czwartek, 31 października 2013

O czasie


Czas umyka momentami, wpierw godzina, później dzień. Pod twoimi powiekami czai się wciąż śmierci cień. (Time by moments slips away, first the hour, then the day. On thine eyelids is the shadow of death.)


Zegar słoneczny w Castle Howard”

Philip Zimbardo i John Boyd Paradoks czasu

7 komentarzy:

 1. Paradoks polega też na tym, że kiedy nie mam czasu, moje dzieci mają go aż nadmiar... Dokładnie w tej samej chwili.

  OdpowiedzUsuń

 2. Ładnie się to rymuje w oryginale :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. W oryginale brzmi lepiej. By the way, Zimbardo pisze również, iż kiedyś takie ozdabianie zegarków, nie tylko słonecznych, podobnymi sentencjami, było dość powszechne. Teraz ludzie nie mają czasu na myślenie. Nie ma żadnych sentencji na komórkach, tabletach i innych symbolach naszych czasów.

   Usuń
  2. Dokładnie, żadne sentencje nie pojawiają się, bo nikt nie ma czasu, żeby myśleć o tego typu rzeczach. Refleksje, złote myśli, mądrości nie są w cenie, bo wymagają zwolnienia, zatrzymania się, przystopowania (no i zastanowienia się rzecz jasna, co z kolei wiąże się nieuchronnie z jakże nielubianym ostatnio procesem myślenia), a przecież celem człowieka współczesnego jest pęd, pęd, pęd ku ...? No właśnie, ku czemu właściwie?

   Usuń
  3. A to?
   "We live in times of smart phones and stupid people."

   Pasuje zresztą do niedawnego cytatu z "Diuny".

   Usuń
  4. Mniej więcej pasuje, a przynajmniej ładnie brzmi. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana. Ludzi głupich i mądrych jest w społeczeństwie pewnie zawsze tyle samo. Inny jest tylko ich wpływ na rzeczywistość w różnych czasach i w różnych społeczeństwach.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)