Metoda naukowa obejmuje stosowanie procedur, które mają wykazać nie to, że nasze przewidywania i hipotezy są trafne, ale że mogą być błędne. Rozumowanie naukowe jest użyteczne w każdym zawodzie, ponieważ każe nam stawić czoło możliwości – lub nawet nieprzyjemnemu faktowi – że popełniliśmy błąd. Zmusza nas do konfrontacji z własnymi samousprawiedliwieniami i do wystawienia ich na widok publiczny, żeby inni mogli je podważyć. Zatem w gruncie rzeczy naukę można uznać za formę kontrolowania arogancji.
Elliot Aronson, Carol Tavris Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?
Teoretycznie tak. Nauka powinna być bronią do walki z arogancją i ignorancją. Niestety, naukę uprawiają ludzie. A z nimi/nami różnie to bywa.
OdpowiedzUsuńMłotkiem też można się w palec uderzyć, ale to nie zmienia faktu, że jest najlepszym narzędziem do wbijania gwoździ :) Metoda naukowa to narzędzie, ale masz rację, bo nawet najprostsze narzędzie trzeba umieć i chcieć zastosować.
Usuń