Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

środa, 6 września 2017

nie tylko o pszczołach, czyli Więcej niż miód


Więcej niż miód (2012)

tytuł oryg.: More Than Honey
reżyseria: Markus Imhoof
scenariusz: Markus Imhoof
produkcja: Austria, Niemcy, Szwajcaria


Kilka dni temu, znów dzięki mojej piękniejszej połowie, która mi ten film wyszukała w TV, miałem okazję obejrzeć bardzo ciekawy materiał dokumentalny w reżyserii Markusa Imhoofa – Więcej niż miód.

Jak nietrudno się domyślić, rzecz jest o pszczołach. W filmie znajdziemy sporo interesujących elementów, nowych nawet dla ludzi, którzy już to i owo o pszczołach wiedzą, jak choćby wywiad z amerykańskim hodowcą pszczół afrykańskich. Najbardziej wartościowy jest jednak chyba dla laików, którzy lubią wiedzieć i dla których świat nie kończy się na stanie ich konta, słupkach popularności, dzieciach, czy wierze, czyli dla tych, którzy widzą coś więcej, niż czubek własnego nosa. W More Than Honey ukazano jak wiedzie się pszczołom w różnych częściach świata i opowiedziano o przyczynach tak różnych ich losów. Mimo iż materiał daleki jest od jakiegokolwiek politykowania, refleksje nasuwają się same.Losy pszczół świadczą o tym, że kapitalizm (w świecie zachodnim zwany przebiegle demokracją) wcale nie jest dla przyszłości Ziemi i homo sapiens wiele lepszy niż komunizm. Swoją drogą, kto to wymyślił, że komunizm upadł, skoro największe państwo komunistyczne na świecie nie tylko przetrwało, ale ma się całkiem dobrze – przede wszystkim w tym sensie, że bardzo skutecznie pomaga kapitalistom w niszczeniu naszej planety? Nie chodzi jednak ani o kapitalizm, ani o komunizm, chodzi o cel życia, który dla większości jest ten sam, niezależnie od ustroju czy światopoglądu.


Obraz nakręcony jest z bardzo osobistej perspektywy, nie sili się na naukowy żargon czy pseudoobiektywizm. Dzięki temu łatwiej o różne refleksje i skojarzenia. Przede wszystkim takie, że „postęp” i wzrost dla samego wzrostu, w którym posiadanie jest jedynym celem życia, staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla pszczół, ale i człowieka. Dobrze by było, gdyby tylko pszczoły miały problemy. Niestety - sprawa dotyczy lawinowo rosnącej liczby gatunków. Nie można się łudzić, że ta tendencja, o ile się utrzyma, nie przyniesie nam katastrofy.

Film jest dostępny online za free. Gorąco zapraszam więc na seans, na pewno się nie zawiedziecie. Nie tylko miód to dokument i wartościowy, i interesujący. Nie jestem jednak aż takim optymistą, by myśleć, że jest w stanie coś zmienić.


Wasz Andrew

2 komentarze:

  1. Człowiek to stworzenie wysoce krótkowzroczne. Na całe szczęście Ziemia sobie bez nas świetnie poradzi.

    OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)