Strony
piątek, 29 kwietnia 2022
Spacerek dla Ukrainy
czwartek, 28 kwietnia 2022
Avis przypomina
https://zrzutka.pl/adr4dn
Jeśli ktoś chce sam coś kupić albo przekazać proszę o kontakt z Iryną - dane w opisie zbiórki pod powyższym linkiem.
-hełmy balistyczne III kategorii
-kamizelki kuloodporne
-kamera termowizyjna
-maski przeciwgazowe
-auta terenowe wyrejestrowane
-staza taktyczna
-ubrania taktyczne kolor multikam
-plecaki taktyczne kolor multikam
-buty taktyczne kolor oliwa lub multikam
-karimaty
-baterie AAA I AA
-skarpetki czarne dobrej jakości, żeby nie pociły nogi
-kawa w nieszklanych opakowaniach
-batoniki/napoje energetyczne
-zupki chińskie
-konserwy w puszkach
-chleb długoterminowego przechowywania/tortilla
poniedziałek, 25 kwietnia 2022
"Internat" Serhij Żadan - Wojenna poetyka absurdu
Serhij Żadan
Internat
Wojna indukuje bardzo specyficzne okoliczności, w których zdanie jednostki przestaje się liczyć. Pragnienia pojedynczego człowieka sprowadzone zostają do poziomu kaprysów, które puszcza się mimo uszu. Niewiele lepiej jest z potrzebami, nawet z tymi najbardziej podstawowymi, do których (jeszcze niedawno) mogłoby się wydawać, że ma się pełne prawo. Bezpieczeństwo, prywatność, wolność słowa, dostęp do ciepłego schronienia czy żywności – wszystko to w oczach rozpętujących konflikt schodzi na dalszy plan i staje się luksusem, towarem deficytowym, który postronny cywil może otrzymać (albo zachować) jedynie dzięki szczęśliwemu splotowi zdarzeń. Cóż jednak, kiedy kapryśna fortuna nam nie sprzyja? Co, gdy statystyka, ta królowa wielkich liczb, raz daje, innym zaś razem odbiera? O tym jak trudno przetrwać, kiedy najbliższe otoczenie zamienia się w kakofonię chaosu bardzo przenikliwie (słowo wspaniale, które samo pcha się pod palce wydaje się tu wielce niestosowne) pisze Serhij Żadan, ukraiński, poeta, tłumacz germanista oraz pisarz, autor powieści Internat.
środa, 20 kwietnia 2022
"Ta historia" Alessandro Baricco - Potęga marzeń
Alessandro Baricco
Ta historia
Ultimo Parri, główny bohater powieści Ta historia pióra włoskiego pisarza Alessandra Baricco (ur. 1958), dochodzi do następującej konstatacji: (…) błąd polegał na tym neurotycznym szarpaniu się w sieci, gdy tymczasem należało po prostu doprowadzić świat do ładu, zaczynając od tego miejsca, w którym się zaplątał [1]. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, chciałoby się podsumować, a najlepszym dowodem na słuszność tej zgryźliwej uwagi jest zresztą żywot samego Ultima, który niejednokrotnie przekonuje się, że rzeczywistość to nic innego jak nieustanna oscylacja między porządkiem, a chaosem, zaś wypadkową tego starcia entropii i negentropii są harce ślepego losu, lubującego się w płataniu złośliwych figli.
czwartek, 14 kwietnia 2022
„Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura” Kai Strittmatter
Kai Strittmatter
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
tytuł oryg. Die Neuerfindung der Diktaturtłumaczenie Agnieszka Gadzała
audiobook
czyta Bartosz Głogowski
wydawnictwo Biblioteka Akustyczna 2018
ISBN 9788327266651
środa, 13 kwietnia 2022
"To dziecko jest moje" Oyinkan Braithwaite - Gdy macierzyństwo staje się wyznacznikiem kobiecości
Oyinkan Braithwaite
To dziecko jest moje
Nic tak nie sprzyja poznaniu drugiej osoby jak znalezienie się wraz z nią w sytuacji nietypowej, wymykającej się dotychczasowym doświadczeniom, kiedy to na zupełnie nowe bodźce reaguje się w sposób spontaniczny. Wydaje się, że to w takich właśnie okolicznościach ujawniają się te części naszej natury, których się wstydzimy, albo z których nie zdajemy sobie sprawy. Bo nierzadko coś ekstremalnego wywołuje reakcję, która i dla nas może być zaskakująca. Przypomina nam o tym Oyinkan Braithwaite (ur. 1988), nigeryjsko-brytyjska pisarka, autorka noweli To dziecko jest moje.
wtorek, 12 kwietnia 2022
Przed Świętami dla tych, którzy walczą i za nas, za Polskę
sobota, 9 kwietnia 2022
„Boso, ale w ostrogach” Stanisław Grzesiuk
Stanisław Grzesiuk
Boso, ale w ostrogach
audiobookczyta Arkadiusz Bazak
wydawnictwo: Storybox 2011
ISBN 9788362121434
czwartek, 7 kwietnia 2022
„Nasze imię Legion, nasze imię Bob” Dennis E. Taylor
Dennis E. Taylor
Nasze imię Legion, nasze imię Bob
oryg. We Are Legion (We Are Bob) 2016(Bobiverse #1)
tłumaczenie Wojciech M. Próchniewicz
audiobook
czyta Maksymilian Bogumił
Wydawnictwo Mag 2021
środa, 6 kwietnia 2022
„Stulecie chirurgów” Jürgen Thorwald - trudne początki nowoczesnej chirurgii
Jürgen Thorwald
Stulecie chirurgów
Das Jahrhundert der Chirurgen. Nach den Papieren meines Grossvaters, des Chirurgen H. St. Hartmannpierwsze wydanie 1956
(The Century of the Surgeon #1)
tłumaczenie: Karol Bunsch
czyta: Grzegorz Przybył
wydanie by Aleksandria 2017
ISBN: 9788394850609
wtorek, 5 kwietnia 2022
„Informacja zwrotna” Jakub Żulczyk - zawsze będzie jakieś jutro
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
audiobookczyta Grzegorz Damięcki
czas trwania: 19h 28m
Świat Książki 2021
ISBN: 9788380319646
poniedziałek, 4 kwietnia 2022
"Podziemie. Największy zamach w Tokio" Haruki Murakami - O niebezpieczeństwach płynących z najwyższych prawd
Haruki Murakami
Podziemie. Największy zamach w Tokio
Jeśliby spojrzeć na uczestników i ofiary wszelakiej maści zdarzeń tragicznych czy osobliwych przez pryzmat środków masowego przekazu, to jawią się oni niczym efemerydy. Ich byt jest intensywny, ale niebywale krótki – niewesołe położenie, doświadczone nieszczęście czy niecodzienna przygoda, jakie stają się udziałem takich ludzi, mają wywołać wąskie spektrum mocnych i gwałtownych emocji (współczucie, żal, oburzenie, zdumienie), lecz kiedy kurz ekscytacji opadnie, osobnicy tacy spychani są na margines świadomości publiki, by ustąpić miejsca kolejnym chwytliwym tematom. Tymczasem zaznana krzywda może pozostawić głębokie rany, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne, które goją się zdecydowanie dłużej niż trwa przelotne, medialne zainteresowanie. Przypomina nam o tym m.in. Haruki Murakami (ur. 1949), japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej, autor reportażu Podziemie. Największy zamach w Tokio.
niedziela, 3 kwietnia 2022
Nie łudźmy się - z nimi się nie da dogadać!
sobota, 2 kwietnia 2022
Mamy fotki z dostawy na front!
Blagam o pomoc!
Na tym zdjęciu to jest stopa wojskowego tylko po jednym!!!! dniu w tych butach które oni mają ze sztucznej skory i strasznie sztywne… horror…a na froncie oni oprócz tego że cały dzień na nogach, to i śpią w tych butach…śpią na gołej ziemi, bo nie ma na czym spać, zimno….ognisko nie da się rozpalić, bo wróg zobaczy….jedzenia brak( jak słucham co mi opowiadają z frontu i wysyłają zdjecia, których niestety nie moge udostępnić z racji bezpieczeństwa…to serce mi boli a łzy zalewają oczy….
Ale nie opuszczam rąk!!nie moge!! Na froncie są bliskie ludzie, których znam i wierze że razem możemy im pomóc, chociaż butami, ubraniami i jedzeniem, bo odwagi u nich w nadmiarach!!!
Błagam pomóżmy BOHATEROM!!! Niech chociaż im się wygodnie i ciepło biega…bo to jest Wojna nas wszystkich, a Oni tam robią najważniejszę….gwarantują nam spokój i chronią życia
Organizuję zbiórkę środków na zakup butów taktycznych oraz ubrania dla Wojskowych Ukrainy na froncie. Również można kupować z dostawą od razu do mnie (adres podam osobiście).
Bardzo proszę o pomoc naszym BOHATEROM
Link do rzutki
piątek, 1 kwietnia 2022
"Gorączka złotych rybek" Kanoko Okamoto - O projekcjach wyobraźni
Kanoko Okamoto
Gorączka złotych rybek
Ostre słoneczne promienie rażą i oślepiają, dlatego nie sposób zbyt długo przyglądać się słonecznej tarczy. Podobnie może być z ludźmi, którzy nas onieśmielają – bywa, że zamiast wytrwale tkać nić relacji, która połączyłaby nas z fascynującą nas osobą, wybieramy wyjście pozornie łatwiejsze, tj. zdajemy się na projekcję wyobraźni. Tyle, że tym samym, zamiast z realnym człowiekiem, stykamy się z własnym majakiem, nierzadko wolnym od skaz i defektów. Stąd konfrontacja ideału z cielesnym odpowiednikiem, dla wielbiciela, będącego zarazem demiurgiem, może być niełatwym doświadczeniem, o czym uzmysławia nas Kanoko Okamoto (1889 – 1939), japońska poetka i pisarka, autorka noweli Gorączka złotych rybek wydanej jako pierwszy tom serii Tajfuny Mini.