T.R. Ragan
Gniew matki
(tytuł oryg. Furious)(Faith McMann Trilogy #1)
tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
audiobook
czyta: Ilona Chojnowska
czas trwania: 7H 43M
published May 21st 2021 by Storybox
ISBN: 9788382332780
Theresa Ragan jest współczesną amerykańską pisarską tworzącą w różnych gatunkach literackich, która znana jest z tego, iż jej książki często zajmują bardzo wysokie pozycje na amerykańskich listach bestsellerów. Tworzy między innymi, jako T.R. Ragan, powieści z pogranicza kryminału, thrillera i sensacji. Postanowiłem spróbować jej prozy i sięgnąłem po Gniew matki rozpoczynający trylogię Faith McMann.
Faith McMann jest szczęśliwą żoną, matką dwójki dzieci i pracuje sobie jako nauczycielka. Bezstresowe życie bez wielkich pieniędzy, ale i bez kłopotów. Do czasu.
Pewnego dnia, wracając do domu, zastaje rodzinę sterroryzowaną przez zamaskowanych bandytów, którzy ciężko ją ranią, na jej oczach mordują męża i myśląc, iż ją też zabili, oddalają się uprowadzając ze sobą jej syna i córkę. Co dalej, nie będę zdradzał, choć szczerze mówiąc pomysł na fabułę wcale nie jest oryginalny i jej konstrukcja jest dość sztampowa.
Mimo tej schematyczności, autorce udało się stworzyć atmosferę napięcia i zagrożenia, a dynamika akcji też jest zadowalająca. W sumie książka jest ewidentnie dziełem z przesłaniem, co znacząco podnosi jej ocenę w moich oczach. Motywem przewodnim jest handel żywym towarem, głównie dziećmi. Bardzo celne i wyraźnie podkreślone jest przekonanie, że istotą problemu nie są alfonsi i ci, którzy porywają dzieci, a klienci, którzy nakręcają popyt, czyli bogobojni ojcowie rodzin, szanowani obywatele, wzorowi pracownicy, którzy płacą nieletnim prostytutkom za usługi. Każdy powinien sobie zdawać sprawę, że to nie jest żadna usługa, tylko gwałt. Usługą seks może być w krajach, gdzie prostytucja jest legalna. Tam prostytutka jest usługodawcą w takim samym sensie jak szewc czy kosmetyczka, ma ochronę prawną i ubezpieczenie. Tylko nigdzie prostytucja nieletnich nie jest legalna, a i legalna prostytucja nie dotyczy sytuacji, gdy prostytutka jest wykorzystywana przez alfonsa oraz zmuszana do świadczenia usług seksualnych. O porwaniach i uwięzieniu już nawet nie wspominam. Temat handlu żywym towarem, zwłaszcza dziećmi, to kolejny dowód na to, że za zło nie odpowiadają źli ludzie, a właśnie ci „dobrzy”, którzy na co dzień modlą się w kościele, uchodzą za wzór cnót obywatelskich, są mili dla sąsiadów, prowadzą biznesy i dają datki na organizacje charytatywne, bo to właśnie oni płacą tym złym za robienie złych rzeczy. Gdyby nikt nie kupował usług seksualnych poza tymi świadczonymi z własnej woli, legalnie i na własny rachunek, handel żywym towarem umarłby śmiercią naturalną, gdyż stałby się działalnością nieekonomiczną. Podobnie jest zresztą z wieloma innymi rodzajami przestępczości, zwłaszcza tej zorganizowanej, najgroźniejszej.
Książka nie jest aż tak dopracowana pod względem researchu poruszanej tematyki jak powieści liderów konkurencji o podobnym profilu literackim, że przywołam na przykład powieści Lisy Gardner. Nie widać w nim takiej znajomości realiów służb, organizacji pozarządowych i przepisów regulujących tę tematykę, do jakiej przyzwyczaili nas najlepsi. W tym aspekcie Gniew matki przypomina warsztatowo raczej powieść obyczajową, tyle że zamiast na romansie zbudowaną na thrillerze i kryminale. Jednak czyta się to bardzo dobrze i najprawdopodobniej za jakiś czas sięgnę po drugi tom trylogii o Faith McMann, by poznać jej dalsze losy. Właściwie powinienem napisać nie, że się to dobrze czyta, a że się tego dobrze słucha, gdyż wybrałem wersję audio w interpretacji Ilony Chojnowskiej. Nie jest to jakaś moja ulubiona lektorka, ale sprawiła się bez zarzutu.
Wasz Andrew
P.S. Ukraina wciąż walczy przeciw odwiecznemu wrogowi Polski i wolności i każdy z nas może pomóc jej obrońcom i obrończyniom. Sytuacja wielu walczących jest tragiczna - każde wsparcie i każda wpłata się liczy! zrzutka.pl/adr4dn.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)