poniedziałek, 8 lipca 2013

O wykrętach


„Rozsądni ludzie dają się zwodzić i wciągać w nieracjonalne działania pod wpływem wielu zamaskowanych sytuacji dysonansowych.* Psychologia społeczna daje mocne dowody, że kiedy tak się dzieje, mądrzy ludzie robią głupie rzeczy, rozsądni – szalone, a moralni – niemoralne. Później przedstawiaj „dobre” racjonalizacje tego, dlaczego zrobili to, czego nie mogą się wyprzeć. Ludzie są nie tyle racjonalni, co biegli w racjonalizowaniu – tłumaczeniu sprzeczności między własną moralnością a działaniami z nią niezgodnymi.”


Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

* Dysonans poznawczy pomiędzy odgrywaną rolą społeczną a własnymi prywatnymi przekonaniami (przyp. AV)

8 komentarzy:

 1. A to jabłko to skojarzenie z kuszeniem Ewy, chyba tak.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Ogólniej obraz sytuacji, która prowadzi do... Tak swoją drogą, to zawsze mnie intryguje, skąd się w raju wziął ten wąż i w jakim celu znalazło się tam to jabłko? ;)

   Usuń
 2. A ponoć w tym raju to wcale nie było jabłko... Tylko owoc :) Resztę dopisaliśmy sobie sami (z pewną pomocy malarzy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jak Józefa cieślę i wiele innych rzeczy. A może wszystkie? ;)

   Usuń
 3. A propos książki - czytaliście stronę http://www.lucifereffect.com/index.html? Jest tam mnóstwo materiałów, w tym opis stanfordzkiego eksperymentu więziennego (ta część jest dostępna po polsku). Do tego Zimbardo odsyła do innych wartościowych stron, m.in. strony Stephena Hassana, specjalisty od sekt - polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To właśnie jeden z aspektów wielkości Zimbardo - wielokrotnie odwołuje się nie tylko do osiągnięć innych badaczy, ale i podaje linki do nich, nie tylko do "swoich". Nie umniejsza osiągnięć innych. One go inspirują.
   W ogóle znaczna część materiałów wymienionych w przypisach do EL jest dostępna online. Pisałem o tym w recenzji EL. Mam jednak wrażenie, że bez komentarza Zimbardo nieprzygotowany odbiorca nie wykorzysta tych dokumentów w pełni.

   Usuń
 4. Ach, ta psychologia społeczna. Grunt to wszystko sobie racjonalnie wytłumaczyć :)

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)