Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.
czwartek, 3 kwietnia 2014
O mądralach
„Czasami sami oszukujemy się, myśląc, że postępujemy w sposób racjonalny oraz rozważamy wszystkie za i przeciw dla poszczególnych możliwości. Lecz rzadko kiedy rzeczywiście tak się dzieje.”
Robert Zajonc
wykorzystane w książce PARADOKS CZASU (The Time Paradox: The New Psychology of Time That Can Change Your Life) -Philip Zimbardo, John Boyd
2 komentarze:
Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
"Rzadko kiedy tak się dzieje" - to dla mnie jest przerażające, bo wychodzi na to, że tak naprawdę nie panuje nad własnym życiem, a tylko tak mi się wydaje. Podobny wniosek wypływa z lektury "Pułapek myślenia" Daniela Kahnemanna. Jest bardzo łatwo manipulować cudzym postrzeganiem rzeczy, bycie manipulowanym jest najczęściej niedostrzegalne, bo wymaga dużego wysiłku umysłowego w dosłownym tego słowa znaczeniu - procesor jest obciążony i pracuje wolniej, zużywając więcej energii (glukozy).
OdpowiedzUsuńSą książki, których nie powinno się czytać bo burzą komfort psychiczny na zawsze.
Zawsze twierdziłem, że myślenie boli :) Osobiście jednak wolę tę drogę. I choć wymowa eksperymentów Zajonca jest przerażająca, wręcz niszcząca podstawy założeń, na których opierają się wszystkie doktryny o istocie człowieczeństwa, nie tylko religijne, to wolę wiedzieć niż nie. Tak jak z gwiazdami. Nocne niebo gwiaździste nie jest dla mnie mniej romantyczne od tego, że wiem, jak są zbudowane gwiazdy. Nawet wręcz przeciwnie.
UsuńWiększość zawsze woli chodzić na skróty. Nie różnimy się tutaj od innych zwierząt stadnych i dlatego większość zawsze będzie podatna na manipulację. Nawet niekoniecznie zorganizowaną przez człowieka i wycelowaną w konkretną osobę lub grupę. Znacznie częściej manipulują nami okoliczności.
„Pułapki myślenia” już wziąłem na celownik :)