Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

sobota, 18 maja 2013

Kogo się bać?"Boję się ludzi, którzy wiedzę czerpią z jednej książki."

(św. Tomasz z Akwinu)

4 komentarze:

 1. Tomasz z Akwinu. Przyznaję, że jestem trochę zaskoczony autorem tego znakomitego cytatu.

  W sumie to nie wiem co jest gorsze - oprzeć swój światopogląd na jednej jedynej lekturze, czy też w ogóle nie zawracać sobie głowy książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielu ludzi, którzy w ogóle nie czytają, ma spory poziom inteligencji i są niejednokrotnie bystrymi obserwatorami. Niektórzy mają nawet wrodzone zacięcie do filozofii i psychologii społecznej czy socjologii.
   Mam wrażenie, iż dużo gorsze jest oparcie się na jednej książce. Chyba w tym cytacie chodziło o to, że z reguły jest to książka mówiąca jak żyć, jak interpretować świat i ludzi, zastępująca samodzielne myślenie. W dodatku najczęściej taka jedna jedyna lektura nie jest przyswajana samodzielnie, tylko z odpowiednim komentarzem, wykładnią i ideologią podaną przez kogoś, kto niekoniecznie stoi naprawdę po stronie dobra.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Nie wiem co miał na myśli św. Tomasz, ale to może być chyba każda książka, którą się interpretuje, a potem próbuje do niej nagiąć rzeczywistość. Trochę ich w dziejach było ;)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)