sobota, 21 grudnia 2013

Sowa jarzębata

Niedawno gościła w Polsce Sowa jarzębata (Surnia ulula). Jest to gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych (Strigidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Surnia. Zalatuje do nas wyjątkowo sporadycznie. Jako zakochany bez pamięci w sowim rodzaju wrzucam poniżej filmiki upamiętniające to zdarzenie, choć sam nie miałem szczęścia na spotkanie z tym cudem:

9 komentarzy:

 1. Myślałem w pierwszej chwili, że ją spotkałeś :) ostatnio było o niej wszędzie głośno, ciekawe czy jeszcze jest gdzieś w Polsce??? nie śledzę tego, nie mam na wszystko czasu...

  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wróci szybko do swoich. U nas nie przedłuży gatunku ;)

   Usuń
 2. Na żywo jeszcze nie widziałem żadnej sowy, ale może kiedyś mi się uda:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie tylko do puszczyków miałem szczęście.

   Usuń
 3. Widywałem sowy z dość bliska w lasach łęczyńsko-włodawskich całe lata temu. Sowy mają taki swój odrębny, bardzo charakterystyczny charakter, "styl" - klimat, coś takiego jak ze smokami tutaj występuje, choć to co innego, jednak pewna zbieżność jest. Podobny spokój, majestat, no i taka tajemniczość! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczyć z bliska nocny, bezgłośny atak puszczyka na gryzonia - bezcenne :)

   Usuń
 4. Jedno z ujęć puszczyka po prostu rewelacyjne :) (gdy siedzi na brzozie)
  Gratulacje dla Fotografa "Sokole Oko". Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne stworzenia. Szkoda, że sami doprowadziliśmy do sytuacji, w której spotkanie z nimi należy do prawdziwej rzadkości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas te akurat to chyba raczej ze względów klimatycznych są rzadkością. Ale ogólnie tak. Wycinka starych drzew to krytyczne dla sów - brak gniazd.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)