Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

czwartek, 8 sierpnia 2013

o SS-manach


„zło, które wynika ze zwykłego myślenia i które popełniają zwykli ludzie jest normą, a nie wyjątkiem... Wielkie zło wynika ze zwykłych procesów psychicznych, które ewoluują, posuwając się coraz dalej na kontinuum destrukcji” (...) zwykli ludzie zostają uwikłani w sytuacje, w których uczą się dokonywać złych czynów, jakich wymagają wyższe poziomy systemu władzy. „Bycie częścią systemu kształtuje poglądy, nagradza wierność dominującym poglądom i sprawia, że odejście od nich jest psychologicznie obciążające i trudne”.

Słowa Johna Steinera, socjologa, który przeżył Auschwitz i któremu personel SS kilka razy uratował mu życie, co popchnęło go do poświęcenia paru  dziesiątek lat życia na pobyt w Niemczech i spotkania z setkami SS-manów różnych stopni w celu zbadania przyczyn takich zachowań

wplecione w wywód Philipa Zimbardo w książce Efekt Lucyfera

2 komentarze:

 1. Ciekawe przemyślanie dotyczące obozów koncentracyjnych serwuje nam Stanisław Lem w książce "Głos Pana", w której to jeden z bohaterów wspomina pobyt w Auschwitz, próbując przy okazji zrozumieć i wytłumaczyć postępowanie niemieckich żołnierzy. Bardzo, bardzo interesujące.

  Zostają przy Lemie polecam także fantastyczną recenzję nieistniejącej książki „Der Völkermord. I. Die Endlösung als Erlösung. II. Fremdkörper Tod”, która również traktuje o Holocauście. Lem omawia fikcyjną książkę, autorstwa niemieckiego autora, rozpatrującego istotę tej ogromnej tragedii. Pozycję można odnaleźć w tomie 18 Biblioteki Gazety Wyborczej (Biblioteka XXI wieku. Golem XIV, Wydawnictwo Agora, 2009 r.) albo w Prowokacji (Wydawnictwo Literackie, 1984 r.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lem był mistrz nad mistrze. Dzięki za info - zapamiętam i na wszelki wypadek zapiszę.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)