środa, 13 marca 2013

Gdzie zjemy sól wypadową?


Wreszcie ujawniono listę firm, które karmiły nas solą wypadową w chlebku, bułeczkach i ciasteczkach.
Można zobaczyć pełną listę w formacie pdf albo piękną mapkę.

Jeśli chodzi o tych, którzy tę sól ww producentom dostarczali, GIW podaje do publicznej wiadomości nazwy jedynie trzech przedsiębiorców:

 • Amasol Sp. z o.o. , Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce, gm., Kruszwica
 • PPHU Konsalt, Chełmiczki 45, 88-121 Chełmce
 • ZPS Łojewski Sp. z o.o., ul. 23 Stycznia 2, 63-130 Książ Wlkp.

 Wspomniana lista nie obejmuje jednak producentów m.in. wyrobów mięsnych, mleczarskich i przetwórstwa rybnego, których kontrola leży w kompetencji Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na wniosek Fundacji Pro-Test w sprawie ujawnienia informacji publicznej GIW nie udostępnił bowiem listy producentów, u których stwierdzono sól wypadową. W związku z tym Fundacja Pro-Test skieruje przeciwko GIW sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ujawnienie tej listy, ponieważ nadrzędnym prawem konsumentów jest prawo do informacji.

Wasz Andrew za PRO-TEST

13 komentarzy:

 1. Jak dobrze, że ja piekę chleb i bułeczki sam od lat. A ciastek sklepowych też nie jadam.
  Przynajmniej nie byłam narażona na dodatkowe świństwo, jakie się nam serwuje nawet nie wiemy w czym.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mięska sama nie oprawiasz? ;)

   A tak na serio, sam też coraz częściej o tym myślę. Ręcznie wyrabiasz ciasto, czy maszynką? Jaką? I w czym pieczesz?

   Usuń
  2. Mięsa prawie nie jadamy.
   Wyrabiam ręcznie oczywiście a zaczynka jest na własnym zakwasie. U mnie już chleba ze sklepu nikt jeść nie chce.)

   Usuń
  3. Masz jakieś sprawdzone receptury babuni czy gdzieś z netu przepisy wzięłaś?

   Usuń
  4. Dołączę do rozmowy, bo od niedawna ja również piekę chleb, korzystam z tego przepisu http://ktosnieznaszgo.bloog.pl/id,333349467,title,Chleb-kasztelanski-,index.html

   Bloga Ktosia znam od dawna, a jego przepis na chleb jest łatwy w wykonaniu i co ważne, chlebek jest pyszny :-) na Blogu znajdziesz też przepisy na pieczone mięsa, czyli wszystko smaczne, wszystko zdrowe, oczywiście o ile świnka też nie była sztucznie goniona.

   Wracając od tematu. Mnie zastanawia tylko jedno, czy te cud przedsiębiorstwa dostały po dupie?... Szczerze w to wątpię. Pociesza mnie tylko fakt, że w moim rejonie niewiele firm przyłożyło do tego rękę, ale co z tego, skoro handel kwitnie na całą Polskę.

   Usuń
  5. Dzięki za przepis :) Firmy co najwyżej zostały pogłaskane. Koncerny chemiczne, które w Stanach zapłaciły kary idące w setki milionów dolarów w Polsce zostały ukarane setkami... złotych :) Teraz znana firma farmaceutyczna, która w Stanach już szykuje rezerwy na spodziewane kary, w Europie nie spodziewa się w ogóle kar. Oczywiście jest to firma Niemiecka :)

   Usuń
  6. Miało być niemiecka oczywiście :(

   Usuń
  7. oooo z przepisu na chlebek to i ja skorzystam :)

   Usuń
 2. A podobno Niemcy tacy solidni i uczciwi są... Smutne to wszystko, ale cóż zrobić, niewiele od nas szaraków zależy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję film http://andrew-vysotsky.blogspot.com/2012/02/wadcy-europy.html. Dużo o Niemieckiej etyce w biznesie :)

   Usuń
  2. Dzięki za link, na pewno przeczytam Twój wpis.

   Usuń
 3. Wydaje mi się, że ciekawie zrobi się dopiero, kiedy ujawnione zostaną zakłady związane z przetwórstwem mięsa, które dodawały tę sól. Ech, czym to się ludzi karmi. Widać jak my, tj. ta biedniejsza część społeczeństwa, bez realnej możliwości wpływania na poczynania władzy, jesteśmy traktowani przez wszelakiej maści korporacje oraz firmy. Trochę to smutne, jak w wieku światła i rozumu traktuje się jednostkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorsze jest to, że bogaci też nie mają wiele lepiej. Szajs ładuje się również do luksusowych wyrobów - zysk jest przecież jeszcze większy.

   Wiek światła i rozumu? Mam wrażenie, że zakończył się w 1991 roku. Chyba kapitalizmowi był potrzebny komunizm, który zmuszał go do pokazywania się z bardziej ludzkiej strony. Szkoda, że gdy tylko zabrakło straszaka, znów zapomina się wszystkie dawne doświadczenia.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)