Brytyjscy naukowcy znaleźli sposób, by błyskawicznie wykryć obecność bakterii.
„W końcu będziemy mogli powiedzieć, czy rana jest zakażona i będziemy w stanie określić, z jakim rodzajem bakterii mamy do czynienia.”
Dr Steve Rimmer, Sheffield University
Technologi a ta może mieć szerokie zastosowanie w leczeniu ran, anty-terroryzmie i monitorowaniu pacjentów pod kątem zainfekowania MRSA (gronkowcem złocistym).
Zespół z Sheffield University pracuje nad przenośnym zestawem, w którym specjalnie zaprojektowane molekuły emitują sygnał świetlny kiedy napotkają bakterię.Obecnie laboratoryjne wykrywanie bakterii zabiera całe godziny a nierzadko nawet dni.
Zespół poświęcił pięć lat na projektowanie specjalnych dużych molekuł, polimerów,które potrafią reagować z bakterią. Kiedy polimer oddziałuje z bakterią zmienia kształt i emituje sygnał świetlny. Sygnał może być w zakresie światła widzialnego ale może być też niewidoczny niezbrojonym okiem i wykrywalny tylko przy pomocy lampy fluorescencyjnej.
Obecnie, po uzyskaniu środków z Ministerstwa Obrony, naukowcy pracują również nad uzyskaniem polimerów, które będą mogły się łączyć z komórką bakterii.
Umieszczając polimer w ranie lekarze będą mogli momentalnie sprawdzić, czy rana jest zakażona, obserwując sygnał świetlny emitowany przez polimer. Technologia będzie szczególnie przydatna w warunkach polowych, gdzie nie ma możliwości korzystania z tradycyjnych urządzeń laboratoryjnych.
Zestaw, który ma być gotowy za trzy lata, będzie również mógł być używany do wykrycia rozmyślnych emisji bakterii, przykładowo w ataku wąglikiem.
Szerokie zastosowanie
Sheila MacNeil, professor inżynierii komórkowej i tkankowej, jeden z liderów projektu,mówi, że dzisiejsze metody pobierania wymazów i wysyłania ich do laboratoriów zajmują kilka dni a za pomocą sygnału świetlnego będziemy mieli odczyt w ciągu minuty.
Peter Hawkey, profesor bakteriologii zdrowia publicznego w Birmingham University mówi, że szybkie testy wykrywania bakterii znajdą szerokie zastosowanie.Dodaje, że będą szczególnie przydatne do wykrywania określonego patogenu, np.wąglika czy gronkowca złocistego.
Źródło:BBC News, 11 March 2007
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)