niedziela, 3 września 2017

o wyparciu
„Pogląd, że ludzki umysł chroni się poprzez wypieranie lub dysocjację traumatycznych wspomnień, a co za tym idzie – czynienie ich niedostępnymi dla świadomości, to psychiatryczny folklor, nieznajdujący przekonującego potwierdzenia w danych empirycznych”[134]. Wyniki badań empirycznych jednoznacznie wskazują, że jest wręcz przeciwnie – problem większości osób, które doświadczyły traumy, nie polega na tym, że zapominają o tych przeżyciach, ale że nie potrafią o nich zapomnieć. Traumatyczne wspomnienia nieustannie powracają.

„Naprawdę traumatyczne zdarzenia – wstrząsające, zagrażające życiu przeżycia – nigdy nie zostają zapomniane, zwłaszcza kiedy dana osoba doświadcza ich wielokrotnie” (...). „Oto podstawowa zasada: jeśli wykorzystywanie seksualne było dla ofiary doświadczeniem traumatycznym, to najprawdopodobniej nie zostanie zapomniane. Jeżeli zostało zapomniane, to najprawdopodobniej nie było traumatyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)