czwartek, 4 marca 2021

Memento mori na dzisiejsze czasy?Małgorzata Węglarz
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz
wydawnictwo: Muza 16 lutego 2021
304 strony
ISBN: 9788328716551

W moim odczuciu ostatnie wydarzenia związane z „pandemią” dobitnie pokazały, iż większość rodaków nie tylko utraciła wiarę, która stała się dla nich deklaracją przynależności czy wręcz tylko sztandarem politycznym, ale wręcz wyparła swoją śmiertelność, jakby uwierzyła, że jeśli nawet nie jest naprawdę nieśmiertelna, to przynajmniej może swoją śmierć zaplanować na moment, kiedy już zrobi wszystko, co sobie w życiu zamierzyła. W tym świetle książka Małgorzaty Węglarz, która i tak, sama w sobie, ze względu na nietypową tematykę, może być bardzo interesująca, może się okazać podwójnie warta polecenia - jako swoiste memento mori, przypomnienie, że nikt nie będzie żyć wiecznie, choćby nie wiem ile miał pieniędzy i jak zdrowy tryb życia prowadził. Co najwyżej zostawi większy spadek do roztrwonienia albo umrze zdrowszy, ale nigdy nie ma pewności, czy to nie będzie już jutro... Poniżej notka wydawcy.


Dlaczego Polacy boją się planować swój pochówek? Jak wygląda polska branża pogrzebowa i dlaczego dochodzi w niej do zachowań nieetycznych?

Z jakimi stereotypami spotykają się balsamiści, tanatokosmetolodzy, osoby sprzątające po zgonach, pracownicy zakładów pogrzebowych i krematoriów? Jakie nowości w branży pogrzebowej przyniósł XXI wiek? W jakie przesądy związane ze śmiercią wierzono w Polsce dawniej, a jakie są popularne obecnie? Czym różni się pogrzeb świecki od ceremonii prowadzonej przez księdza?

Pracownicy branży funeralnej w szczerych rozmowach z Małgorzatą Węglarz opowiadają o swojej codziennej pracy, a także o najtrudniejszych sytuacjach, z jakimi się zetknęli. W reportażu autorka rozmawiała miedzy innymi z balsamistami, przedsiębiorcami pogrzebowymi, w tym z Panią z Domu Pogrzebowego, mistrzami ceremonii świeckich, pracownikami hospicjum, towarzyszką w żałobie.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz to kompendium wiedzy o temacie, który wcześniej czy później będzie dotyczył każdego z nas.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)