środa, 31 maja 2017

O katolickim patriotyzmie
Cóż by ci przyszło z wolnej ojczyzny, gdyby Kościół miał na tym stracić?

z podręcznika dla młodzieży harcerskiej z 1920 Czuj duch!: szesnaście gawęd obozowych o idei skautingu, Kazimierz Lutosławski (1880–1924) – ksiądz katolicki, doktor medycyny i teologii, działacz endecki, poseł na Sejm II RP I i II kadencji, dziennikarz, pedagog, ideowy mentor twórców skautingu i harcerstwa polskiego, jeden z projektantów krzyża harcerskiego i głowny autor preambuły do konstytucji marcowej z 1921

4 komentarze:

 1. Andrew, co ci nie pasuje w tym cytacie? Przecież to oczywiste, że ksiądz katolicki przedkłada religię, która w założeniu ma prowadzić do życia wiecznego, nad ideę narodu.

  Mnie mogłoby zdziwić, że twórcy państwa, dla których zapewne idea narodu była najważniejszą, pozwolili temu księdzu na formułowanie preambuły do konstytucji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z faktu, że się w ogóle na blogu znalazł. Oczywiście, są to moje domysły. Jeśli się mylę, sprostuj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Własnie dlatego go opublikowałem, że mi bardzo pasuje do mojego wyobrażenia o naszych "elitach" i warto, by ludzie, którzy się często pod pewnymi ikonami podpisują niczego w gruncie rzeczy o nich nie wiedząc, poznali je bliżej :)

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)