sobota, 19 października 2013

O "pamięci" narodowejJeśli ludzi, żyjących w kulturze wykorzystującej przeszłość do oceny bieżących sytuacji, łączy wspólna trauma z przeszłości, z dużym prawdopodobieństwem będą oni chcieli zemsty – nawet jeśli wymierzona przeciwko nim zbrodnia została popełniona wiele dziesięcioleci wcześniej. Osoby uznane za sprawców nie uzyskają przebaczenia, muszą zostać ukarane. Ta mentalność vendetty podcina wysiłki zmierzające ku pokojowemu pojednaniu, a także wzmacnia przemoc i walkę, w miarę jak kolejne pokolenia stają się zobowiązane do zemsty i wyrównania rachunków za zbrodnie popełnione przeciwko ich rodzicom i dziadkom.

Philip Zimbardo i John Boyd Paradoks czasu

2 komentarze:

  1. Nie jestem za krwawą zemstą.Niemniej trudno się patrzy, gdy po latach nadziei wszystko wraca w swoje tory i ster obejmują Ci co powinni dawno odejść, nie tylko obejmują ale zapewniają swoim następcom wszystko to czego inni i ich następcy nigdy nie dostaną chociaż o to walczono.

    OdpowiedzUsuń
  2. O, świetne słowa i w pełni się z nimi zgadzam. Mamy XXI wiek, jako ludzkość uważamy się za panów i władców całej planety, staramy się uchodzić za najinteligentniejszy gatunek, jakie stąpał po kuli ziemskiej, a tymczasem nadal nie potrafimy pokojowo współegzystować. W dalszym ciągu potrzebujemy broni, wojsk, armii, słowem, wszystkiego, co służy do eliminacji wroga, przeciwnika, etc. - im bardziej morderczy arsenał posiadamy, tym bezpieczniej się czujemy. A jeśli już ktoś odważy się podnieść na nas rękę to rzecz jasna nie ma zmiłuj do następnych 10 pokoleń.

    OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)