sobota, 24 sierpnia 2019

Pyszny chleb w 5 minut
Dziś przepis na chlebek bardzo konkurencyjny w stosunku do mojego dotąd ulubionego niemieckiego chleba farmerskiego:


Artisan Bread in Five Minutes a Day, a jego twórcami są Jeff Hertzberg – wielbiciel chleba i pizzy, promotor zdrowej i różnorodnej diety oraz i Zoë François – cukiernik, absolwentka Culinary Institute of America, autorka wielu deserowych menu nagradzanych restauracji.
Składniki bardzo łatwo dostępne i tanie:

 • 3 szklanki ciepłej wody (680 g)
 • 1 ½ łyżki drożdży instant (10 g)
 • 1 ½ łyżki soli (17 -26 g)
 • 6 ½ szklanki mąki pszennej (910 g)
 • mąka kukurydziana do podsypywania
Sposób przygotowania ciasta:


 1. Do dużego plastikowego pojemnika wlać wodę dodać drożdże i sól. UWAGA: pojemnik musi być duży ponieważ ciasto bardzo wyrasta - rośnie również w lodówce. (ja używam miski z miksera do mieszania ciasta o poj. 6l i czasem ledwo się mieści, zależnie od temperatury i czasu dojrzewania ciasta)
 2.  Dodać mąkę i całość wymieszać drewnianą łyżką, aż ciasto będzie jednolite (nie trzeba wyrabiać). Ciasto będzie mokre i luźne. (ja używam miksera do ciasta chlebowego – kilkadziesiąt sekund na pierwszym biegu, zeskrobanie rozbryzgów ze ścianek pojemnika do ciasta i jeszcze raz kilkadziesiąt sekud, razem minuta do góra dwóch)
 3. Przykryć pojemnik pokrywką lub folią spożywczą (nieszczelne). Ciasto pozostawia się do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej, aż zacznie się zapadać - około 2 godzin w zależności od temperatury pomieszczenia i temperatury początkowej wody. Dłuższy czas wyrastania ciasta (do 5 godzin) nie zaszkodzi.
 4. Od tego momentu można już wypiekać. Jednak najlepiej włożyć je do lodówki - ciasto staje się mniej lepkie i łatwiej jest z nim pracować.

UWAGA: Pojemnik musi być duży ponieważ ciasto rośnie również w lodówce. (ja po prostu pozostawiam ciasto w misce od miksera przykrytej folią metalową i szmatką, tak jak do wyrastania)

W dniu pieczenia

 1. Ciasto wyjąć z lodówki, rękę oprószyć mąką i wyciągnąć potrzebną ilość ciasta, odciąć nożyczkami lub nożem z ząbkami. Nie wyrabiać go tylko formować kształt bochenka, bułki, placka itp.
 2. Trzymając masę ciasta w ręce dodać trochę więcej mąki jeżeli przywiera do rąk. Delikatnie rozciągać powierzchnię ciasta i zakładać w dół ze wszystkich czterech stron. Spód bochenka może wydawać się uformowany niekształtnie ale wyrówna się podczas odpoczynku i pieczenia. Finalnie bochenek musi być gładki i spójny. Cały proces w tym etapie nie powinien trwać dłużej niż 30 do 60 sekund. (ja po prostu klika razy przekładam ciasto tak jak przy „zwykłym” chlebie i formuję „normalny” bochenek)
 3. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem i oprószyć mąką kukurydzianą aby chleb nie przywierał
 4. Pozostawić chleb przez około 40 minut w temperaturze pokojowej (nie musi być przykryty). (Chleb pozostawiamy na blaszce na której będzie się piekł). Chleb nie wyrośnie znacznie w tym czasie. Jego wzrost będzie zachodził podczas pieczenia.
 5. Dwadzieścia (ja daję 15 minut) minut przed pieczeniem, rozgrzać piekarnik do 240 º C z funkcją grzania góra - dół. Na dnie piekarnika umieścić brytfankę. Chleb posypać obficie z góry mąką aby łatwo można nacinać nożem wzory. Naciąć bochenek w krzyż lub promieniście. Za pomocą pędzla usunąć nadmiar mąki. (ja po prostu zdmuchuję albo w ogóle nie sypię)
 6. Przed włożeniem chleba do pieca wlać do niewielkiego żaroodpornego pojemnika gorącą wodę i ustawić na dole piekarnika. Piec przez około 30 minut (ja włączam wentylator, bo pojemnik z wodą zakłóca obieg ciepłego powietrza i góra może być bardziej spieczona niż dół), aż ciasto będzie rumiane i jędrne w dotyku. Pozostawić chleb do całkowitego ostygnięcia, najlepiej na kratce.
 7. Pozostałe ciasto przechowywać zamknięte w lodówce (w nie szczelnym pojemniku) i używać go w ciągu najbliższych 14 dni. Ciasto "dojrzewa" w okresie 14 dni, poprawiając smak i konsystencję naszego chleba. (ja z reguły od razy wyrabiam dwa chleby z całego ciasta)
 8. Przed każdym pieczeniem postępować jak wyżej: odciąć, kształtować i piec kolejne chleby
Podobno ten chleb jeszcze lepiej wychodzi na kamieniu do pizzy, ale takowego nie posiadam, więc nie sprawdziłem. Zainteresowanych tym aspektem odsyłam do bloga Kingi Karuzel, na którym ten przepis znalazłem.


W podsumowaniu wypadałoby porównać Artisan Bread in Five Minutes a Day do wspomnianego niemieckiego chleba farmerskiego. Pierwszy jest mniej kłopotliwy w produkcji (5 minut+2 godziny, co starcza spokojnie choćby na spacer z psem, tańsze składniki) a drugi wymaga siedzenia w domu przez pięć godzin (większości spraw nie da się załatwić w godzinę). W smaku oba chleby są wspaniałe, choć ja preferuję niemiecki – jest taki bardziej „chlebowy”, bardziej „solidny”, sprawia wrażenie cięższego (choć masa składników na dwa bochenki w obu przepisach jest zbliżona). Jednak dodatkową zaletą 5 minutowego jest oszczędzanie miksera, a nawet możliwość obejścia się bez niego, więc polecam go jako całkowicie równorzędną, być może nawet lepszą opcję niż mój kochany chlebek farmerski.


Wasz Andrew

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)