środa, 5 czerwca 2013

O inkwizycji
Przerażającym paradoksem inkwizycji było to, że nieraz żarliwe oraz szczere pragnienie zwalczania zła generowało zło na skalę większą niż widziano kiedykolwiek wcześniej. Znajdowało to swój wyraz w wykorzystywaniu przez państwo i Kościół narzędzi tortur oraz metod będących skrajnym wypaczeniem jakiegokolwiek ideału ludzkiej doskonałości. Znakomita natura ludzkiego umysłu, zdolnego do tworzenia wielkich dzieł sztuki, nauki i filozofii, uległa zwyrodnieniu i została wykorzystana w służbie „twórczego okrucieństwa”, którego celem było złamanie woli.

Philip Zimbardo Efekt Lucyfera

11 komentarzy:

 1. Ot i proszę, a ludzie mówią, że teraz jest im źle. Wystarczy spojrzeć wstecz;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę myśl świetnie ilustruje osada w reżyserii M. Night Shyamalan. Polecam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie kiedyś obejrzę, ale się nie napalam. Ocen zbyt wysokich nie uzyskała.

   Usuń
  2. No właśnie i to jest zastanawiające, a to taki mądry film? :/

   Usuń
  3. Cóż, gusta zawodowych krytyków filmowych, nie mówiąc o ocenach szerokiej publiczności, znacząco rozmijają się również z moimi. Filmu jednak na razie nie oglądałem, więc swojego zdania nie mam. Póki co ;)

   Usuń
 3. Przerażającym paradoksem jest to, że to ludzie ludziom ciągle czynią. Wraz z ewolucją jesteśmy coraz inteligentniejsi, ale instynkty pozostały w nas jakieś pierwotne... Inkwizycja to już był wyższy stopień okropieństwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instynkty pozostały, choć zmieniają się bogowie i mechanizmy społeczne. Tym bardziej trzeba upowszechniać wiedzę, by te instynkty nie wmanewrowały nas w sytuacje, których nie chcemy.

   Usuń
 4. Polecam "Ciemności kryją ziemię" J. Andrzejewskiego - jeśli chodzi o Wielką Inkwizycję. Choć w podtekście odnosi się ona do władzy komunistycznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Szkoda, że kościół tak często zapomina o chrystusowym nauczaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kościół katolicki nie jest tu gorszy ani lepszy od innych wyznań, ideologii, itp.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)