Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

czwartek, 30 listopada 2017

Cienki smok, czyli druga odsłona Larsa Lundholma
Lars Bill Lundholm

Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie

tytuł oryginału: Södermalmsmorden
przełożyła Sabina Grabowska
cykl: Axel Hake (tom 2)
wydawnictwo: Filia 2015Dobra dziewczyna, pierwsza część cyklu powieściowego o perypetiach Axela Hake, szwedzkiego komisarza z wydziału zabójstw policji w Sztokholmie, pióra Larsa Billa Lundholma, który wcześniej był znany jako scenarzysta telewizyjnej wersji przygód Wallandera (innego szwedzkiego policjanta, który rozsławił w całym świecie nazwisko swego twórcy, czyli Henninga Mankella), pomimo niedoskonałości, być może występujących tylko w polskim wydaniu, bardzo mi się spodobała. Nie było więc innego wyjścia, jak kiedyś sięgnąć po drugą powieść z serii o Axelu Hake. Ma ona tytuł Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie i właśnie skończyłem jej lekturę.

Ci, których przyzwyczaiłem do długich recenzji, mocno subiektywnych i konkretnych, tym razem pewnie się zwiodą. Tak jak zawiodła mnie ta powieść. Książkę skończyłem czytać ponad dwie lektury temu i powiem, że mało już z niej pamiętam. Poza tym, że najbardziej doskwierał mi poziom tłumaczenia, a może i oryginału, bo autorstwa części niezręczności i ewidentnych wtop nie potrafię przypisać. Niby niezła intryga, niby niezły pomysł, niby udana próba oddania klimatu śledztwa, które się „nie klei”, atmosfery przepracowanej policji, itd., ale wszystko jakieś takie nie do końca. Może, gdyby to samo napisano w innym, literacko lepszym stylu, całość też wyglądałaby inaczej, a tak, jak jest, jest bardzo miernie. Dobra rzecz na zakup w kiosku na peronie dworca kolejowego, gdy nadciąga nuda oczekiwania na pociąg lub długiej podróży, ale chyba na nic innego. Smok okazał się cienki i więcej nie warto o nim wspominać.

Choć pierwsza część cyklu Axel Hake zdobyła moje uznanie, części drugiej nie mogę polecić, no może jedynie zagorzałym fanom powieści kryminalnej. Mam jedynie nadzieję, że następna książka Lundholma znów będzie dobra.


Wasz Andrew

Seria z Axelem Hake:

 1. Östermalmsmorden (2002) - Dobra dziewczyna. Morderstwa na Östermalmie
 2. Södermalmsmorden (2003) - Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie
 3. Kungsholmsmorden (2005)
 4. Gamla Stan-morden (2009)
Oddech smoka [Lars Bill Lundholm] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Oddech smoka. Morderstwa na Södermalmie [Lars Bill Lundholm] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE2 komentarze:

 1. Przyznam trochę że mnie rozczarowałeś, ponieważ również byłam zachwycona pierwszym tomem, dlatego dziwię się że drugi może być słaby.. Będę musiała się sama przekonać w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, nie jestem w tych sądach odosobniony :) Inna sprawa, że jak się wszyscy ze mną zgadzają, to zaczynam podejrzewać, iż się mylę ;)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)