tylu gatunkach, że kalendarz ze zdjęciami „owada miesiąca” wystarczyłby na ponad 80 000 lat. Widziały, jak przychodzą i odchodzą dinozaury, więc pewnie nie traktują nas zbyt poważnie. Chociaż ich mózgi są nie większe od ziarenka sezamu, potrafią liczyć do czterech i rozpoznawać twarze.
Karaluchy mogą uratować nas z zawalonego budynku. Chrząszcze pomagają rozłożyć plastik, a dzięki mrówkom powstają antybiotyki nowej generacji. Muszkom owocówkom zawdzięczamy sześć nagród Nobla w dziedzinie medycyny. Skomplikowane obyczaje miłosne owadów to nie tylko świetny temat na rozmowę na imprezie. Ich strategie przetrwania i opieki nad dziećmi inspirują biologów i ekologów. Aż strach pomyśleć, jak wyglądałby świat bez maleńkiej czekoladowej muszki, która jako jedyna może zapylić kwiaty kakaowca!
Ta książka już od jakiegoś czasu bardzo mnie intryguję i chciałabym móc chociażby ją przejrzeć.
OdpowiedzUsuń