wtorek, 2 marca 2021

A. Rostkowska - Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej TurcjiAgnieszka Rostkowska

Wojownicy o szklanych oczach

W poszukiwaniu Nowej Turcji

Wydawnictwo Poznańskie 2020
336 stron 
ISBN: 9788366570887


Obecnie wciąż jeszcze trwający okres pokoju dla Polski, który jest unikatem w całej naszej historii, w moim odczuciu wzmocnił w nas aż za bardzo tendencję do uważania stanu obecnego za trwały, jeśli nie wieczny. Wielu zapomniało, że nie ma na świecie ani w życiu niczego naprawdę stałego ani naprawdę pewnego. Ba - niektórzy chyba nawet uwierzyli, że będą zawsze zdrowi, wiecznie młodzi, i jeśli nawet nie będą nieśmiertelni, to przynajmniej umrą wtedy, gdy sobie to zaplanują, gdy oni zdecydują, że będą gotowi. Być może dlatego Covid okazał się takim szokiem, choć do takiej hiszpanki czy dżumy, to mu baardzo daleko. Z tej perspektywy książka pokazująca jak zmienia się Turcja, jak szuka nowej drogi, może być podwójnie interesująca. Raz, że przybliża nam kraj, z którym wiele nas łączy, a o którym wiemy niewiele, a dwa, że pokazuje, iż w każdym kraju w każdej chwili wszystko może się zmienić. Jeszcze inna sprawa, że takie zmiany powodują fale, które docierają nie tylko do sąsiadów, ale i do dalszych państw, a czasami powodują wręcz huragan. Skoro obserwujemy chmury na niebie, może warto uważniej patrzeć na to, co się dzieje w Europie i na świecie? Patrzeć nie przez pryzmat newsów, które są ledwo odbiciem nagłówków w dawnych mediach, a patrzeć uważniej, głębiej, krytyczniej... No a poza tym mam przeczucie, że to naprawdę dobry reportaż. Poniżej notka wydawcy:– Naprawdę napiszesz, dlaczego popieramy Erdoğana? W Europie publikujecie tylko głosy szkalujące naszego prezydenta. To będzie twoja ostatnia książka – ostrzega Recep Tayyip. Zbieżność imion z prezydentem nie jest przypadkowa, nadali mu je rodzice, by pamiętał, kogo ma popierać. Po drugiej stronie tureckiej barykady stoi Cem. Za demonstrowanie w obronie parku oskarżono go o próbę obalenia rządu. Mówi, że po Turcji niesie się wiatr, który jeszcze zawieje rządzącym w twarz. On i jemu podobni czekają na ten dzień z utęsknieniem.

Agnieszka Rostkowska, korespondentka polskich mediów w Turcji, rusza w drogę, by opisać zmiany zachodzące nad Bosforem. Portretuje mieszkańców Nowej Turcji, zarówno tych, którzy oddychają w niej pełną piersią, jak i tych, którzy duszą się od gazu łzawiącego. Wyjaśnia, co kryje się za spektakularną przebudową Stambułu, i docieka, dlaczego na południowy wschód kraju wciąż powracają czołgi. Tak powstał uniwersalny reportaż o tym, że nadzieja i wolność nigdy nie giną – tylko zmieniają miejsce zamieszkania.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)