Strony

niedziela, 25 czerwca 2023

"Ekspansja" na ekranie - wrażenia w porównaniu z książką



Ekspansja

tytuł oryg.

The Expanse

(2015-2022)
prod. USA
ilość sezonów: 6
ilość odcinków: 62


Za mną już osiem powieści (tzw. główne części) cyklu „Ekspansja” amerykańskiej spółki autorskiej Daniela Abrahama i Ty Francka, firmujących to dzieło pod wspólnym pseudonimem James S.A. Corey. Już ostrzę sobie ząbki na dziewiątą odsłonę serii - „Upadek Lewiatana”, ale postanowiłem w przerwie obejrzeć ekranizację „Ekspansji”, która otrzymuje na portalach filmowych wyjątkowo wysokie oceny. Co z tego wyszło?


sobota, 24 czerwca 2023

„Podróże konika morskiego” Petr Šabach - smutek prześwitujący przez humor



Petr Šabach

Podróże konika morskiego

tytuł oryg.
Putování mořského koně
First published January 1, 1993
This edition:
tłumacz: Julia Różewicz
Format 156 pages, Hardcover
Published January 1, 2012 by Wydawnictwo Afera
ISBN: 9788393212026


Lekturą czerwca 2023 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej była książeczka (mała, ale solidnie wydana) pod intrygującym tytułem „Podróże konika morskiego”. Autorem dziełka jest Petr Šabach (1951-2017) czeski pisarz znany z humorystycznych powieści i opowiadań.


piątek, 23 czerwca 2023

Catherine Merridale „Wojna Iwana. Armia Czerwona 1939-1945” - mocno krytycznie



Catherine Merridale

Wojna Iwana

Armia Czerwona 1939-1945

Original title:
Ivan's War. The Red Army 1939-45
First published January 1, 2005
This edition 
tłumaczenie:
Piotr Chojnacki
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
Wydanie I - dodruk format hardcover 472 pages
Published February 19, 2013 by Dom Wydawniczy Rebis
ISBN 9788373019171


Zachęcony recenzją Ambrose sięgnąłem po dość monumentalne dzieło współczesnej brytyjskiej pisarki oraz historyczki Catherine Merridale specjalizującej się głównie w tematyce rosyjskiej i zatytułowane „Wojna Iwana. Armia Czerwona 1939-1945”. Niestety, nie znalazłem w nim wielu powodów do zachwytu.


czwartek, 22 czerwca 2023

Braterstwo broni - o wojnie inaczej



Braterstwo broni

oryg. tyt. pełny

Tae-geug-ki Hwi-nal-ri-myeo

skrócony
Taegukgi
najczęściej spotykany tytuł w dystrybucji międzynarodowej:

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

reżyseria:
Je-gyu Kang
scenariusz:
Je-gyu Kang, Ji-hoon Han
produkcja:
Korea Południowa
premiera światowa:
3 lutego 2004


Po południowokoreańską produkcję noszącą u nas tytuł „Braterstwo broni” lub „Braterstwo wojny” sięgnąłem bez wielkiego przekonania i nie owijając w bawełnę muszę stwierdzić, że trafiłem na interesującą perełkę.


poniedziałek, 19 czerwca 2023

"Dziennik wojenny. Listy Jacka Hamesha" Ingeborg Bachmann - O usuwaniu gruzów duchowych i moralnych

Ingeborg Bachmann, Jack Hamesh

Dziennik wojenny. Listy Jacka Hamesha

Tytuł oryginału: Kriegstagebuch: Mit Briefen von Jack ­Hamesh an Ingeborg Bachmann
Tłumaczenie: Małgorzata Łukasiewicz
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 88
Format: papier
 


Dwoje młodych ludzi wywodzących się z tego samego kraju, za sprawą pokolenia ojców jednego z nich, staje po dwóch stronach barykady. Spotykają się w chwili, gdy bitewny kurz prawie opada. Wiadomo już, kto znajdzie się pośród pokonanych, a kto będzie wśród zwycięzców. Początkowa nieufność zostaje szybko przełamana za sprawą – a jakże inaczej, skoro wzmianka o tym fakcie pojawia się na naszym blogu – literatury. Zawiązana zostaje uczuciowa nić – choć mocna, to jednak wichry są wyjątkowo kapryśne i silne. Strzępi się. Lada moment się zerwie? Być może, ale nawet jeśli, to atrament już wsiąkł. Pozostał ślad i to nie byle jaki. Jeden z najtrwalszych – słowa. O ich mocy przypomina nam cieniutka książeczka austriackiej pisarki Ingeborg Bachmann (1926 – 1973) opatrzona tytułem Dziennik wojenny. Listy Jacka Hamesha.

poniedziałek, 5 czerwca 2023

"Mężczyźni z różowym trójkątem" Heinz Heger - O mniej znanej karcie nazistowskiej machiny śmierci

Heinz Heger

Mężczyźni z różowym trójkątem

Tytuł oryginału: Die Männer mit dem rosa Winkel
Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta
Seria: Świadectwa XX wiek
Liczba stron: 151
Format: .epub


Nazistowska machina śmierci, funkcjonująca w latach 1933 – 1945, idealnie sprawdziła się jako narzędzie opresji. Przez niemieckie fabryki zagłady (obozy koncentracyjne) przewinęło się tyle ofiar, że do dzisiaj trudno określić ich precyzyjną liczbę oraz ustalić tożsamość wszystkich pokrzywdzonych. Hitler oraz jego poplecznicy znaleźli tak wielu wrogów i kozłów ofiarnych, iż ta czarna karta historii ciągle pozostaje nie w pełni zbadana, bowiem kiedy koszmar II wojny światowej się skończył, zaś Tysiącletnia Rzesza przedwcześnie runęła, prześladowania pewnych grup zostały uznane i potępione niemal natychmiast (świat dowiedział się o tragicznej sytuacji Żydów, Polaków, Rosjan czy Romów), ale nie zabrakło i takich, których krzywdy przemilczano. Do grona tych zignorowanych zaliczali się homoseksualiści, którzy na mocy paragrafu 175 (przepis niemieckiego kodeksu karnego pochodzący jeszcze z 1871 r., który określał homoseksualizm jako przeciwny naturze nierząd) byli szczególnie szykanowani przez nazistów – po przyłapaniu na tego typu wykroczeniu, winni najpierw trafiali do więzienia, zaś po odbyciu kary, wysyłano ich, w ramach resocjalizacji, do obozów koncentracyjnych. Owe działania wychowawczo-edukacyjne na ogół bardzo źle kończyły się dla samych zainteresowanych – śmiertelność w obozach pośród homoseksualistów była wyjątkowo wysoka i wynosiła od 50% do 60%. Jednym z ocalonych był Josef Kohout (1915 – 1994), który o swoich doświadczeniach zgodził się porozmawiać z Hansem Neumannem (1914 – 1978). Neumann w latach 1965 – 1967 przeprowadził z Kohoutem serię 15 wywiadów i na ich podstawie napisał książkę Mężczyźni z różowym trójkątem, posługując się pseudonimem Heinz Heger.

niedziela, 4 czerwca 2023

4 Blocks (2017) - dzisiejsze mafie w Berlinie



4 Blocks (2017)

produkcja:
Niemcy
Wiedemann & Berg Television
Quirin Berg
Max Wiedemann
Eva Stadler
reżyseria:
Marvin Kren
Oliver Hirschbiegel
Özgür Yıldırım
scenariusz:
Richard Kropf
Bob Konrad
Hanno Hackfort
Marvin Kren
Benjamin Hessler
Niko Schulz-Dornburg
Felix Charin
w rolach głównych:
Kida Khodr Ramadan
Almila Bagriacik
Veysel Gelin
Maryam Zaree
Oliver Masucci
Karolina Łodyga


„4 Blocks” to tytuł niebyt krzykliwy, „nie kojarzy się”, może dlatego ten niemiecki serial składający się z trzech sezonów (19 odcinków) nie zdobył wielkiej popularności, przynajmniej w Polsce, mimo wysokich ocen zarówno widzów, jak krytyki. Zasiadając do obejrzenia pierwszego odcinka nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać.