czwartek, 29 grudnia 2016

O wypieraniu wspomnień
„Pogląd, że ludzki umysł chroni się poprzez wypieranie lub dysocjację traumatycznych wspomnień, a co za tym idzie – czynienie ich niedostępnymi dla świadomości, to psychiatryczny folklor, nieznajdujący przekonującego potwierdzenia w danych empirycznych” (...). Wyniki badań empirycznych jednoznacznie wskazują, że jest wręcz przeciwnie – problem większości osób, które doświadczyły traumy, nie polega na tym, że zapominają o tych przeżyciach, ale że nie potrafią o nich zapomnieć. Traumatyczne wspomnienia nieustannie powracają.


2 komentarze:

  1. W trakcie Świąt ten temat przewinął się w trakcie spotkania z rodziną. I faktycznie okazuje się, że ludzie pamiętający okres wojenny (np. moja babcia czy siostra dziadka) nie pozbyły się traumatycznych doświadczeń (Niemcy nakazujący przyglądać się publicznej egzekucji schwytanych partyzantów, itd.), ale tak usilnie starają się o nich zapomnieć (niestety bezskutecznie), że praktycznie w ogóle o nich nie mówią, nawet z najbliższymi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. I każdy z nas sam zna takie przypadki, a mimo wszystko w świadomości społecznej wyparcie jest tak powszechne jak grypa. Świetny przyczynek do rozmyślań o „wiedzy” większości.

      Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)