Strony

środa, 31 maja 2023

„Zapomniany” Adrian Bednarek - wciągająco z patologią w tle



Adrian Bednarek

Zapomniany

seria:
Zapomniany #1
First published October 23, 2021
This edition:
Format:
audiobook
czyta:
Filip Kosior
Published:
December 5, 2021 by Zaczytani
ISBN: 9788382197518


W ramach eksperymentu czytelniczego sięgnąłem po powieść „Zapomniany” nieznanego mi dotąd współczesnego polskiego autora Adriana Bednarka. Książka (jak na razie) otwiera dyptyk pod tym samym tytułem.


wtorek, 30 maja 2023

James S.A. Corey „Gniew Tiamat” - w dziesiątkę po raz ósmy z rzędu



James S.A. Corey

(Daniel Abraham i Ty Franck)

Gniew Tiamat

Original title:

Tiamat's Wrath

First published March 26, 2019
Ekspansja #8
(The Expanse #8)
This edition:
Format: Audiobook
tłumaczenie: Marek Pawelec
czyta: Maciej Kowalik
Published October 27, 2020 by Storyside / MAG
ISBN: 9788366712997


No i cóż – ósma powieść z serii „Ekspansja” piór Daniela Abrahama i Ty Francka tworzących spółkę autorską James S.A. Corey już wysłuchana. Maciej Kowalik jako lektor jak zwykle sprawił się na piątkę, a sama powieść, krótko i bez dzielenia włosa na czworo – re-we-lac-ja! Niespecjalnie przepadam za specyficznym podgatunkiem SF, jakim jest space opera, ale „Ekspansja” uwiodła mnie od pierwszego akapitu i wciąż pogrążam się w niej coraz bardziej. Po raz ósmy zaskoczyła mnie kreatywność tego duetu autorskiego – ich wyobraźna powala. Nieprawda, co mówiły jaskółki, że niedobre są spółki - co dwie głowy to nie jedna. Nie kojarzę żadnej serii powieściowej równie długiej, która by wciąż i wciąż stawiała czytelnika wobec kompletnej niewiadomej co dalej. „Eskpansja” najbardziej kojarzy mi się w swej oryginalności, tempie i rozmachu z „Diuną”, tyle że Herbretowi naprawdę udała się tylko pierwsza powieść cyklu, a „Ekspansja” za każdym razem, jak dotąd, jest równie świeża. Niepowtarzalna atmosfera i... wszystkie ochy i achy! Nie będę się powtarzał i powiem krótko – jeśli poprzednie książki cyklu się Wam podobały, to znów się nie zawiedziecie. Jedno ale, i to właśnie powód, że się nie rozpisuję – „Ekspansję”, przynajmniej główne części, bo są i dodatki, trzeba koniecznie poznawać po kolei, więc tych, którzy jeszcze nic z tego cyklu nie czytali, odsyłam do recenzji „Przebudzenia Lewiatana” i do samej powieści oczywiście. Dodam tylko, że niewiele jest książek i serii powieściowych, do których mam zamiar kiedyś w przyszłości wrócić, o ile czas pozwoli, lecz jeśli „Ekspansja” utrzyma do końca wszystkie dotychczasowe walory, to na pewno będzie na podium nawet w tej elitarnej grupie.

Gorąco polecam!


Wasz Andrew

P. S. Ukraina wciąż walczy nie tylko o swoją wolność, a my, choćby w pewnym stopniu, możemy pomóc jej obrońcom i obrończyniom, w tym także naszym chłopakom na wojnie. Każde wsparcie i każda wpłata się liczy! Można wspierać na różne sposoby, ale trzeba coś robić. Tutaj zrzutka na naszych medyków pola walki działających na froncie pomagam.pl/dfa8df 

poniedziałek, 29 maja 2023

„Farciara” Dorota Wachnicka - czytelnicza porażka w DKK



Dorota Wachnicka

Farciara

Publisher‏:
G+J Gruner+Jahr Polska
Format:
256 pages, Paperback
ISBN: 9788377781913


Lekturą 150-tego spotkania mojego, czyli Rawskiego Dyskusyjnego Klubu Książki miał być bodajże pierwszy w historii klubu romans. Padło na „Farciarę” – debiut powieściowy Doroty Wachnickiej.


niedziela, 28 maja 2023

„Wagnerowcy. Psy wojny Putina” Grzegorz Kuczyński - odczarowanie tematu



Grzegorz Kuczyński

Wagnerowcy

Psy wojny Putina

Published January 21, 2023 by Bellona
format:
audiobook
czyta: Kamil Kantor


Grupa Wagnera – co to jest każdy wie. A może nie wie nikt, a przynajmniej mało kto? Książka Grzegorza Kuczyńskiego to kawał dobrego reportażu z elementami historii, polityki i dziennikarstwa śledczego. Wprowadza nas w to, czym naprawdę są formacje kojarzone z Dmitrijem Utkinem "Wagnerem”, jak, dlaczego i po co powstały. Nie ogranicza się tylko do kojarzącej się nam z rosyjskimi najemnikami wojny na Ukrainie, ale szeroko wyjaśnia to, co naprawdę zbudowało „markę” wagnerowców, czyli działania w Afryce i Ameryce Południowej. Odczarowanie tego tematu było bardzo na czasie i autor swym opracowaniem wstrzelił się jak w dziesiątkę.


sobota, 27 maja 2023

„Trafny wybór” J.K. Rowling - dobry marketing połową sukcesu?



J.K. Rowling

Trafny wybór

original title:

The Casual Vacancy

First published January 1, 2012
This edition:
tłumaczenie: Anna Gralak
format: 505 pages, Paperback
Published November 12, 2012 by Znak
ISBN: 9788324021468 (ISBN10: 8324021469)


Brytyjska pisarka, scenarzystka, producentka filmowa i telewizyjna, filantropka, a wcześniej nauczycielka języka angielskiego J.K. Rowling, właściwie Joanne Rowling (po mężu Murray), jest znana na całym świecie przede wszystkim dzięki serii powieściowej fantasy „Harry Potter” skierowanej głównie do młodzieży. Jak dotąd nie zdecydowałem się na sięgnięcie po ten cykl ani jego ekranizację, jednak seria powieści o brytyjskim prywatnym detektywie Cormoranie Stike’u i jego partnerce Robin Ellacott napisana przez Rowling pod pseudonimem Robert Galbraith okazała się moim zdaniem jedną z najlepszych rzeczy, jakie kiedykolwiek powstały w niezwykle przecież licznie reprezentowanym gatunku, jakim jest kryminał. Gatunku, któremu pod względem różnorodności stosowanych konwencji i wyróżnianych podgatunków ustępuje tylko fantastyka. Do sięgnięcia po „Pottera” nadal się nie przekonałem, ale znalazłem „Trafny wybór” swego czasu opisywany jako pierwsza książka autorki, która skierowana jest do dorosłego czytelnika.


piątek, 26 maja 2023

"Z zamku do zamku" Louis-Ferdinand Céline - Sigmaringeński statek głupców

Louis-Ferdinand Céline

Z zamku do zamku

Tytuł oryginału: D'un château l'autre
Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Seria: Biblioteka
Liczba stron: 448
Format: papier
 


Wiadomo, jak się do tego zabrać: urabiać tak, aby nie było za bardzo rozmyte… i wyszywać igiełką! Na przykład tak: tutaj krótki fragment wspomnień! Tam znowu inny ochłap… jakiś fakt historyczny, i ciągle pracowicie dziergasz, jeszcze jedno wspomnienie… [1]. Autobiografia to specyficzny kawałek chleba. Nie można folgować kaprysom fantazji, za to wyimki z własnego bytu należy przedstawić w odpowiednim świetle (tu pojawia się już pierwsze poważne wyzwanie, bowiem zadecydować należy, które wybrać), by przykuć czytelniczą uwagę (no, chyba że jesteśmy narcyzami taplającymi się w miłości własnej, przeświadczonymi, że nie ma nic bardziej interesującego niż kolejne rozdziały z księgi naszego żywota, ale tutaj może czekać nas niemiłe rozczarowanie, kiedy okaże się, że brak jest chętnych na poznawanie naszych rozbudowanych, dokładnych i w żaden sposób nieprzyciętych wynurzeń). Pisanie o sobie samym to proces mocno zindywidualizowany i stąd trudno jest się go nauczyć, ale wydaje się, że niezłym pomysłem jest podpatrzyć, jak radzą sobie w tej materii inni, a szczególnie ci, którym dobrze to wychodzi. Stąd niezłym przewodnikiem po fachu spisywania własnego życiorysu wydaje się być żyjący w latach 1894 – 1961 francuski pisarz Louis-Ferdinand Céline (właśc. Louis-Ferdinand Destouches), autor książki Z zamku do zamku, z której pochodzi cytat otwierający tekst.

poniedziałek, 22 maja 2023

"Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945" Alexander Kluge - Mędrca oko i szkiełko na wojnę skierowane

Alexander Kluge

Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945

Tytuł oryginału: Der Luftangriff auf Halberstadt am 8. April 1945
Tłumaczenie: Arkadiusz Żychliński
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Z Kraju i ze Świata
Liczba stron: 122
Format: .epub


Koncepcja nalotu dywanowego polega na przeprowadzeniu ataku powietrznego samolotami bombowymi w taki sposób, że zupełnemu zniszczenia ulega wybrany obszar, bez ograniczania się do pojedynczych celów. Odpowiednia liczba bombowców lecących w bliskiej odległości, zrzucających śmiercionośny ładunek w tym samym momencie, umożliwia stworzenie zwartej powierzchni bombardującej, co w praktyce oznaczana równanie z ziemią całych połaci miejskich, czy to przemysłowych, czy to mieszkalnych. Pierwszym miastem, które styka się z tą destrukcyjną ideą jest hiszpańska Guernica – 26 kwietnia 1937 roku po ataku przeprowadzonym przez Legion Condor, czyli niemiecką jednostkę wojskową walczącą po stronie sil generała Francisco Franco podczas hiszpańskiej wojny domowej, śmierć ponosi kilkaset osób, a uszkodzenia dotykają 70% zabudowy miasta. Luftwaffe szybko zresztą staje się pionierem w tej dziedzinie – o straszliwej mocy bomb przekonują się mieszkańcy Wielunia, Frampola, Warszawy, Rotterdamu, Coventry czy Londynu. Tyle, że operacja „Barbarossa” (22 czerwca 1941 roku), szaleńczy plan Hitlera, by zaatakować Związek Radziecki, odwraca wojenną kartę – z czasem to nazistowskie Niemcy stają się ofiarą bombardowań prowadzonych przez siły RAF (ang. Royal Air Forces, pol. Królewskie Siły Powietrzne) i USAAF (ang. United States Army Air Forces, pol. Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych), które zgodnie z dyrektywą z 14 lutego 1942 roku (Area Bombing Directive) mają za zadanie zdewastować nie tylko niemiecki przemysł, ale i morale niemieckiej populacji. Uporczywa postawa dowództwa nazistowskich Niemiec, które nawet w obliczu nieuchronnej klęski, nie potrafi pogodzić się z porażką, sprawia że naloty bombowe na III Rzeszę trwają jeszcze w 1945 roku. Jednym z miast, które dotknięte zostają zesłaną z niebios apokalipsą jest Halberstadt, o czym w swojej książce Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 przypomina niemiecki pisarz Alexander Kluge (ur. 1932)

środa, 17 maja 2023

„Odwróć wzrok” Rachel Abbott - kryminał z ciekawym tematem w tle


Rachel Abbott

Odwróć wzrok

Close Your Eyes

First published February 11, 2021
seria:
DCI Tom Douglas #10
to wydanie: audiobook
tłumaczenie: Adrian Napieralski
czyta: Anna Dereszowska
Wydawnictwo Filia


No i nadszedł czas na dziesiąte już czytelnicze spotkanie z sympatycznym brytyjskim policjantem Tomem Douglasem wykreowanym przez Rachel Abbott. Jak zawsze w tym przypadku mamy miks kryminału, thrillera i powieści obyczajowej. I to tyle, jeśli chodzi o rzeczy, do których się w tym cyklu powieściowym przyzwyczailiśmy. Abbot, nie tylko pisarka, ale i samodzielny wydawca swoich książek, które nieodmiennie stają się bestsellerami, dotąd w tej serii wydawniczej konsekwentnie trzymała się wypracowanego przez siebie schematu, według którego protagonista cyklu Tom Douglas w każdej kolejnej powieści zajmuje się nową sprawą kryminalną i walczy o uwagę czytelnika z innym bohaterem, często nawet nieco bardziej wysuwającym się na pierwszy plan, a którego rola w powieści wynika z tego, iż on właśnie wprowadza nas w intrygę kryminalną stanowiącą oś konstrukcji powieści.  Intrygę, którą oczywiście rozwikła Tom i policja. Tym razem Toma jest jeszcze mniej niż zwykle, a autorka sięgnęła do problematyki trudnej i nieczęsto w powieściach kryminalnych poruszanej.


wtorek, 16 maja 2023

„Gułag” Anne Applebaum - refleksje po lekturze

Gułag Anne Applebaum okładka wydania Agory


Anne Applebaum

Anne Elizabeth Applebaum-Sikorska

Gułag

Gulag: A History

tłumaczenie:
Jakub Urbański
czytają:
Janka Świtoń
Ksawery Jasieński


„Gułag” to dość monumentalne dzieło Anne Applebaum z 2003, które w 2004 przyniosło jej Nagrodę Pulitzera w kategorii General Nonfiction/BOOKS, DRAMA & MUSIC. Dzięki uprzejmości znajomego miałem możliwość odsłuchania tej książki w tłumaczeniu Jakuba Urbańskiego w formie audiobooka, któremu głosów użyczyli Janka Świtoń i Ksawery Jasieński. Niestety, nie wiem niczego o wydawcy, gdyż we wstępie nagrano tylko powyższe dane, a nośnik był cyfrowy. Lektorzy, czego można się było spodziewać, bo to znane i sprawdzone nazwiska, stanęli na wysokości zadania.


poniedziałek, 15 maja 2023

„Bastion” - serial vs. powieść



Bastion

The Stand (2020)

prod. USA
obsada:
James Marsden - Stu Redman
Odessa Young - Frannie Goldsmith
Whoopi Goldberg - Matka Abagail Freemantle
Alexander Skarsgård - Randall Flagg
Jovan Adepo - Larry Underwood
Gordon Cormier - Joe
Irene Bedard - Ray Brentner
Amber Heard - Nadine Cross
i inni


„Bastion” („The Stand”, 1978) jest chyba najgrubszą oraz jedną z najbardziej znanych powieści Stephena Kinga, amerykańskiego pisarza specjalizującego się w produkcji powieści grozy. Piszę w produkcji, gdyż mimo świetnego pióra, przynajmniej w moim odczuciu, większość jego dzieł nosi elementy sztampy i pisania pod określone założenia marketingowe. „Bastion” mnie nie zachwycił, choć z drugiej strony do połowy był naprawdę świetny, więc dość chętnie dałem się skusić na obejrzenie jego ekranizacji w postaci jednosezonowego, dziewięcioodcinkowego miniserialu pod tym samym co książka tytułem. Ciekaw byłem, czy serialowi będzie bliżej do lepszej połowy wersji powieściowej, czy też do negatywnych odczuć z pozostałej części lektury; czy wykorzysta zalety apokaliptycznej wizji Kinga i wciągającej atmosfery wczesnego postaopo, czy też polegnie koncentrując się na tym, co mi się nie podobało.


niedziela, 14 maja 2023

Frédéric Martel „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”



Frédéric Martel

Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie

tytuł oryg.

Sodoma: Enquête au coeur du Vatican (2019)

to wydanie:
tłumaczenie:
Anastazja Dwulit
Elżbieta Derelkowska
Jagna Wisz
format: audiobook
czyta: Adam Bauman
wydanie:
Agora S.A. 2019
ISBN: 9788326828225


Lekturą kwietnia 2023 w moim, czyli rawskim, Dyskusyjnym Klubie Książki była głośna książka Frédérica Martela, francuskiego człowieka wielu talentów i wielkiej energii - prawnika, politologa, filozofa, socjologa, nauczyciela akademickiego, dziennikarza i pisarza, doktora nauk społecznych, urzędnika państwowego, dyplomaty, no i oczywiście autora książek tłumaczonych na wiele języków świata. Tytuł „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie” nie był dla mnie szczególnie pociągający, gdyż o rozbieżnościach między wizerunkiem propagandowym wielkich religii, a rzeczywistym stanem ich kapłanów, w szczególności stojących wysoko w hierarchii, od dawna mam swoje zdanie, więc nie spodziewałem się tutaj żadnego objawienia. Obawiałem się raczej jakiegoś gniota obliczonego na tanią sensację, na wygrywanie poczytności poprzez podgrzewanie antykościelnych i antyklerykalnych nastrojów wywoływanych na całym świecie przez wciąż nowe i nowe wpadki kleru, który niezmiennie się zachowuje, jakby nigdy się niczego z przeszłości nie chciał nauczyć i miał gdzieś nie tylko uczciwość, prawość i dobro, nie tylko głoszone przez siebie hasła, nie tylko dobro samego Kościoła i chrześcijaństwa, ale nawet swoje własne w dłuższej perspektywie czasowej. Zresztą, jeśli ktoś wierzy, że władca państwa czy polityk wysokiej rangi może mieć czyste ręce, to… takie litościwe niedomówienie. A przecież Watykan to nie tylko centrum wiary, ale i stolica państwa, więc…


sobota, 13 maja 2023

„Król” Twardocha na małym ekranie



Król (2020)

reżyseria:
Jan P. Matuszyński
scenariusz:
Łukasz M. Maciejewski
Dana Łukasińska
Szczepan Twardoch

zdjęcia:
Kacper Fertacz


W zeszłym roku lekturą sierpnia w moim, czyli rawskim, Dyskusyjnym Klubie Książki był „Król” (2016) Szczepana Twardocha, który mimo pewnych niedociągnięć urzekł mnie genialnie wykreowaną atmosferą międzywojnia w kręgach żydowskiego warszawskiego półświatka i gangsterki. Skusiłem się więc i na obejrzenie ekranizacji – chodzi o miniserial pod tym samym tytułem, którego premiera miała miejsce w 2020 roku i w którym zagrała cała plejada naszych rodzimych znanych aktorów.


środa, 10 maja 2023

"Rigadoon" Louis-Ferdinand Céline - O wojennym poplątaniu

Louis-Ferdinand Céline

Rigadoon

Tytuł oryginału: Rigodon
Tłumaczenie: Ralph Manheim
Wydawnictwo: Delacorte Press / Seymour Lawrence
Liczba stron: 242
Format: .epub
 
 


Wojna. Wojna. Wojna. Strach, zniszczenie, spustoszenie. Pot, krew i łzy. Chaos, hałas, kakofonia. Smród, fetor, brud. Ucieczka, tymczasowe schronienia, błąkanie się, wałęsanie, podróż w nieznanym kierunku, podróż bez mapy, podróż bez planów. Wojna, szczególnie z punktu widzenia cywila, to doświadczenie przejmujące i traumatyczne, które ukazuje najobrzydliwsze oblicza ludzkiej cywilizacji. Całe zastępy mniej lub bardziej zdolnych umysłów zaprzęgnięte zostają bądź to do czystej destrukcji bądź do kreowania broni pozwalającej zwiększyć stopień i efektywność unicestwiania bliźniego. Śmierć staje się najwyższym celem, w obliczu którego zasady morale blakną, stają się mniej istotne i łatwiejsze do zignorowania. W takich okolicznościach przetrwanie jednostki bywa mocno problematyczne, bowiem podejmowane wybory i działania, co rusz rozbijają się o nieprzyjazne rafy ślepego trafu, który w wojennych realiach bywa niezwykle agresywny – zbłąkana kula, nalot bombowy, niestabilne ruiny, słowem, cała paleta najwymyślniejszych czynników, mogą zakończyć człowieczy żywot w mgnieniu oka. Przypomina nam o tym, żyjący w latach 1894 – 1961, francuski pisarz Louis-Ferdinand Céline (właśc. Louis-Ferdinand Destouches), autor książki Rigadoon.

piątek, 5 maja 2023

"A Quiet Life" Kenzaburō Ōe - O meandrach (nie zawsze) spokojnego życia

Kenzaburō Ōe

A Quiet Life

Tytuł oryginału: Shizuka-na seikatsu
Tłumaczenie: William Wetherall, Kunioki Yanagishita
Wydawnictwo: Atlantic Books
Liczba stron: 183
Format: .epub
 
 


Niepełnosprawność na poziomie intelektualnym jest zaburzeniem rozwojowym polegającym na znaczącym upośledzeniu umysłowym, któremu towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych, szczególnie na polu niezależności czy odpowiedzialności. Ludzie z tego typu przypadłością bywają niesamodzielni, nierzadko wymagają całodobowego wsparcia. Życie pod jednym dachem z taką osobą w charakterze opiekuna wymaga sumienności, wiąże się z wysiłkiem i poświęceniem, co w dłuższym ujęciu czasowym może być trudne. Ale możność codziennego obcowania z jednostką, która znacząco inaczej odbiera bodźce płynące z otaczającej nas rzeczywistości, to także szansa, by z odmiennej, a przez to pełniejszej perspektywy spojrzeć na świat. Przypomina nam o tym Kenzaburō Ōe, japoński noblista, prozaik, eseista i działacz ruchu antynuklearnego, autor powieści A Quiet Life.