piątek, 5 lipca 2013

O alchemii przemiany osobowości


Dobre dyspozycje zostały przeciwstawione złej sytuacji. (...)
(...) Granica między dobrem a złem, która kiedyś wydawała się nieprzenikalna, okazała się jak najbardziej możliwa do przekroczenia”


o znaczeniu i przesłaniu SEW  Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Sorki, ale Twój komentarz automat do spamu wrzucił i dopiero go zauważyłem :) Zachęcam do częstszych odwiedzin :)

   Usuń
 2. Widzę, że powinnam zacząć od Zimbardo, a dopiero potem sięgać po książki o obozach, czy wogóle historyczne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu? Też dobrze dostać narzędzie, które pomoże "mędrca szkiełkiem i okiem" spojrzeć na rzeczy, które dotąd oglądało się będąc uzbrojonym jedynie w intuicję.

   Usuń
  2. "Efekt Lucyfera" pokazuje wszystkie te mechanizmy, które trzeba było sobie samemu tworzyć. Cyli czas przeczytać, żeby się przekonać, czy intuicja mnie nie zawiodła.

   Usuń
  3. Dokładnie. Poza tym jest jeszcze warstwa niezależna od głównego nurtu. On ma manierę wplatania różnych ciekawostek nieraz całkiem od czapy z pozoru, ale niezwykle celnych i prowokujących do kolejnych przemyśleń, nierzadko również odległych od wiodącego tematu, lecz równie poważnych :)

   Usuń
 3. Ten cytat w sam raz pasuje do książki, którą aktualnie czytam. Kolejne trafione zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dziewczyny atomowe" Denise Kiernan. To książka o kulisach powstania bomby atomowej jako tajnego projektu w Oak Ridge, opowiedziana przede wszystkim oczami kobiet, choć nie tylko. Przyznam, iż ciekawa jestem Twojej opinii na temat mojego tekstu, który się pojawi. Jesteś dla znawcą tego okresu, a przynajmniej pasjonatem historii więc Twoje zdanie będzie dla mnie cenne.

   Usuń
  2. Znawcą na pewno nie jestem :), ale brzmi interesująco - z pewnością przeczytam.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)