piątek, 14 czerwca 2013

Geneza wroga


Pamiątka z Abu Ghraib do albumu rodzinnego.

Możni z reguły nie wykonują sami najbrudniejszej roboty, podobnie jak mafia zostawia „spuszczanie łomotu” swoim sługusom. Systemy tworzą hierarchie dominacji, w których wpływy i komunikacja przebiegają z góry na dół – rzadko z dołu do góry. Jeśli elita władzy chce zniszczyć wrogą nację, wykorzystuje ekspertów od propagandy do stworzenia programów nienawiści. Czegóż takiego potrzebują obywatele jednego społeczeństwa, by tak bardzo znienawidzić obywateli drugiego, by chcieć ich odseparować, dręczyć, a nawet zabić? Potrzebna jest do tego „nienawistna wyobraźnia”, psychologiczna konstrukcja, która za pomocą propagandy zostanie zagnieżdżona głęboko w umysłach ludzi, przemieniając innych we „Wroga”.

Efekt Lucyfera Philip Zimbardo


4 komentarze:

 1. Ta prostota i prymitywizm zła jest chyba najbardziej przerażająca. O ileż łatwiej jest przekonać prostych ludzi, że ten obcy, nieznany, troszkę orientalny jest groźny i szkodliwy, niż to, że reprezentuje po prostu inne wartości, ale w dalszym ciągu są to wartości humanistyczne, a więc wspólne z naszym światopoglądem.

  Zacznę się rozglądać za tą książką i jeśli tylko spotkam ją w atrakcyjnej cenie, bez zastanowienia ją kupię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że dla większości myślenie o czymś więcej niż o tym, jak się nachapać, jest dogłębnie bolesne i traumatyczne :)

   A co do Efektu Lucyfera - powinien już być w bibliotekach. W mojej od razu zakupili. Zawsze możesz przeczytać pożyczoną, a potem kupić, gdy będzie okazja :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Sorki, że Twój komentarz dopiero teraz się ukazał, ale automat wrzucił go do spamu. Chyba będę go musiał podregulować :)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)