piątek, 16 sierpnia 2013

O ikonie demokracjiW miesiącach, jakie nastąpiły po publicznym ujawnieniu zdjęć [z Abu Ghraib] stawało się coraz bardziej oczywiste, że tego typu okrucieństwa nie były wynikiem działań poszczególnych żołnierzy, którzy łamali przepisy. Były one spowodowane decyzjami podjętymi przez administrację Busha, żeby przepisy naginać, ignorować lub odrzucać. Polityka administracji stworzyła klimat dla Abu Ghraib i dla znęcania się na różne sposoby nad zatrzymanymi na całym świecie.”

Stany Zjednoczone: Unikanie odpowiedzialności za tortury? (United States: Getting Away with Torture?) raport Human Rights Watch


 przytoczył Philip Zimbardo w książce Efekt Lucyfera

6 komentarzy:

 1. Mnie ten komentarz specjalnie nie dziwi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, mnie też nie. Ale czasami warto przypominać nawet o rzeczach na pozór dla wszystkich oczywistych.

   Usuń
 2. Ha, niemal to samo można wyczytać w książce "Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak sobie siedzę i patrzę na zdjęcie, a tu ani jednej ikony demokracji nie widzę, w ogóle żadnej ikony (no może nowomowy w przypadku obu panów).
  Obama zresztą nie lepszy magik od Busha Juniora, nie wiem, co się porobiło z ta Ameryką?

  Ambrose, napisz coś więcej o tej "Czarnej mszy..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. USA jest chyba jakimś utożsamieniem demokracji, a przynajmniej była. I czyż Polska jej w zaprowadzaniu tej demokracji nie wspiera, również siłą, na miarę swoich możliwości oczywiście?

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)