Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

O zaletach życia chwiląZwiększenie orientacji na teraźniejszość występuje niezależnie od tego, czy strach jest naturalny, czy też wywołany przez nas samych. (…) Strach i ekscytacja zwiększają nasze wyczulenie na teraźniejszość, wyostrzają instynkty oraz pomagają nam przeżyć.

Philip Zimbardo i John Boyd Paradoks czasu

8 komentarzy:

 1. To wyczulenie na teraźniejszość to chyba spadek po ewolucji. Na początkach naszego istnienia, gdy zewsząd czyhało niebezpieczeństwo, ważne było tu i teraz, czyli przetrwać kolejny dzień. Dzisiaj takie krótkowzroczne patrzenie na rzeczywistość jest bardziej kulą, która ciągnie nas w dół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najciekawsze, że wcale nie jesteśmy świadomi, jak łatwo zmienia się nasze nastawienie wobec czasu pod wpływem różnych zmiennych. Niesamowity eksperyment Davida Engelmana wykazał, że może to nastąpić nawet w ciągu sekund, zmieniając nawet naszą percepcję świata zewnętrznego, i w dodatku jest mierzalne cyfrowo. Dosłownie ;)

   Usuń
 2. Opiszę w skrócie co się dzieje po przeczytaniu nowego posta u a.v. (strasznie mi się kojarzy z Alien vs. Predator, sorry) lub nowych komentarzy.
  Szukam gorączkowo przywołanych nazwisk, tytułów, odgrzebuje moja listę lektur do przeczytania i przesuwam pozycje na "priorytetową" albo dopisuję nowe. W ten sposób w ciągu ostatnich dni:
  - znalazłam Eaglemana (ale nadal nie wiem, co to za eksperyment), wrzuciłam na listę, sprawdziłam, że go nie ma w dostępnych bibliotekach, więc znów muszę iść na zakupy książkowe...
  - wróciłam do przeglądania bloga Sama Harrisa
  - dopisałam "Siłę czasu" do listy i poczekalni w księgarni
  - kupiłam "Demise of guys" Zimbardo
  i koniec końców coraz bardziej się niecierpliwię, że tyle tego dobrego jest, a ja nie mam czasu.

  Do Ambrose: wydaje mi się, że każda nierównowaga jest kulą. Nieumiejętność wyczulenia na teraźniejszość odbiera większość przyjemności, jeśli nie wszystkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Każda orientacja czasowa powinna w nas istnieć, ale w optymalnej dawce. Nadmiar jest szkodliwy, podobnie jak niedomiar. Oczywiście pewne orientacje powinny dominować, ale i te optima są zmienne.

   Co do Engelmana, to jego eksperyment polegał na pokazywaniu na małym elektronicznym wyświetlaczu cyfr zmieniających się w takim tempie, które większości ludzi uniemożliwiało ich odczytanie. Następnie tym samym ludziom polecano odczytywać cyfry na tym urządzeniu, ale w trakcie, gdy spadali na bungee. W trakcie swobodnego spadania (strach) byli w stanie odczytywać liczby.

   Usuń
 3. Niesamowite, ciekawe jak to można wytłumaczyć.
  Czekam na Eaglemana "Mózg incognito", może się dowiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wytłumaczenie w cytacie powyżej :) Strach powoduje przesunięcie wszystkich mocy na teraźniejszość, co zwiększa percepcję i prędkość przetwarzania informacji - mózg nie rozprasza się na bajanie o przeszłości i marzenia o przyszłości :)

   Usuń
 4. Niemniej jednak to niesamowite, że mózgowy procesor jest mniej obciążony i może skupić się na jednym trudnym zadaniu. Jak to działa na poziomie neurologicznym i czy można kontrolować ten procesor i do jakiego stopnia?
  Ciekawe, bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Homo sapiens to bardzo ciekawa konstrukcja. Nawet na poziomie bardziej kojarzonym z fizycznością nasze możliwości adaptacyjne są nie do określenia. Ludzie odporni na wysokość i nie potrzebujący aklimatyzacji, ludzie podczas nurkowania spalający tlen w mięśniach zamiast tego z płuc, ludzie z pośladkami podobnymi do wielbłądzich garbów, itd. Granice wytrzymałości i przystosowania są tematem niechętnie podejmowanym przez naukowców, gdyż żeby wypracować jakieś kompleksowe teorie trzeba by pieniędzy, badań interdyscyplinarnych, a zastosowania.. Ciężko mieć nadzieję na jakiekolwiek w dającej się przewidzieć przyszłości. Raczej się wiec rejestruje to jako rekordy, ciekawostki, niż bada. A mózg... To jeszcze ciekawsza bajka. Zresztą i tak pewnie jedno się z drugim łączy.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)