Strony

poniedziałek, 29 stycznia 2024

"Rozbicie" Rabindranath Tagore - Między miłością, a powinnością

Rabindranath Tagore

Rozbicie

Tytuł oryginału: The Wreck
Tłumaczenie: Jerzy Bandrowski
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Liczba stron: 400
Format: papier
 
 

Im bardziej kurczowo człowiek trzyma się wyznawanych zasad, im mocniej kieruje się w swoim postępowaniu różnorakimi regułami, nakazami i zakazami, wreszcie im bardziej jest honorowy i bezkompromisowy w swych działaniach, tym większe prawdopodobieństwo, że los sobie z niego zadrwi, stawiając go w sytuacji, w której dalsze trwanie przy swoim światopoglądzie będzie wiązać się z podejmowaniem bardzo trudnych wyborów. Przekonują się o tym bohaterowie Rozbicia, powieści napisanej przez Rabindranatha Tagore (1861 – 1941), indyjskiego poety, prozaika, filozofa, kompozytora, malarza, pedagoga i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1913), pierwszej dla Hindusa, jak również dla Azjaty.

poniedziałek, 22 stycznia 2024

„Pająk” Marka Romańskiego - jakie pisanie, takie czytanie



Marek Romański

Pająk (1932)

to wydanie: audiobook
czyta: Stanisław Biczysko
Published October 23, 2021 by Lind & Co
ISBN 9789179959258


Od czasu, gdy Marek Krajewski szturmem zdobył serca polskich czytelników swymi kryminałami osadzonymi w międzywojniu, pojawili się następcy tego stylu, że wspomnę choćby świetnego Krzysztofa Bochusa. Widząc wysokie noty kolejnej powieści napisanej w tym kanonie - „Pająka” pióra Marka Romańskiego, wybrałem wydanie audio w interpretacji Stanisława Biczysko i zabrałem się do słuchania.


piątek, 19 stycznia 2024

Erich Maria Remarque po raz trzeci - „Noc w Lizbonie”



Erich Maria Remarque

Noc w Lizbonie

original title: Die Nacht von Lissabon (1962)
tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
This edition:
Format: audiobook
czyta: Krzysztof Gosztyła
Published January 1, 2022 by Rebis
ISBN 9788381886680


No i nadszedł czas na kolejne, po genialnych powieściach „Łuk Triumfalny” i „Na zachodzie bez zmian”,dzieło Ericha Marii Remarque’a*, niemieckiego pisarza, dramaturga, dziennikarza i weterana I wojny światowej, który wraz z rodziną aż za dobrze doświadczył zła, jakim były i I i II wojna. Przyszła kolej na „Noc w Lizbonie”. Do czytelniczej konsumpcji wybrałem wydanie audio w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.


poniedziałek, 15 stycznia 2024

"Zdecydowani na walkę" Ada Palmer - Sztuka wojny

Ada Palmer

Zdecydowani na walkę

Tytuł oryginału: The Will to Battle
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: MAG
Cykl: Terra Ignota (tom 3)
Seria: Uczta Wyobraźni
Liczba stron: 432
Format: papier
 

Jest więc oczywiste, że gdy ludzie żyją nie mając nad sobą mocy, która by ich wszystkich trzymała w strachu, to znajdują się w stanie, który się zwie wojną; i to w stanie takiej wojny, jak gdyby każdy był w wojnie z każdym innym. Albowiem wojna polega nie tylko na walce czy też na rzeczywistym zmaganiu; czasem wojny jest odcinek czasu, w którym dostatecznie jest wyraźne zdecydowanie na walkę. A wobec tego pojęcie czasu należy włączyć do natury wojny tak, jak włącza się je do natury pogody. Istota złej pogody nie polega bowiem na jednej nawałnicy czy też na dwóch, lecz na tym, że się na nią zanosi w ciągu wielu kolejnych dni. Podobnie natura wojny polega nie na rzeczywistym zmaganiu, lecz na widocznej do tego gotowości w ciągu całego tego czasu, w którym nie ma pewności, że jest przeciwnie. Wszelki inny czas zaś jest czasem pokoju [1]. Kiedy dotychczasowe społeczne porozumienie się wyczerpuje, a ustalone normy działania struktur organizacyjnych przestają wzbudzać zaufanie, a w rezultacie – funkcjonować, przejście z ze stanu porządku do stanu chaosu i anarchii wydaje się być nieuniknione. Tyle, że, jak słusznie zauważa Hobbes, a o czym przypomina nam Ada Palmer w swojej powieści Zdecydowani na walkę, wojna nie rozpoczyna się w momencie zbrojnej konfrontacji. Wojna to także okres mozolnych przygotowań do konfliktu, przygotowań niejednokrotnie decydujących o tym, jaką formę przyjmie świat po kakofonii entropii, która się przez niego przetoczy w chwili, gdy wrogie sobie armie ruszą przeciwko sobie.

czwartek, 11 stycznia 2024

Maciej Siembieda i „Katharsis” - oj słabe to było



Maciej Siembieda

Katharsis

czyta: Przemysław Bluszcz
this edition:
format: audiobook
Published July 18, 2022 by Agora S.A.
ISBN: 9788326839689


Skuszony pozytywnymi ocenami czytelników postanowiłem spróbować czegoś pióra rodzimego „mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle”*, czyli Macieja Siembiedy. Na pierwszy ogień poszła powieść „Katharsis” w wersji audio, której głosu użyczył Przemysław Bluszcz.


poniedziałek, 8 stycznia 2024

"Czas postu, czas uczty" Anita Desai - O rodzicach i dzieciach raz jeszcze

Anita Desai

Czas postu, czas uczty

Tytuł oryginału: Fasting, Feasting
Tłumaczenie: Magdalena Paśnikowska
Wydawnictwo: Akademickie Dialog
Liczba stron: 217
Format.epub
 
 
 

Relacja na linii rodzice – dziecko należy do najstarszych i najbardziej pierwotnych międzyludzkich kontaktów. Powołując do istnienia nową istotę, ojcowie i matki biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad nią i jej wychowanie. Ów proces bywa żmudny i niełatwy, i warunkowany jest przez wiele zmiennych. Większość rodziców pragnie dla swoich pociech jak najlepiej, a o tym, co jest dobre, pożądane czy słuszne, bardzo często decyduje kod kulturowy otoczenia, w którym egzystuje dana rodzina. W rezultacie potrzeby młodych ludzi mogą być postrzegane i definiowane bardzo różnie, o czym przypomina nam Anita Desai (ur. 1937), indyjska pisarka, autorka książki Czas postu, czas uczty.

czwartek, 4 stycznia 2024

Michael Connelly i „Betonowa blondynka” - Bosch z ciekawostką sądową



Michael Connelly

Betonowa blondynka

oryg. The Concrete Blonde 1994

Harry Bosch #3

this edition:
tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
czyta: Janusz Zadura
format: audiobook
Published April 14, 2021 by Sonia Draga
ISBN 9788382301342


Po przeczytaniu dwóch pierwszych książek z serii o amerykańskim policyjnym detektywie Harrym Boschu, które bardzo mi się podobały, oczywistą koleją rzeczy było sięgnięcie i po trzecią, czyli „Betonową blondynkę”.


środa, 3 stycznia 2024

"Prawdziwy bohater" Anita Rau Badami - O wysokiej cenie oślego uporu

Anita Rau Badami

Prawdziwy bohater

Tytuł oryginału: The Hero's Walk
Tłumaczenie: Danuta Stasik
Wydawnictwo: Akademickie Dialog
Liczba stron: 349
Format.epub
 
 
 

Życie, szczególnie, jeśli uweźmie się na nas kapryśna fortuna i brakuje nam szczęścia, bywa pasmem wyzwań, którym niełatwo jest sprostać. Konfrontacja ze złośliwym losem to sprawa wręcz beznadziejna – sploty niepomyślnych wypadków, brak pieniędzy, niechęć czy brak zrozumienia ze strony najbliższych to tylko kilka środków z bogatego arsenału, którym możemy zostać zaatakowani. Do przezwyciężenia tych wszystkich przeciwności i trudności trzeba by wręcz niezwykłej siły, mocy godnej herosa, o czym przekonuje się protagonista Prawdziwego bohatera, powieści autorstwa Anity Rau Badami (ur. 1961), kanadyjskiej pisarki o hinduskich korzeniach.

wtorek, 2 stycznia 2024

„Płomień” Magdaleny Salik - jest potencjał



Magdalena Salik

Płomień

this edition:
format: ebook
Published September 10, 2021 by Powergraph
ISBN: 9788366178571


Zachęcony recenzją @Ambrose na naszym blogu i ja sięgnąłem po powieść science fiction „Płomień” pióra Magdaleny Salik, współczesnej rodzimej naszej pisarki (ur. 1978), która debiutowała w „kategorii” fantasy w 2009 książką „Gildia Hordów (Runa)” otwierającą trylogię „Doliny mroku”, a teraz, jak widać, próbuje swych sił w klasycznej SF, nawet takiej trochę hard.