Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

piątek, 31 maja 2013

Fascynacja złem

(fotka-trofeum "zabawy" w Abu Ghraib)

"Boimy się zła, ale fascynuje nas. Tworzymy mity spisku zła i zaczynamy w nie wierzyć wystarczająco mocno, aby zmobilizować siły przeciwko nim. Odrzucamy „Inność”, jako odmienną i niebezpieczną, ponieważ jest nam nieznana. Jednocześnie ekscytujemy się kontemplowaniem ekscesów seksualnych i gwałceniem kodów moralnych przez tych, którzy nie należą do naszego rodzaju. "

Philip Zimbardo Efekt Lucyfera

6 komentarzy:

 1. Pomieszanie z poplątaniem, ale prawdę rzecze. A fota mega niepokojąca :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może się wydawać nieco zamieszane, ale tylko na pierwszy rzut oka :) Pozdrawiam i zachęcam do lektury :)

   Usuń
 2. Tak mi się przy okazji "Efektu Lucyfera" przypomina bogata literatura rosyjska z "Biesami" i "Mistrzem i Małgorzatą" na czele. Choć sama powieść W. Goldinga "Władca much" wiele wyjaśnia w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Efekcie Lucyfera Zimbardo kilkakrotnie się do tej ostatniej odnosi, podobnie jak do Orwella. Niestety w pewnych miejscach, w pewnych aspektach, rzeczywistość przebija nawet wyobraźnię takich tytanów fikcji. Mistrza i Małgorzaty nie czytałem dotąd niestety. Nie wiesz jak jest z tymi wydaniami polskimi? W Wiki piszą, że okrojone były. Jest jakieś wydanie nieocenzurowane?

   Usuń
  2. Tak, niedawno pojawiły się pełne wersje, w których zaznaczono fragmenty usunięte przez cenzurę (są one nawet zaznaczone):

   http://www.empik.com/mistrz-i-malgorzata-bulhakow-michail,prod57010032,ksiazka-p

   http://merlin.pl/Mistrz-i-Malgorzata-zaznaczono-ingerencje-sowieckiej-cenzury_Michail-Bulhakow/browse/product/1,534309.html

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)