sobota, 27 lipca 2013

O złych Niemcach


Gdyby w Stanach Zjednoczonych wprowadzono system obozów śmierci tego rodzaju, jaki obserwowaliśmy w nazistowskich Niemczech, to w każdym amerykańskim mieście średniej wielkości można by znaleźć wystarczający personel dla tych obozów.


Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

za The psychology of helping and altruism: Problems and puzzles. McGraw-Hill series in social psychology. Schroeder, David A.; Penner, Louis A.; Dovidio, John F.; Piliavin, Jane A.

10 komentarzy:

 1. Przerażająca statystyka.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odważne stwierdzenie, ale obawiam się, że prawdziwe i nie to tylko w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Idąc jeden krok dalej, można byłoby sobie wyobrazić, że ja mogłabym być takim personelem. Po odpowiednim przygotowaniu mentalnym (praniu mózgu) może nawet uznałabym swoją pracę za użyteczną dla społeczeństwa. Kiedyś myślałam, że jestem odporna na zło, bo jestem prawa i sprawiedliwa. Teraz już wiem, że nie i chyba lepiej nie mieć do siebie takiego stuprocentowego zaufania, wtedy jest się bardziej ostrożnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie zdanie jest chyba najważniejsze :) Szkoda, że tak niewiele osób jest w stanie się do tego przed sobą samym przyznać.

   Usuń
 4. To nie jest miła refleksja, byłoby fajnie myśleć, że mnie akurat zepsucie i zgnilizna nie dopadną, ale to nieprawda. Pomyślałam, że jedyną korzyścią z takiego błędu/grzechu czy jak tam nazwiemy, jest wytracenie się z pychy płynącej z przekonania, że jest się Porządnym Człowiekiem. Teraz z kolei przyszło mi do głowy, że pycha nie bez powodu jest pierwszym grzechem głównym - zagraża ciągle i każdemu.

  Zaczęłam czytać Zimbardo i go odłożyłam - boję się trochę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czego się bać? Jest trochę przewodnik po lesie - ostrzega przed pułapkami i pokazuje możliwe konsekwencje nieostrożności :) A poza tym, to kawał ciekawej wiedzy.

   Usuń
 5. Jakoś po przeczytaniu "Dziewczyn atomowych" to zdanie wydaje mi się jakby bardziej rzeczywiste...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda dobra lektura coś tam w mózgu czytelnika przestawia :)
   Cytat oczywiście odnosi się do każdego społeczeństwa, nie tylko Stanów.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)