poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Z Podróży Guliwera


Historia ludzkości jest nagromadzeniem spisków, buntów, morderstw, rzezi, rewolucji, banicji, samych najgorszych skutków, jakie mogą przynieść ze sobą chciwość, stronniczość, hipokryzja, wiarołomstwo, okrucieństwo, wściekłość, szaleństwo, nienawiść, zazdrość, żądza, zła wola i ambicja... Nie mogę wysnuć żadnego innego wniosku niż ten, że większość twoich rodaków jest najzłośliwszą rasą drobnego, wstrętnego robactwa, jakiemu natura kiedykolwiek pozwoliła pełzać po powierzchni ziemi.

Jonathan Swift, Gullivers Travels, 1727 (Podróże Guliwera przyp. A.V.)

przytoczone w książce Efekt Lucyfera Philipa Zimbardo

8 komentarzy:

 1. Czytałam "Podróże Guliwera" jako dziecko - i mocno się wtedy zdziwiłam, że ta lektura wcale nie została przeznaczona dla najmłodszych czytelników...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No - niektóre lektury dla dzieci powinny być dla nich zabronione. Jak nasze baśnie, gdzie Niemiec jest zawsze zły, bo mu od urodzenia źle z oczu patrzy. Przypomniała mi się Złota dzida Bolesława :)

   Usuń
  2. Przez całe stulecia fajnie się z nami kumplowali, czyż nie.?

   Usuń
  3. Ni tylko oni. Czemu tak wyraźnie na nich padło w baśniach?

   Usuń
  4. Bo im źle patrzy z oczu - ha,ha.

   Usuń
  5. Każdy Niemiec przypominał mocno diabła...

   Usuń
 2. Kolejny jakże prawdziwie dalej pasujący cytat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście jest i druga strona medalu, choć jakby mniej reklamowana :)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)