Więcej niż miód (2012)
tytuł oryg.: More Than Honeyreżyseria: Markus Imhoof
scenariusz: Markus Imhoof
produkcja: Austria, Niemcy, Szwajcaria
Kilka dni temu, znów dzięki mojej piękniejszej połowie, która mi ten film wyszukała w TV, miałem okazję obejrzeć bardzo ciekawy materiał dokumentalny w reżyserii Markusa Imhoofa – Więcej niż miód.
Jak nietrudno się domyślić, rzecz jest o pszczołach. W filmie znajdziemy sporo interesujących elementów, nowych nawet dla ludzi, którzy już to i owo o pszczołach wiedzą, jak choćby wywiad z amerykańskim hodowcą pszczół afrykańskich. Najbardziej wartościowy jest jednak chyba dla laików, którzy lubią wiedzieć i dla których świat nie kończy się na stanie ich konta, słupkach popularności, dzieciach, czy wierze, czyli dla tych, którzy widzą coś więcej, niż czubek własnego nosa. W More Than Honey ukazano jak wiedzie się pszczołom w różnych częściach świata i opowiedziano o przyczynach tak różnych ich losów. Mimo iż materiał daleki jest od jakiegokolwiek politykowania, refleksje nasuwają się same.
Losy pszczół świadczą o tym, że kapitalizm (w świecie zachodnim zwany przebiegle demokracją) wcale nie jest dla przyszłości Ziemi i homo sapiens wiele lepszy niż komunizm. Swoją drogą, kto to wymyślił, że komunizm upadł, skoro największe państwo komunistyczne na świecie nie tylko przetrwało, ale ma się całkiem dobrze – przede wszystkim w tym sensie, że bardzo skutecznie pomaga kapitalistom w niszczeniu naszej planety? Nie chodzi jednak ani o kapitalizm, ani o komunizm, chodzi o cel życia, który dla większości jest ten sam, niezależnie od ustroju czy światopoglądu.
Obraz nakręcony jest z bardzo osobistej perspektywy, nie sili się na naukowy żargon czy pseudoobiektywizm. Dzięki temu łatwiej o różne refleksje i skojarzenia. Przede wszystkim takie, że „postęp” i wzrost dla samego wzrostu, w którym posiadanie jest jedynym celem życia, staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla pszczół, ale i człowieka. Dobrze by było, gdyby tylko pszczoły miały problemy. Niestety - sprawa dotyczy lawinowo rosnącej liczby gatunków. Nie można się łudzić, że ta tendencja, o ile się utrzyma, nie przyniesie nam katastrofy.
Film jest dostępny online za free. Gorąco zapraszam więc na seans, na pewno się nie zawiedziecie. Nie tylko miód to dokument i wartościowy, i interesujący. Nie jestem jednak aż takim optymistą, by myśleć, że jest w stanie coś zmienić.
Wasz Andrew
Człowiek to stworzenie wysoce krótkowzroczne. Na całe szczęście Ziemia sobie bez nas świetnie poradzi.
OdpowiedzUsuńCiekawe, kto przejmie po nas pałeczkę?
Usuń