czwartek, 4 lipca 2013

O stworzeniu człowiekaWszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi w laboratorium Boga…
Praca nad ludzkością jest zaledwie rozpoczęta.


Tennessee Wiliams, Camino Real (1953)

cytat użyty w książce  Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

12 komentarzy:

 1. Czyżby tak było skoro żyjemy już w czasach ostatecznych.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu sądzisz, że żyjemy w czasach ostatecznych?

   Usuń
  2. Oprócz tego, że jako katolik w to wierzę co nam objawiono w piśmie nowego testamentu to po za tym mam wrażenie, że jakby wiele wskazuje na to, że świat zmierza ku jakiemuś końcowi. Może nawet to być nowa era lodowcowa. Nie wiem, ale chociaż zawsze było zło na świecie to teraz wydaje mi się, że jest go jeszcze więcej. Może to tylko dostęp do szerokich mediów, które wciąż nas epatują głównie złem tak na mnie wpływa. )

   Usuń
  3. :) Jak się dobrze poczyta, to część ludzi zawsze miała wrażenie, że koniec świata jest bliski. I to na długo nie tylko przed Jezusem, ale i przed powstaniem judaizmu.

   A media wpływ mają - choćby poprzez efekt archipelagu, co znacząco może zakłócać kontakt z rzeczywistością.

   Inna sprawa, że koniec świata, przynajmniej dla ludzkości, może się zdarzyć równie dobrze jutro, jak za milion lat. Choćby w świetle tego, co siedzi pod uroczym Parkiem Yellowstone.

   Usuń
  4. Polecam w takim razie "Czarną Mszę" Grey'a. Ciekawa pozycja, dzięki której łatwo uzmysłowić sobie, że praktycznie w każdym okresie dziejów ludzie sądzili, że przyszło im żyć w czasach ostatecznych, co pchało ich do wielu nierozważnych czynów (rzeźni, eksterminacji, exodusów, etc.).

   Usuń
  5. Właśnie miałem Cię zapytać - czemu jeszcze nie dodałeś tego w katalogu LC? Mnie nie wypada - nie czytałem, a chętnie zaznaczyłbym sobie "ku pamięci".

   Usuń
 2. Najlepiej podsumowuje to pewien wiersz Czesława Miłosza, który zaczyna się tak:
  "W dzień końca świata
  Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
  Rybak naprawia błyszczącą sieć.
  Skaczą w morzu wesołe delfiny..."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)Wiersz piękny i przewrotny, ale koniec świata będzie. Niestety będzie taki jak wygrana w totka - zaskakujący nawet jeśli oczekiwany, wymodlony czy przewidywany :)

   Usuń
  2. A miało być o stworzeniu :)

   Usuń
  3. Lepszy dobry OT niż cienkie rozmówki w temacie :)

   Usuń
 3. "Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi w laboratorium Boga" - i jeśli się nad tym zastanowić, to niech tak już zostanie. Gorzej, gdy w tym laboratorium zaczynają maczać swoje paluchy sami ludzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś ułożyłem sobie taką analogię - Bóg i świat, człowiek i jego akwarium. Człowiek zakłada i prowadzi akwarium, ale ryby, gdy on odwraca wzrok, próbują je uczynić sobie poddanym ;)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)