poniedziałek, 13 września 2021

Michał Gołkowski i SybirPunk po raz trzeci

Michał Gołkowski

SybirPunk vol.3

czyta: Michał Gołkowski
wydawca: Fabryka Słów 28 października 2020
ISBN: 9788379645114


Nie jestem znawcą cyberpunku a wspomnienie ostatniego spotkania z jego podgatunkiem, steampunkiem, w postaci powieści Orzeł bielszy niż gołębica popełnionej przez Konrada T. Lewandowskiego, do dziś jest dla mnie czytelniczym koszmarem. Tym większym zaskoczeniem był oryginalny, nowatorski cykl powieściowy SybirPunk, którego pierwsza część po prostu mnie urzekła. SybirPunk vol. 2 utrzymał świetny poziom i po vol. 3 sięgnąłem pewien obaw. Nie jest łatwo w jednej serii po raz trzeci być oryginalnym, nowatorskim, stworzyć kolejne dzieło zarazem pachnące świeżością i pasujące do klimatu ukazanego w poprzednich powieściach uniwersum.

Fabuły SybirPunka vol. 3 nie będę przybliżał. To po prostu dalsze dzieje znanego nam już protagonisty cyklu Saszy Hudoveca_74 zwanego Chudym. Vol. 3, podobnie jak poprzednie, to materiał na świetny serial akcji w realiach lekkiego SF, w niepowtarzalnym klimacie Nowosybirska. Potencjalnie zostawia daleko w tyle dotychczasowe hollywoodzkie i netflixowe hity. Ja powieść poznałem w formie audiobooka i po raz kolejny okazuje się, że autor, który sam czyta swą książkę, zrobił lepszą robotę niż wielu, wielu profesjonalnych lektorów czy aktorów. Słucham książek czytanych nałogowo, więc wiem o czym mówię.

Oczywiście, w wypadku SybirPunka, ze względu na to, że tworzą nierozerwalną całość, poszczególne powieści cyklu należy czytać/słuchać po kolei. Absolutnie i z pełnym przekonaniem polecam, a sam już ostrzę sobie ząbki na SybirPunka vol. 4, który oby się pojawił jak najprędzej.


Wasz Andrew


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)