„Przerażającym paradoksem inkwizycji było to, że nieraz żarliwe oraz szczere pragnienie zwalczania zła generowało zło na skalę większą niż widziano kiedykolwiek wcześniej. Znajdowało to swój wyraz w wykorzystywaniu przez państwo i Kościół narzędzi tortur oraz metod będących skrajnym wypaczeniem jakiegokolwiek ideału ludzkiej doskonałości. Znakomita natura ludzkiego umysłu, zdolnego do tworzenia wielkich dzieł sztuki, nauki i filozofii, uległa zwyrodnieniu i została wykorzystana w służbie „twórczego okrucieństwa”, którego celem było złamanie woli.”
Philip Zimbardo Efekt Lucyfera
Ot i proszę, a ludzie mówią, że teraz jest im źle. Wystarczy spojrzeć wstecz;)
OdpowiedzUsuńPrzekorna ;)
UsuńTę myśl świetnie ilustruje osada w reżyserii M. Night Shyamalan. Polecam. :)
OdpowiedzUsuńPewnie kiedyś obejrzę, ale się nie napalam. Ocen zbyt wysokich nie uzyskała.
UsuńNo właśnie i to jest zastanawiające, a to taki mądry film? :/
UsuńCóż, gusta zawodowych krytyków filmowych, nie mówiąc o ocenach szerokiej publiczności, znacząco rozmijają się również z moimi. Filmu jednak na razie nie oglądałem, więc swojego zdania nie mam. Póki co ;)
UsuńPrzerażającym paradoksem jest to, że to ludzie ludziom ciągle czynią. Wraz z ewolucją jesteśmy coraz inteligentniejsi, ale instynkty pozostały w nas jakieś pierwotne... Inkwizycja to już był wyższy stopień okropieństwa...
OdpowiedzUsuńInstynkty pozostały, choć zmieniają się bogowie i mechanizmy społeczne. Tym bardziej trzeba upowszechniać wiedzę, by te instynkty nie wmanewrowały nas w sytuacje, których nie chcemy.
UsuńPolecam "Ciemności kryją ziemię" J. Andrzejewskiego - jeśli chodzi o Wielką Inkwizycję. Choć w podtekście odnosi się ona do władzy komunistycznej.
OdpowiedzUsuńBędziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Szkoda, że kościół tak często zapomina o chrystusowym nauczaniu.
OdpowiedzUsuńKościół katolicki nie jest tu gorszy ani lepszy od innych wyznań, ideologii, itp.
Usuń