Strony

środa, 24 kwietnia 2024

"Shuggie Bain" Douglas Stuart - Dojrzewanie w cieniu nałogu

Douglas Stuart

Shuggie Bain

Tytuł oryginału: Shuggie Bain
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik
Wydawnictwo: Poznańskie
Liczba stron: 446
Format: .epub
 
 
 

Dziecko to istota, która dopiero uczy się funkcjonowania w otaczającym je świecie pełnym najróżniejszych bodźców, niepisanych reguł oraz niejasnych, wykluczających się zasad. Bywa, że przez zagadkowe meandry rzeczywistości niełatwo jest przebrnąć, i wówczas dzieci powinny móc liczyć na wsparcie ze strony swoich rodziców, którzy z reguły są pierwszymi nauczycielami, objaśniającymi zawiłości otoczenia. Cóż jednak z tymi, którzy skazani są na przyspieszony kurs dojrzewania? Na barki których złożona zostaje nie tylko przymusowa samodzielność, ale i konieczność bycia podporą dla swoich staczających się w otchłanie nałogu matek czy ojców? Jak trudna jest egzystencja takich młodych ludzi przekonujemy się sięgając po powieść Shuggie Bain autorstwa Douglasa Stuarta (ur. 1976), szkocko-amerykańskiego pisarza i projektanta mody.

środa, 17 kwietnia 2024

"Nic do gadania / James X" Gerard Mannix Flynn - O systemowym prześladowaniu nierokujących

Gerard Mannix Flynn

Nic do gadania / James X

Tytuł oryginału: Nothing to say, James X 
Tłumaczenie: Grzegorz Jankowicz
Wydawnictwo: Ha!art
Seria: Proza obca
Liczba stron: 246
Format: papier
 
 

Statystyczny osobnik bądź osobniczka potrafi dostosować się do społecznych wymogów i konwenansów, odpowiednio przycinając czy tłumiąc te rejony swojej osobowości, które odpowiadają za konfliktowość. Zawarty z samym sobą kompromis pozwala w miarę spokojnie bytować na cywilizacyjnym łonie, bez poczucia odrzucenia czy marginalizacji. Cóż jednak z tymi, którzy nie umieją stłamsić swojej krnąbrności, którzy przez innych postrzegani są jako źródło utrapienia? Czy ich trudny charakter można traktować jako wytrych dający państwowym organom przyzwolenie na brutalną pacyfikację, opartą na tępej sile i opresji? Czy przemoc może być skutecznym narzędziem resocjalizacji? Ciekawych przemyśleń w tej materii dostarcza Gerard Mannix Flynn, autor powieści Nic do gadania oraz James X, które krakowska Korporacja Ha!art wydała w jednej książce w ramach serii Proza obca.

środa, 3 kwietnia 2024

Ziemowit Szczerek "Przyjdzie Mordor i nas zje" - O podkoloryzowanym, ukraińskim rozdupczeniu

Ziemowit Szczerek

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art
Seria: Prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego 
Liczba stron: 164
Format: .epub 
 



Podróżowanie to możność odkrywania świata, który oglądamy z odmiennej niż na co dzień perspektywy. Pokonując odległość, znajdując się w nowej przestrzeni, goszcząc w obcych krajach, zyskujemy sposobność, by poszerzyć naszą wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości, przekonując się o jej złożoności. Czyż jednak wszystkie podróże kształcą? Co, gdy wyruszymy poza znany horyzont z bagażem wypchanym stereotypami? Czy to, co wyobrażone i podkoloryzowane nie stłamsi tego, co faktycznie ukaże się naszym oczom? Refleksja tego typu nasuwa się niejednokrotnie w trakcie lektury książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli prawdziwa historia Słowian pióra Ziemowita Szczerka (ur. 1978), polskiego dziennikarza, tłumacza i pisarza