Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

piątek, 6 grudnia 2013

Koniec wiaryDajcie ludziom rozbieżne, niemożliwe do pogodzenia oraz nieweryfikowalne wyobrażenia na temat tego, co stanie się po śmierci, a następnie zmuście ich by żyli, wspólnie korzystając z ograniczonych zasobów. Efekt takiego działania możemy właśnie obserwować: niekończący się cykl mordowania i zawieszania broni. Jeżeli historia zna jakąś prawdę kategoryczną, to będzie nią to, że niedostateczne upodobanie do dowodów zawsze wyzwala w nas najgorsze cechy. Dodaj do tego diabolicznego zegara broń masowej destrukcji, a otrzymasz receptę na upadek cywilizacji.

The End of Faith (Koniec wiary) Sam Harris - filozof z uniwersytetu Staforda

przytoczone przez Philipa Zimbardo i Johna Boyda w Paradoksie czasu

7 komentarzy:

 1. ciekawie byłoby zobaczyć oryginał, bo to tłumaczenie jakoś nie wzbudza zaufania (zwłaszcza druga połowa brzmi trochę bełkotliwie).

  OdpowiedzUsuń
 2. Drastyczny cytat. Szkoda, że tak prawdziwy i weryfikowalny na każdym kroku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten cytat w polskim wydaniu (Koniec wiary. Religia, terror i przyszłość rozumu, Wydawnictwo Błękitna Kropka, 2012) brzmi:

  Dajcie ludziom rozbieżne, całkiem niemożliwe do pogodzenia ze sobą i niesprawdzalne poglądy na temat tego, co się dzieje po śmierci, a następnie każcie im żyć razem przy ograniczonych środkach i zasobach naturalnych. Rezultat jest taki, jaki właśnie widzimy: niekończący się cykl mordów na przemian z zawieszeniami broni. Jeśli historia ukazuje jakąś kategoryczną prawdę, to brzmi ona tak, że niedostatecznie
  wykształcone upodobanie do dowodów regularnie ujawnia nasze najgorsze
  cechy. Do tego diabolicznego mechanizmu dodajcie broń masowej zagłady, a otrzymacie gotowy przepis na upadek cywilizacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, jak brzmi w oryginale? ;) Na szczęście kontekst mniej więcej mówi, co autorzy mieli namyśli. A by go poznać, trzeba sięgnąć do książki. I po to właśnie między innymi publikuję cytaty :)

   Usuń
  2. Proszę bardzo, oto ten fragment w oryginale:

   Give people divergent, irreconcilable, and untestable notions about what happens after death, and then oblige them to live together with limited resources. The result is just what we see: an unending cycle of murder and cease-fire. If history reveals any categorical truth, it is that an insufficient taste for evidence regularly brings out the worst in us. Add weapons of mass destruction to this diabolical clockwork, and you have found a recipe for the fall of civilization.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)