niedziela, 7 lipca 2013

O szufladkowaniu


Przypomina mi się wietnamskie powiedzenie, przypisywane buddyjskiemu mnichowi Thich nhat Hanh: „Aby walczyć ze sobą, małe pisklęta z tej samej wioski malują swoje twarze na różne kolory”. To oryginalny sposób na opisanie tego, jak deindywidualizacja ułatwia przemoc.

Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

10 komentarzy:

 1. To mniej więcej tak samo, jak politycy przywdziewający różne gęby, żeby wyborcy mogli ich odróżnić, a pod spodem ta sama prywata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba jednak nie o to chodzi. Trzymając się Twojego odniesienia raczej o dorabianie gęby przeciwnikowi, by nie nawoływać do linczu Iksińskiej, co może nie chwycić, ale do linczu komucha, co chwyci dużo łatwiej.

   Usuń
  2. Oczywiście, ale skojarzenie polityczne było zbyt mocne.

   W scenie pod więzieniem w "Zabić drozda" Smyk zmyła farbę z twarzy, wydobyła człowieka z tłumu. Majstersztyk, byłam pełna podziwu.

   Usuń
  3. Bardzo dobry przykład. Widzę, że czytałaś uważnie :)

   Usuń
  4. A z dzisiejszych wiadomości przykład deindywidualizacji: Gowin nazwał gen Jaruzelskiego komunistą, a między komunizmem a nazizmem postawił znak równości, ergo Jaruzelskiego trzeba ścigać do śmierci jak zbrodniarzy wojennych, bo to zły komuch był i nic to, że chory na nowotwór.
   A ludzie się kłócą, co było gorsze - komunizm czy hitleryzm, a przecież w tej wypowiedzi co innego jest ważne.

   Usuń
  5. Gorzej, że Gowin aktywnie podtrzymuje złudzenie, że winni złu są pojedynczy, źli ludzie, a nie zły system, który do takich zachować popycha ludzi z gruntu dobrych. Jego dzisiejsze 'wejście" z propozycją "leczenia" wielokrotnych morderców zwalnianych z więzień to kpina ze zdrowego rozsądku, jakby ilustracja o 180 stopni odwróconego cytatu, który dziś wrzuciłem :)

   Usuń
 2. Uwielbiam umieszczane przez Ciebie powiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki i zachęcam do lektury, z której pochodzą :)Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Historia pokazuje, że ten cytat to niestety szczera prawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego nie dowierzam ludziom w mundurach. Nie tylko wojskowych ;)I nawet wtedy, gdy wyglądają w nich jak pajace ;)

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)