Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Ci cholerni cudzoziemcyJakiś czas temu, bodajże w 2010 roku, brytyjski Chanel 4 zrealizował czteroodcinkowy* serial dokumentalny Bloody Foreigners czyli, mniej więcej, Cholerni cudzoziemcy. Wszystkie odcinki są interesujące, lecz dla nas Polaków szczególny charakter ma odcinek drugi opowiadający o Dywizjonie 303**. Zawiera on bezcenne świadectwa uczestników wydarzeń Bitwy o Anglię. Wypowiedzi niejednokrotnie bezkompromisowe, które nie do końca wpisują się w poprawność polityczną naszej nowej Zjednoczonej Europy. Poza tym tytuł serialu, który można przetłumaczyć również nieco mniej parlamentarnie, należy odczytywać , co podkreśla narrator we wstępie, w nawiązaniu do negatywnego stereotypu cudzoziemca, jaki funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, której obywatele nie zdają sobie sprawy, jak wielką pozytywną rolę odegrali w jej historii ci, których często teraz nazywa się brudasami. Inna sprawa, że dotyczy to w równej mierze również innych nacji, także naszej, w której pogardliwy stosunek do obcych jest moim zdaniem aż nadto powszechny. Symptomatyczny jest również fakt, iż cenzura (w demokratycznym państwie!) zablokowała emisję tego filmu we własnym kraju producenta, czyli w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Chodzi prawdopodobnie o wyraźnie pokazany w końcówce sposób, w jaki Wielka Brytania potraktowała swych polskich bohaterów po wojnie. Ten zakaz emisji powinien też dać do myślenia zwolennikom ACTA, którzy mają, całkiem nieuzasadnione moim zdaniem, przekonanie, iż demokracja jest samosterowną maszynką, która sama potrafi dbać o swe kardynalne wartości i nigdy nie zmieni się w coś gorszego niż komuna.Dla krytycznie, samodzielnie myślących Polaków zainteresowanych historią The Untold Battle of Britain (Nieopowiedziana historia Bitwy o Anglię) jest niezwykle interesującą ze względu na warsztat. Brak tutaj polskiego zadęcia i pozłacania wizerunków tych, którzy mają wyjść na bohaterów. Z jednej strony, przykładowo, pokazuje niegodne zachowanie Anglików wobec Polaków po wojnie, ale z drugiej, czego w naszych produkcjach nie zobaczymy, choćby fakt, iż jednym z największych asów Dywizjonu 303 był Czech. Jeszcze ciekawsze, a jakby ukrywane w naszej wersji historii jest to, iż w początkowym okresie w całej polskiej jednostce było dwóch (!) ludzi znających angielski. Jakie to rodziło problemy nietrudno sobie wyobrazić.

Reasumując: rzecz absolutnie godna polecenia. Oglądajcie ją dla siebie, gdyż warto, i po to, by wyszła wysoko w notowaniu You Tube. Wówczas może zainteresują się nią i Anglicy, co pozwoli zniweczyć efekt owej haniebnej, wyżej wspomnianej cenzury, a to powinno być celem każdego Polaka


Wasz Andrew*odcinek 1 - The Untold Battle of Trafalgar, odcinek 2 - The Untold Battle of Britain, odcinek 3 - The Untold Great Fire of London, odcinek 4 - The Untold Invasion of Britain
** 303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki – jedna z polskich jednostek lotniczych w Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej


2 komentarze:

  1. O kurczę! Świetna sprawa. Szkoda, że w państwach demokratycznych to większość (która w rzeczywistości stanowi mniejszość wybraną przez tę część populacji, która widziała jakikolwiek cel w wizycie w lokalu wyborczym) decyduje o tym, co jest dobre, a co złe, co warto obejrzeć, a co już nie. Jak widać cenzura to nie tylko metoda działań stosowana w ustrojach totalitarnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że u nas cenzura działa nawet w przypadku takich rzecz jak The Soviet Story (znajdziesz w zakładce top filmy). Pozdrawiam :)

      Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)